Established 1999

RAWA MAZOWIECKA, SKIERNIEWICE

7 lipiec 2009

Port lotniczy

O potrzebie budowy nowego centralnego portu lotniczego nie trzeba już w Polsce nikogo przekonywać – problemem pozostaje tylko jego lokalizacja. W myśl rządowego „Programu rozwoju lotnictwa cywilnego do 2010 roku” decyzję lokalizacyjną należy podjąć do końca bieżącego roku – pisze Wojciech Michalak.


Decyzja podejmowana będzie w obliczu wejścia naszego kraju do struktur unijnych, z całym tłem procesów przystosowawczych i budowy nowej strategii rozwoju Polski. Powinna także wyjść naprzeciw ponadnarodowym programom zagospodarowania i rozwoju przestrzennego Unii Europejskiej, sprzyjać finansowaniu ze środków unijnych.

       Lokalizacją, która spełnia większość wymogów stawianych przed nowym portem jest lotnisko Skierniewice – Rawa Mazowiecka.


      Proponowany obszar znajduje się bowiem dokładnie w połowie drogi miedzy Łodzią a Warszawą, co zdaniem profesora Tadeusza Markowskiego, przewodniczącego Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, determinuje ten wybór. ”Potencjał ludnościowy i gospodarczy aglomeracji Warszawy i Łodzi w dużym stopniu determinuje lokalizacje dużego lotniska. Nie na wschód od Warszawy, nie na zachód od Łodzi, ale w bipolarnym układzie Warszawa – Łódź z ewentualnym uwzględnieniem ciążenia takiego miasta jak Radom” – uważa prof. Markowski. 


      Stolica samodzielnie ma nikłe szanse na skuteczne konkurowanie z szybko rozwijającymi się metropoliami europejskimi. Konieczne są nowe rozwiązania o charakterze strategicznym. Architekt profesor Jacek Damięcki z SGGW pisze: „Strategią taką może się stać projekt trójstolicy Warszawa – Łódź – Radom. W stosunku do innych metropolii europejskich Warszawa posiada stosunkowo niewielki potencjał ludnościowy. Ponadto w stosunku do innych ważnych w regionie stolic (Budapeszt, Praga, Wiedeń) nie posiada także dużych walorów turystycznych. Wśród walorów Warszawy wymienia się położenie geopolityczne (jednakże nie skonsumowane ze względu na brak dobrych połączeń komunikacyjnych) i walory przyrodnicze. Te cechy powinny stać się strategią dla przyszłej stolicy, która ma szansę stać się miastem-bramą (gateway city) pomiędzy Wschodem a Zachodem”.


      Za taką lokalizacją lotniska przemawia już istniejący układ komunikacyjny. Lotnisko stałoby się węzłem spinający ten układ. Sąsiaduje bowiem bezpośrednio z drogą krajową nr 8 oraz z przebiegiem planowanej autostrady A2. Połączenie z Centralną Magistralą Kolejową biegnącą w odległości około 5 km daje możliwość szybkiego, bo w około 30  minut,  dojazdu do centrum Warszawy.


      Tak zlokalizowane lotnisko będzie zwornikiem komunikacyjnym nie tylko dla około 7 milionów ludzi zamieszkujących ten obszar, ale jego znaczenie, dzięki dobremu skomunikowaniu, rozciągnie się na cały kraj.


      Za proponowaną lokalizacją  przemawia obszar 1300 ha w układzie wschód-zachód, co jest zgodne wymogami dla nowoczesnych lotnisk. Układ własnościowy jest bardzo korzystny. Jest czterech właścicieli: MSWiA, Lasy Państwowe, spółka akcyjna, jeden właściciel prywatny. Teren jest niezamieszkały i wolny od zabudowy, z przewagą gleb słabych i średnich, ukształtowany płasko bez ograniczeń planistycznych. W przypadku tej lokalizacji nie ma ograniczeń ekologicznych i barier lotniczych.


      Walorem tej lokalizacji jest pełne poparcie lokalnych samorządów, co zostało zaakcentowane porozumieniem pomiędzy marszałkiem województwa łódzkiego, prezydentem Łodzi, prezydentem Skierniewic, starostą rawskim, starostą skierniewickim, burmistrzem Rawy Mazowieckiej, burmistrzem Białej Rawskiej i wójtem gminy Nowy Kawęczyn. Popierają tę lokalizację parlamentarzyści Ziemi Łódzkiej, Wojewódzkie Porozumienie Izb Gospodarczych, Stowarzyszenie Powiatów i Gmin Dorzecza Bzury oraz Reprezentacja Podregionu Wschodniego Województwa Łódzkiego. 


      Jest sprzyjający klimat środowiska lokalnego, oby względy merytoryczne przeważyły przy podejmowaniu decyzji lokalizacyjnej wśród podejmujących ją decydentów.


      Do zobaczenie na lotnisku Skierniewice – Rawa Mazowiecka.


WOJCIECH ADAM MICHALAK


przewodniczący


Rady Powiatu Rawskiego


wam-michalak@post.pl

W wydaniu 49, listopad 2003 również

  1. NIEUCZESANE REFLEKSJE

    Jesteśmy tutaj na chwilę
  2. PUNKTY WIDZENIA

    Sedno w kuluarach
  3. PUNKTY WIDZENIA

    Gorsi Polacy
  4. TROSKI PRZEDSIĘBIORCY

    Szkoła krakowska
  5. SZTUKA MANIPULACJI

    Komplementy
  6. DECYZJE

    Błąd jak rzep (cz. 1)
  7. SAMOOBRONA RP - IRAK

    Przeciw agresji
  8. RAWA MAZOWIECKA, SKIERNIEWICE

    Port lotniczy
  9. AMBASADOR

    Azjatycki bakcyl
  10. KONSTYTUCJA EUROPY

    Projekt
  11. KONSTYTUCJA RP

    Preambuła
  12. ODPOWIEDZIALNY BIZNES

    Najpierw etyka
  13. HISTORIA

    Chambois trojga gwiazd (cz. 3)
  14. DYPLOMACJA FUTBOLOWA

    Komu Mundial?
  15. ROLANDEM W RZECZNIKA

    Podły fach
  16. DECYZJE W UNII EUROPEJSKIEJ

    Grupy nacisku
  17. ARCHIWUM KORESPONDENTA

    Szalony prezydent
  18. DECYZJE I ETYKA

    Euro-maraton odpowiedzialności biznesu / The CSR Euro-marathon
  19. PROJEKT USTAWY LOBBINGOWEJ

    Akceptacja rządu
  20. KÓŁKA ROLNICZE

    Polskie wartości / Polish values