Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

29 lipiec 2020

Niepełnoletnia, zamordowana

Jest to książka, zawierająca kilkadziesiąt esejów, poświęconych Danucie Siedzikównie, ps. „Inka”.

Ta dziewczyna, sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, została zamordowana przed ukończeniem 18 roku życia, czyli nielegalnie, w świetle prawa w 1946 roku, obowiązującego nawet jej oprawców.

O samej „Ince” jest w tym zbiorze jedynie kilka esejów, głównie znakomitego Tadeusza M. Płużańskiego, który napisał o walce „Inki” w oddziale majora „Łupaszki” oraz relacja świadka egzekucji „Inki”, ks. Mariana Prusaka, ur. w 1912 roku, który zmarł w 2008 roku, w wieku 96 lat.

Reszta esejów to przekaz dla młodego pokolenia, by naśladowało „Inkę”, jej niezłomność i wierność zasadom, wyniesionym z patriotycznego domu, by słowa „Inki”: „zachowałam się, jak trzeba”, stanowiły dla młodego pokolenia wskazówkę właściwego działania. Sporo esejów dało ich autorom okazję do tego, by napisać coś o sobie, o swoich bliskich.

Z  książki wynika wyraźnie, że  „Inka” nie tylko została zamordowana przez stalinowskich oprawców, ale i została pochowana w tajemnicy w nieznanym miejscu, a miejsce jej pochówku zostało odnalezione dopiero we wrześniu 2014 roku, przez zespół IPN, pod kierunkiem profesora Krzysztofa Szwagrzyka, natomiast oficjalne potwierdzenie odnalezienia zwłok „Inki” nastąpiło dopiero w 2015 roku. Trudno było znaleźć miejsce pochówku „Inki”, gdyż oprawcy, głównie sowieccy wywiadowcy, dążyli do tego, by wszyscy zapomnieli o niej, by jej nazwisko nigdy nie pojawiło się w polskiej przestrzeni publicznej. Ta książka ma podtytuł „Pamiętamy!” i jest tylko jedną z form trwałej pamięci o młodej bohaterce.

Tadeusz M. Płużański, wymienia nazwiska oprawców, którzy zamordowali „Inkę”. Nie zostali oni nigdy ukarani za swe zbrodnie, część uciekła w 1968 roku do Szwecji, gdzie głosiła wszem i wobec, że oskarżenia wobec nich o zbrodnie sądowe na Polakach są bezpodstawne, a oni  są ofiarami polskiego antysemityzmu.

Podobnych argumentów używa w Szwecji inny zbrodniarz sądowy, by uciec przed polską sprawiedliwością. Jest to Stefan, przyrodni brat znanego Adama.

Z reguły ludzie, którzy zamordowali „Inkę”, już nie żyją. „Inka” została upamiętniona licznymi pomnikami, patronatem szkół, tytułami honorowymi, filmami, sztukami teatralnymi.

Książka-memoriał. Na uwagę zasługuje cała, choć czytelnik powinien zainteresować się ogólnopolitycznym esejem Wojciecha Polaka „Danuta Siedzikówna – patriotyzm na dzisiejsze czasy”.

                                                                                              Jacek Potocki

Ks. Jarosław Wąsowicz SDB. ( red.) „Danuta Siedzikówna ^Inka^.Pamiętamy!” Wydawnictwo „AA”, Kraków 2020

W wydaniu nr 224, lipiec 2020, ISSN 2300-6692 również

  1. HISTORIA DECYDENTA

    Niepełnoletnia, zamordowana
  2. SZTUKA DECYDENTA

    Samotna obywatelka świata
  3. POLITYKA DECYDENTA

    Więzi transatlantyckie
  4. HISTORIA DECYDENTA

    Przed rozbiorami
  5. DECYDENT GLOBTROTER

    Jedziemy na Maltę
  6. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Obalanie flaszki
  7. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Prawdy i kity
  8. WIATR OD MORZA

    Kondolencje dla Pana Prezesa
  9. HISTORIA DECYDENTA

    Wojna polsko-bolszewicka
  10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Co dalej na Kaukazie Południwoym?
  11. DECYDENT POLIGLOTA

    Takiej książki jeszcze nie było
  12. HISTORIA DECYDENTA

    Hitler po latach
  13. PRACA DECYDENTA

    Inny świat
  14. HISTORIA DECYDENTA

    Zamordowany
  15. WIATR OD MORZA

    Mamy przekopane!
  16. ANTYKWARIAT DECYDENTA

    Intrygujący świat
  17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Honor straceńców
  18. RELIGIE DECYDENTA

    Wiara i praca