Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

18 lipiec 2019

Siła roślin

Ta bardzo przydatna książka składa się z dwóch części: ze wstępu, przedstawiającego zasady opieki nad roślinami (kwiatami) domowymi (doniczkowymi) oraz z części drugiej, zawierającej opis 190 roślinek, zarówno tych popularnych, jak fiołki i kaktusy, oraz tych  mniej popularnych, jak anturium czy kluzja.

Autorka zaznacza, ze najważniejsze dla roślin jest światło, z tym że szkodliwy dla nich jest zarówno nadmiar tego światła, jak i jego brak. Dzieli roślinki domowe na światłolubne, cieniolubne i na takie, które potrzebują dużo światła, ale nie bezpośredniego.

Ważna jest część wstępu, poświęcona temperaturze i wilgoci: najlepsza jest temperatura pokojowa. Niestety, nasze mieszkania, zwłaszcza zimą, są raczej przegrzane, temperatura jest w nich zbyt wysoka, a wilgotność pomieszczeń zbyt niska, by rośliny dobrze się czuły i rozwijały.

Istotna jest odpowiednia zawartość wody, czyli właściwe podlewanie. Jak będzie zbyt sucho, roślinki zmarnieją i uschną, a jak zbyt mokro, to zgniją. Autorka radzi, by roślinki częściej podlewać wiosną i latem, a rzadziej zimą. Wyjaśnia też znaczenie ikonek przy omawianych w II części roślinkach, a odnoszących się do trzech, wyżej poruszonych czynników, tj. światła, temperatury i podlewania.

Roślinki potrzebują nie tylko wody, ciepła i światła, ale i pokarmu. Zatem trzeba je od czasu do czasu zasilać, gdyż składniki zawarte w pierwotnym podłożu, zostają dość szybko spożyte.

Rośliny doniczkowe z reguły wymagają gleby lekko kwaśnej lub obojętnej. Bardzo kwaśnego podłoża wymagają jedynie azalie, wrzośce i hortensje. I zawsze należy zachować umiar: nadmiar nawozów może doprowadzić do zasolenia gleby, które dla roślinek jest szkodliwe.

Autorka sporo miejsca poświęca rozmnażaniu roślin, zarówno generatywnemu, czyli z nasion jak i wegetatywnemu, czyli przez ich podział. Ten ostatni sposób został uzupełniony ilustracjami, ukazującymi, jak to robić.

Końcówka porad, to sposoby formowania roślin oraz walka z chorobami i ze szkodnikami. A dalej, jak już zapowiedziano, autorka przedstawia 190 domowych roślin. Każda roślinka została zaopatrzona nie tylko w opis, ale i w kolorowe zdjęcie.

Bardzo pożyteczny poradnik!

                                                                                              Jacek Potocki

Małgorzata Augustyn. „Plant power. Jak wychować szczęśliwe rośliny.” Wydawnictwo „Publicat”, Poznań 2018

W wydaniu nr 212, lipiec 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. WSPÓLNE CZYTANIE

  Groszek dorośleje
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Młodzi i piękni oboje
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Rok zmiany
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Szlachta i kurtyzany
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Siła roślin
 6. LEKTURY DECYDENTA

  "Anioł zemsty"
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Czy powstanie Wielka Albania?
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Cierpieć muszą wszyscy
 9. LEKTURY DECYDENTA

  Kapitalizm
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawdziwe oblicze FDR
 11. DECYDENT GLOBTROTER

  Skarbnica chińskiej kultury
 12. WSPÓLNE CZYTANIE

  Maluszki też się złoszczą
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Jestem debeściak!
 14. WIATR OD MORZA

  Żubr na grilla
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Ludzie bez honoru