Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

18 luty 2019

Warszawska konferencja

Ostatnie kilka dni to odmiana we wszystkich przypadkach terminu „konferencja bliskowschodnia”, oczywiście, „w Warszawie”. Polskie MSZ, zdziesiątkowane przez czystki, z radością, ale i z pewnym zaskoczeniem usłyszało, jak na konferencji prasowej amerykański sekretarz stanu, Mike Pompeo poinformował, że Polska i USA organizują w Warszawie międzynarodową konferencję na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. W USA nie ukrywano, że tematem nr 1 konferencji, będzie Iran – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Z tym, że Iranu na konferencję nie zaproszono. Nie zaproszono też przedstawicieli Palestyny, Syrii. Nie przyjechała do Warszawy też Turcja, Chiny, Rosja, czyli państwa, które mają wiele do powiedzenia w regionie Bliskiego Wschodu. Pojawili się natomiast przedstawiciele wysokiego szczebla z arabskich państw satelickich USA, jak Arabia Saudyjska czy specjalny sojusznik Ameryki, Wielka Brytania. Z Unii Europejskiej i z jej państw członkowskich przyjechali działacze bardzo niskiego szczebla.

Jaki był cel konferencji? Powiedział to otwartym tekstem, którego się potem wyparł, premier Izraela, gen. „Bibi” Netanyahu: „Wojna z Iranem”. Czy Polska chce wojny z Iranem, który przyjął oddziały gen. Andersa? Już raz wdepnęliśmy w wojnę w Iraku, do której wciągnął nas niejaki „Dabliju”, obiecując za to nagrodę polskiemu działaczowi państwowemu wysokiego szczebla, z której nic nie wyszło. Nie powinniśmy się łudzić, że konferencja przybliży porozumienie Iranu z USA. Waszyngton nienawidzi Teheranu po zajęciu przez irański tłum ambasady USA w Iranie i wzięciu zakładników i na tej nucie nienawiści gra od lat niewielkie państwo w regionie, które kieruje posunięciami Białego Domu.

Przy okazji, oberwało się Polsce zarówno od premiera Netanyahu, który oskarżył nasz Naród o wspieranie Holocaustu i o mordowanie Żydów. Oberwało się nam również od Pompeo, który, mimo wcześniejszej kariery w CIA nie wiedział, że w sprawie żydowskich roszczeń Polska zawarła porozumienie z USA jeszcze w 1960 roku i zażądał szybkiego zaspokojenia tych roszczeń. Polsce przyłożył też wiceprezydent USA, Pence, który wychwalał stalinowskiego zbrodniarza, żydowskiego pochodzenia, czy wreszcie amerykańska dziennikarka, Andrea Mitchel, która powstanie w getcie określiła, jako wymierzone przeciwko polskiemu reżimowi.

Tyle plunięć na Polskę i Polaków dotąd nie było. A nasze stosunki, dotąd pokojowe, z Iranem???

By wszystko przebiegało zgodnie z przygotowanym, proizraelskim, antyirańskim i antypolskim scenariuszem, czuwał na miejscu w Warszawie zięć prezydenta Trumpa i jego doradca, Jared Kushner, który faktycznie rządzi USA, jak twierdzi w swej książce „Ogień i furia”, Michael Wolff.

Jak do tego doszło? „Ano, trza było uważać” – twierdził doświadczony kasiarz Kwinto, w filmie „Vabank”. Ale przedtem, a nie dopiero potem… Ci, co nie chcieli u siebie takiej konferencji, właśnie uważali, a my nie… Uważam, że tym razem za zorganizowanie tej konferencji niczego od Ameryki nie dostaniemy!

Są różne gwiazdy: Orion, betlejemska, czerwona, Dawida… Która z nich opromieniła warszawską konferencję?

                                                                                              Jacek Potocki

W wydaniu nr 207, luty 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Polak z wyboru
 2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Pamięć o Chodżałach
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Dwie chińskie opowieści
 4. WIATR OD MORZA

  Dwie szklarnie
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Warszawska konferencja
 6. DECYDENT POLIGLOTA

  Niemiecki jest prosty
 7. ROPA NADAL RZĄDZI?

  Polityka versus biznes
 8. IMIGRANCI W POLSCE

  Zarobki i bezrobocie
 9. FAŁSZYWE RODO

  Uważaj na wezwania do zapłaty
 10. WSPÓLNE CZYTANIE

  Pora na zwierzaczka
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Dlaczego?
 12. CYBERATAKI

  Gigantyczne wycieki danych
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Psychologia zbrodni
 14. WIATR OD MORZA

  System binarny, czyli układ zamknięty
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Między słowem a czynem
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Kościół katolicki
 17. LEKTURY DECYDENTA

  Przywracali Polskę światu