Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

21 luty 2019

Dwie chińskie opowieści

Wydawnictwo „Adam Marszałek” od lat promuje w naszym kraju chińską kulturę, w tym literaturę. Używa wówczas szyldu „Time Marszałek Group”. Tomik zawiera dwie opowieści, pióra znanego chińskiego pisarza Shi Tienshenga.

Opowiadanie tytułowe „Struny życia”, to historia współpracujących ze sobą dwóch niewidomych, wędrownych bajarzy-grajków: starca i młodzieńca, którzy chińskim wieśniakom przybliżają stare dzieje poprzez opowieści.

Zgorzkniały i wiecznie niezadowolony starzec i raczej naiwny, niedoświadczony młody człowiek. Mimo ślepoty, wszystko czują, niemal widzą. Przez karty opowieści przewija się ich życie, które jest jak gra na strunach instrumentu w rękach młodzieńca. Czytelnik dowiaduje się wiele o chińskiej przyrodzie, o życiu i o problemach Chińczyków. Chłopak jest w wieku „poborowym”, nic więc dziwnego, że rozwija się u niego uczucie do dziewczyny o imieniu Lanxiu. Nie wiadomo do końca, czy to uczucie jest odwzajemnione, czy panienka interesuje się chłopcem czy też jedynie elektronicznym pudełkiem. Tak autor i bohaterowie opowiadania nazywają małe radio tranzystorowe, które jest ich łącznikiem z otaczającym światem.

Opowieść świetnie oddaje chińskie realia, chińską atmosferę, choć nie kończy się happy endem: Lanxiu wyszła za mąż za innego mężczyznę, a dwaj ślepcy nadal wędrowali.

Druga opowieść, czyli „W Świątyni Ziemi” koncentruje się na procesie obserwacji życia w pewnej chińskiej świątyni. Obserwatorem jest młody człowiek, który w dojrzałym wieku utracił władzę w nogach i całe dni spędza na wózku inwalidzkim w owej świątyni. W opowieści pojawiają się kolejne, opisane przez autora, zaobserwowane przez chłopaka osoby: można powiedzieć, że postaci te stały się częścią chłopaka. On je spotyka w tej świątyni całymi latami, przez cztery pory roku, które też dokładnie przedstawione zostały w opowieści.

Obie opowieści zmuszają czytelnika do refleksji nad treścią życia, nad jego jasną i ciemną stroną. Ta ostatnia, to niepełnosprawność bohaterów, w wydaniu chińskim. Po przeczytaniu tych opowieści polski czytelnik z pewnością doceni jasną stronę swego życia, widząc jednocześnie te ciemne.

                                                                                              Jacek Potocki

Shi Tiesheng. „Struny życia”. Wydawnictwo „Time Marszałek Group”, Toruń 2017

W wydaniu nr 207, luty 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Polak z wyboru
 2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Pamięć o Chodżałach
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Dwie chińskie opowieści
 4. WIATR OD MORZA

  Dwie szklarnie
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Warszawska konferencja
 6. DECYDENT POLIGLOTA

  Niemiecki jest prosty
 7. ROPA NADAL RZĄDZI?

  Polityka versus biznes
 8. IMIGRANCI W POLSCE

  Zarobki i bezrobocie
 9. FAŁSZYWE RODO

  Uważaj na wezwania do zapłaty
 10. WSPÓLNE CZYTANIE

  Pora na zwierzaczka
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Dlaczego?
 12. CYBERATAKI

  Gigantyczne wycieki danych
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Psychologia zbrodni
 14. WIATR OD MORZA

  System binarny, czyli układ zamknięty
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Między słowem a czynem
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Kościół katolicki
 17. LEKTURY DECYDENTA

  Przywracali Polskę światu