Established 1999

DECYDENT POLIGLOTA

14/02/2019

Niemiecki jest prosty

Jest to kurs języka niemieckiego na poziomie podstawowym, a jego celem jest nauka wyrazów i całych zwrotów, dość często używanych w życiu codziennym.

Wprawdzie, w założeniu kurs ma pomóc uczniom, nawet bez przygotowania, opanować język, ale w praktyce jest on dużym ułatwieniem w nauce języka niemieckiego dla osób, które język już nieco znają, które się kiedyś go uczyły, ale kontakt z tym językiem został przerwany i pora go odnowić.

Kurs nie odbiega od struktury niedawno wydanego, podobnego kursu języka angielskiego z tym, że zawiera 24 obszary tematyczne, czyli został rozszerzony o jeden rozdział pt. „Cechy” (chodzi o cechy charakteru), a rozdział kursu angielskiego „Podróże i transport”, został rozdzielony na dwa oddzielne obszary, poświęcone każdemu z tych zagadnień.

Po lewej stronie parzystej, czytelnik znajdzie słówka i zwroty, odpowiadające zadaniom do wykonania ze strony prawej, nieparzystej. Ważne są ćwiczenia z zakresu tłumaczenia. Dobrze, że autorzy naciskają na ucznia, by zwracał uwagę na rodzajniki, których przecież nie ma w naszym języku i mówiąc lub pisząc po niemiecku, Polacy dość często pomijają owe rodzajniki, co jest przecież błędem.

W książce znajdują się ćwiczenia, które wymagają dokonania korekty błędnie napisanych zdań. Pracę nad językiem ułatwiają udane rysunki, zmuszające uczniów do kojarzeń i odblokowania pamięci, a także „rozsypanki”, pomagające w tworzeniu całych zdań.

Pomocą w opanowaniu mowy są nagrania w wykonaniu zawodowych lektorów, które można bezpłatnie pobrać, dzięki kodom dostępu, a w opanowaniu języka pisanego i czytanego pomoże, zawarty w końcu książki, klucz wszystkich ćwiczeń. Dzięki tej książce czytelnik szybko dojdzie do wniosku, że język niemiecki nie jest trudny. Wystarczy się tylko trochę przyłożyć, by go nieźle opanować.

Jacek Potocki

Praca zbiorowa. „Niemiecki. 1000 najważniejszych słów”. Wydawnictwo „Edgard”, Warszawa 2018

W wydaniu nr 207, luty 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Polak z wyboru
 2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Pamięć o Chodżałach
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Dwie chińskie opowieści
 4. WIATR OD MORZA

  Dwie szklarnie
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Warszawska konferencja
 6. DECYDENT POLIGLOTA

  Niemiecki jest prosty
 7. ROPA NADAL RZĄDZI?

  Polityka versus biznes
 8. IMIGRANCI W POLSCE

  Zarobki i bezrobocie
 9. FAŁSZYWE RODO

  Uważaj na wezwania do zapłaty
 10. WSPÓLNE CZYTANIE

  Pora na zwierzaczka
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Dlaczego?
 12. CYBERATAKI

  Gigantyczne wycieki danych
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Psychologia zbrodni
 14. WIATR OD MORZA

  System binarny, czyli układ zamknięty
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Między słowem a czynem
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Kościół katolicki
 17. LEKTURY DECYDENTA

  Przywracali Polskę światu