Established 1999

DYPLOMACJA

27/08/2009

Magnes różnorodności

Pragniemy pokoju na Bliskim Wschodzie, lecz druga strona nie odwzajemnia naszych aspiracji. Mało tego. Izrael przez 25 lat kontrolował kawał południa Libanu. W 1982 r. Szaron okupował nawet Bejrut – mówi ambasador Massoud Maalouf.

 


MASSOUD MAALOUF


 


ambasador Libanu w Polsce


 


Henryk Suchar: Dla Polaków Liban nie jest terra incognita. A Libańczycy z czym kojarzą Polskę?


MASSOUD MAALOUF: Znamy się, bo od dawna istnieje wzajemne przyciąganie. Przez ziemie dzisiejszego Libanu wędrowali polscy pielgrzymi do Ziemi Świętej. Mieszkał Słowacki. Uniwersytet Świętego Józefa zakładał w 1841 roku Polak, ojciec Ryllo. Gubernatorem francuskim był w 1902 roku Muzaffar Pasza Czajkowski. W latach 1945 – 46, w Libanie osiadło wielu polskich uchodźców.


Czemu zdecydowali się oni na Liban?


Bo czuli się, jak u siebie w domu. Mieszkańcy Libanu zawsze serdecznie przyjmowali tułaczy pozbawionych ojczyzny – Polaków, Ormian, Palestyńczyków. Mieli oni w nas przyjaciół, mogli tu robić interesy i swobodnie wyznawać swoją religię.


W tym roku mija dziesięć lat od inauguracji ambasady libańskiej w Warszawie?


Tak. Funkcjonuje ona od 1994 roku. Dziesięć lat po jej otwarciu, w lipcu br., do Polski przyjedzie prezydent Libanu, Emile Lahoud.


Co prezydent mówi o sytuacji w Iraku?


Liban nie należał do fanów Saddama Husajna. Ale i nie opowiadaliśmy się za jednostronną akcją przeciwko reżimowi irackiemu. I co mamy dziś w Iraku? Bałagan, morderstwa, akty przemocy.


Kto je popełnia?


Różni ludzie – większość sprawców to pewnie Irakijczycy. Mogą być też obcy. Donald Rumsfeld mówił o nieszczelności granicy między USA i Meksykiem, więc cóż dopiero mówić o granicy iracko – syryjskiej. Rozwiązanie problemu Iraku wymaga taktu.


Co proponuje Bejrut?


Patronat ONZ. Mówimy o nim od początku. Poza tym, Irak jest dla nas kluczowym rynkiem zbytu. Uczestniczyliśmy w realizacji programu ONZ-owskiego „Żywność za ropę”. Do Iraku kierujemy 30 procent produktów przemysłowych – m.in. konserwy, ubrania.


Spieramy się o obecność sił koalicyjnych w Iraku, a tymczasem w Libanie stacjonuje kontyngent syryjski…


Z Damaszkiem łączą nas doskonałe stosunki. Mamy wspólną historię, geografię, kulturę i wspólną przyszłość. W kontekście regionalnym Syria jest najlepszym obrońcą Libanu przed Izraelem. Wojska syryjskie przebywają u nas na podstawie międzyrządowego porozumienia. Tylko garstka ludzi żąda ich wycofania.


Z Izraelem ciągle trudno się dogadać?


Pragniemy pokoju na Bliskim Wschodzie, lecz druga strona nie odwzajemnia naszych aspiracji. Mało tego. Izrael przez 25 lat kontrolował kawał południa Libanu. W 1982 roku Ariel Szaron okupował nawet Bejrut. Izraelczycy dokonują nalotów, naruszając naszą przestrzeń powietrzną. Składamy protesty w ONZ. Nic nie skutkuje. Do dziś nie doczekaliśmy się słów przeprosin z ust Izraelczyków.


Liban doszedł do siebie po morderczej wojnie domowej?


Rekonstrukcja trwa od 1989 roku, od zakończenia konfliktu. Korzystamy z zasobów własnych oraz z pożyczek MFW i Banku Światowego. Odbudowaliśmy infrastrukturę, podnieśliśmy z ruin Starówkę bejrucką. Domy mają te same elewacje, ale wnętrza zmodernizowaliśmy.    


Miarą stabilizacji może być także umowa stowarzyszeniowa z Unią Europejską?


Oczywiście. Weszła ona w życie w ubiegłym roku. Daje nam swobodę w eksporcie.


Co sprzedajecie na Zachód?


Półprodukty, artykuły rolno – przemysłowe (m.in. konserwy, wino, oliwę z oliwek, dżemy).


A słynne drewno cedrowe?


O, nie. Cedry są pod ochroną. Jest ich za mało. To cenne, drogie drewno.  Przypomnę, że cedry były budulcem dla świątyni Salomona i surowcem dla budowy okrętów floty egipskich faraonów.


Ilu Libańczyków mieszka poza granicami kraju?


12 – 13 milionów. To o wiele więcej niż w kraju (ok. 4 mln).


To oni stanowią silne lobby promujące interes narodowy Libanu na świecie?


Tak, oni też. Działają również w Polsce. Kontakty polsko – libańskie są bardzo dobre. Rewizyta prezydenta Lahouda w Warszawie nada dodatkowy impuls stosunkom politycznym. Rośnie handel. Jego wartość wyniosła w ubr. około 10 milionów dolarów. Ale to i tak mało. Mam nadzieję, że w Polsce zaczną się znaczące inwestycje libańskie.


W czym specjalizuje się Liban?


W usługach bankowych, turystyce, w handlu trójkątnym.


Na czym on polega?


Podam przykład z polskiego ogródka. Firma libańska kupuje w Polsce szkło, m.in. szklanki, i sprzedaje je w Kamerunie. Dzieje się tak już trzy lata. W ogóle jest szansa na uruchomienie w Warszawie biura handlowego pod auspicjami ambasady Libanu.


Będzie promować zwłaszcza turystykę?


Bo jest co. W Libanie, jak w pigułce, mieszczą się wszystkie rodzaje turystyki – zwiedzanie historycznych miejsc, archeologia, sport, religia, biznes.


Na dodatek, to trójjęzyczny kraj, więc można się porozumieć po arabsku, po francusku i po angielsku. Ale to maleńka kraina…


Terytorialnie jest mniejsza od Małopolski. Ale – to raj. W górach pan jeździć będzie sobie na nartach, a równocześnie żona będzie się kąpać w morzu. Ta różnorodność przyciąga – swoje rezydencje ma u nas wielu Arabów, m.in. z Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu. Wcześniej była masa Irakijczyków.


Dziękuję za rozmowę.


 


 


   


 


 

W wydaniu 54, kwiecień 2004 również

  1. BANK I ŚRODOWISKO

    Lider biznesu
  2. KRAKOWSKI BANK SPÓŁDZIELCZY

    Blisko klienta
  3. POLSKA UNIA OFIAR NAZIZMU

    Opieka i pomoc
  4. PRASA

    Głos Warszawy
  5. ARCHIWUM KORESPONDENTA

    Od Piusa X do "Pasji" Gibsona
  6. PUNKTY WIDZENIA

    Milczki niekompetentne
  7. PSYCHOLOGIA

    Ekonomia, głupku
  8. PROJEKT USTAWY LOBBINGOWEJ

    Opinia socjologa
  9. PUNKTY WIDZENIA

    O nas bez nas
  10. DYPLOMACJA

    Magnes różnorodności
  11. LECH WAŁĘSA

    Nowe czasy, stare rozwiązania
  12. LOBBING W WIELKIEJ BRYTANII

    Małe i wielkie sprawy
  13. SZTUKA MANIPULACJI

    Niezręczność komplementów
  14. DECYZJE I ETYKA

    Cytaty i pisaty
  15. TROSKI PRZEDSIĘBIORCY

    Trzecia żona
  16. PARLAMENT EUROPEJSKI

    Grupy nacisku (c.d.)
  17. NIEUCZESANE REFLEKSJE

    Lewica, prawica, rozterki
  18. DYPLOMACJA

    Wymowa czynów
  19. TERMINALE PALIWOWE

    Sieć logistyczna / Logistic leader