Established 1999

WSPÓLNE CZYTANIE

27 grudzień 2018

Odmłodzona Baba Jaga

Dziesięcioletnia Jadzia to wnuczka Baby Jagi, znanej bohaterki innej bajki. Jadzia nie była zbyt pilną uczennicą, więc dostała pracę wakacyjną: ma napisać wypracowanie o swojej rodzinie w formie dzienniczka.

Jadzia postanowiła spędzić wakacje u babci, którą uważa za zamaskowaną czarownicę. Opisuje przebieg jej codziennych zajęć, kierowanych nowoczesnymi zasadami marketingu, jak sama babcia Jaga zaznacza. Opis chatki bardzo przypomina opis chatki na kurzej łapce z innej bajeczki: Jadzia postanowiła ją posprzątać, usunąć wszechobecne pajęczyny i tu natyka się na sprzeciw Baby Jagi, chociaż Baba uczy jednocześnie ją poznawać stopniowo różne zioła do przyrządzana leczniczych mikstur, co każda czarownica przecież powinna umieć robić.

I tak mała Jadzia wprawia się w zajęciach dorosłej czarownicy. Szuka czarnego kota, ale przyplątuje się do niej, zamiast czarnego kota, czarny pies. Jamnik, którego Jadzia nazywa Panem Krukowskim. Partnerem Jadzi jest Olek, syn aptekarza, z którym śledzą Babę Jagę, jak lata na miotle. Z jej sympatią, czyli z panem Zygmuntem. Jest więc dowód, że Baba Jaga, to prawdziwa czarownica. Jadzia chciałaby też polatać na tej miotle, ale Baba Jaga na to się nie zgadza, mało tego, stawia szlaban, czyli zabrania Jadzi wychodzić z domu. Zdeterminowana dziewczynka prosi matkę, by zabrała ją z powrotem do domu. Mama, która była dotąd w jakimś konflikcie z Babą Jagą, pogodziła się z nią i Jadzia została u babci na resztę wakacji.

Ku niekłamanej radości czytelników, bajeczka uzupełniona jest poszukiwaniami tajemniczej Księgi Czarów, spotkaniem z Królową Wód Podziemnych. Pojawiają się też Jaś i Małgosia, tyle że są oni w tej bajce już dorosłą parą, wprawdzie pamiętającą dawną bajkę i dawną czarownicę, ale w tej bajce, są oni postaciami jedynie drugoplanowymi. W poszukiwaniach Księgi Czarów w palącej się bibliotece uczestniczy również czarny ptak, który jest przemienionym czarnym jamnikiem, mówiącym zresztą ludzkim głosem. A spotkanie z Królową Wód Podziemnych, zresztą pamiętającą Babę Jagę z różnych, dawnych już, sytuacji rodzinnych, zajmuje resztę książki-pamiętnika.

Książeczka jest uroczą kontynuacją, choć w zupełnie nowej wersji, bajki o Babie Jadze. Autorka napisała ją piękną polszczyzną, wypełniła logiczną i interesującą treścią, która przyciągnie zarówno tych bardziej dorosłych jak i tych mniej dorosłych czytelników.

                                                                                              Jacek Potocki

Dominika Tabernacka. „Pamiętnik Jadzi, czyli wakacje u Baby Jagi”. Wydawnictwo Novae Res”, Gdynia 2018.

W wydaniu nr 205, grudzień 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. WSPÓLNE CZYTANIE

  Odmłodzona Baba Jaga
 2. WIATR OD MORZA

  Wesołych Świąt, ale czy Nowego Roku?
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Synu, mów mi wujku
 4. DECYDENT POLIGLOTA

  Łatwy angielski
 5. LEKTURY DECYDENTA

  Państwo a gospodarka
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Samotnia w kanadyjskim lesie
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Pani Ambasador
 8. WIATR OD MORZA

  Ewa, czyli moja historia świata
 9. DECYDENT POLIGLOTA

  Przydatne rozmówki
 10. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako poręczenie
 11. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Nieodrobione lekcje z nieodległej historii