Established 1999

WSPÓLNE CZYTANIE

11 luty 2019

Pora na zwierzaczka

Ta zabawna książeczka zawiera również pewną dozę informacji poważnych, zarówno logicznie powiązanych ze sobą, jak i przypadkowych.

W założeniu, jest ona skierowana do młodszych czytelników, ale powinni ją przeczytać również dorośli, by wiedzieć, jakich sposobów, wręcz szantażu, chwytają się młodzi ludzie, w celu wymuszenia na rodzicach zgody na posiadanie jakiegoś zwierzaka.

W książeczce zaprezentowano różne zwierzaki, ich zwyczaje, zalety i wady: od piesków, kotków, poprzez chomiki, świnki morskie, do kucyków i rybek. Jest w niej cała menażeria i czytelnicy będą się z pewnością zastanawiać, jakie zwierzątko wybrać, a jakiego unikać, jeśli się, np. jest alergikiem.

Są w książeczce również zwierzaki wymyślone przez autora; one w rzeczywistości nie istnieją, natomiast egzystują w wyobraźni ludzi, w różnych krajach i cywilizacjach.

Autor przedstawia utensylia do karmienia zwierząt, rodzaje zabaw z nimi, a także kłopoty, jakie stwarzają sobie i właścicielom: choroby prawdziwe i wyimaginowane. Te ostatnie zostały przedstawione z ogromnym humorem.

Najwięcej miejsca w książeczce poświęcono najpopularniejszym zwierzaczkom, tj. psom i kotom. Właściciele tych czworonogów dowiedzą się o ich pochodzeniu, o ich cechach. Ta wiedza może momentami nawet zaskakiwać.

Wreszcie, sygnalizowane wcześniej, informacje przypadkowe, ale wartościowe, np. o Szekspirze, o księżycu, o bibliotece, o wyścigach konnych, o łacinie…

Wartością samą w sobie są prześmieszne rysunki Roba Jonesa. Bez nich ta książeczka nie byłaby tak wspaniała. A pod koniec swych rozważań autor serwuje czytelnikowi ważną tabelkę „Jak długo żyją zwierzaki”.

                                                                                              Jacek Potocki

James Campbell (tekst), Rob Jones (rysunki). „Zabawne życie zwierząt domowych.” Tłum. Agata Trzcińska-Hildebrandt. Wydawnictwo „Wilga”, Warszawa 2018

W wydaniu nr 207, luty 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Polak z wyboru
 2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Pamięć o Chodżałach
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Dwie chińskie opowieści
 4. WIATR OD MORZA

  Dwie szklarnie
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Warszawska konferencja
 6. DECYDENT POLIGLOTA

  Niemiecki jest prosty
 7. ROPA NADAL RZĄDZI?

  Polityka versus biznes
 8. IMIGRANCI W POLSCE

  Zarobki i bezrobocie
 9. FAŁSZYWE RODO

  Uważaj na wezwania do zapłaty
 10. WSPÓLNE CZYTANIE

  Pora na zwierzaczka
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Dlaczego?
 12. CYBERATAKI

  Gigantyczne wycieki danych
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Psychologia zbrodni
 14. WIATR OD MORZA

  System binarny, czyli układ zamknięty
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Między słowem a czynem
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Kościół katolicki
 17. LEKTURY DECYDENTA

  Przywracali Polskę światu