Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

08/10/2012

Nasz lobbing w UE - 21.10

Jeśli nie lobbujesz, to ciebie nie ma. Nie masz na nic wpływu. Jesteś figurantem. W Brukseli rządzi lobbing. Polacy mozolnie uczą się tej sztuki. Z miernym skutkiem. Agnieszka K. Cianciara bada zjawisko lobbingu od kilku lat.

Efektem jej dociekań jest praca doktorska opublikowana w formie książki zatytułowanej „Polski lobbing gospodarczy w Unii Europejskiej 2004 – 2010. Perspektywa neoinstytucjonalna”, wydanej przez Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.


Wpływaniem na ustawodawstwo unijne zajmuje się kilkanaście tysięcy organizacj, a także politycy najwyżsi rangą. W Polsce lobbing, jak zreszta wiele innych zajwisk, kojarzy się negatywnie; najczęściej jako zachowanie korupcyjne. A to właśnie lobbowanie, czyli przekonywanie do swoich lub grupowych racji, jest istotą demokracji parlamentarnej. W krajowej polityce lobbing jest zjawiskiem powszechnym, ale ukrytym pod innymi nazwami. U nas lobbystów zastępują eksperci. Lepiej jest na forum unijnym, gdzie lobbing traktowany jest jako działalność zawodowa.


Polski lobbing na forum europejskim jest mało skuteczny. Dr Cianciara uważa, że dzieje się tak ze względu na niedostosowanie polskich elementów kultury politycznej, ekonomicznej i prawnej względem istniejących praktyk w zachodnich instytucjach demokratycznych. Jak to wygląda w praktyce, autorka szeroko wyjaśnia teoretycznie i na konkretnych przykładach lobbowania w Komisji Europejskiej, Parlamencie Europejskim, Radzie Unii Europejskiej i Komitecie Ekonomiczno-Społecznym.


Książka została podzielona na siedem rozdziałów. Pierwszy i drugi to teoria, a następne to analiza empiryczna. Omówione zostały: kultura ekonomiczna, polityczna i prawna decydentów, przedsiębiorców i społeczeństwa oraz sposób ich oddziaływania na funkcjonowanie instytucji formalnych. Dwiema stronami relacji lobbingowych są decydenci polityczni i przedsiębiorcy, co często prowadzi do pytania o przejrzystość procedur.


Książka dr Agnieszki K. Cianciary stanowi przyczynek do debaty na temat skuteczności polskiej polityki europejskiej, strategii wywierania wpływu w wielopoziomowych strukturach UE, a także nieformalnych aspektów procesu decyzyjnego.


Dodajmy, że dr Cianciara gościła również na łamach DECYDENTA, kiedy miesięcznik ukazywał się drukiem. Z tym większą przyjemnością rekomendujemy jej ważną dla decydentów pracę.


Grywalizacja – 8.10


Grywalizacja, czyli jak zastosować teorię gier w działaniach promocyjnych. O jednym z wiodących trendów marketingowych XXI wieku pisze Paweł Tkaczyk. Wyobraź sobie, że jedziesz samochodem. Wyobraź sobie, że Twoim zadaniem jest przejechanie z punktu A do punktu B i zużycie przy tym jak najmniejszej ilości paliwa. Wyobraź sobie, że do osiągnięcia tego celu motywuje Cię… Twój własny samochód. Myślisz, że takie rzeczy to tylko w grach komputerowych? I tak, i nie – zasady rodem z takich gier mają w swoich autach Ford i Honda. Korzystają z nich także m.in. Microsoft czy Starbucks.


Grywalizacja to przyszłość marketingu, ale przyszłość, która zbliża się wielkimi krokami. „Harvard Business Review” uznał ją za jeden z wiodących trendów marketingowych drugiej dekady XXI wieku.


Teorię wykorzystania mechaniki gier do celów biznesowych świat marketingu powitał w roku 2009 dzięki badaniom prof. Byrona Reevesa z Uniwersytetu Stanforda i jego kolegi J. Leightona Reada, założycieli firmy badawczej Seriosity.


W Polsce wyzwanie podjął Paweł Tkaczyk. Dzięki jego książce poznasz temat grywalizacji poziom po poziomie – od teorii gier, poprzez obiowiązujace w nich zasady i towarzyszące im historie, aż po zastosowania powiązanych z nimi zjawisk, takich jak cjoćby social graph. Autor dostarczy Ci narzędzi, dzieki którym będziesz w stanie stworzyć swoją własną marketingową grę. Co więcej, skłonisz ludzi, by zechcieli w nią grać.


Paweł Tkaczyk sam o sobie mówi, że „zarabia na życie opowiadaniem historii”. Od dziesięciu lat prowadzi firmę MIDEA, która buduje silne marki klientów, snując ich opowieści za pomocą takich technik jak brand storytelling czy content marketing. Pracuje zarówno z małymi czy nowymi firmami (jako mentor uczestniczy np. w warsztatach dla młodych przedsiębiorców), jak i z wielkimi (z jego gier korzystają m.in. Agora, Orlen Oil czy Citibank). Jest specjalistą nowoczesnego marketingu i brandingu. Prywatnie jest miłośnikiem książek i horrorów klasy B.


Książka ukazała się nakładem wydawnictwa HELION.

W wydaniu nr 131, październik 2012 również

  1. PRZEDSIĘBIORCZE KOBIETY

    Lepiej zarządzają i bezpieczniej inwestują - 25.10
  2. WHISKY Z KRAJU KWITNĄCEJ WIŚNI

    Butelka za 62,5 tysiąca złotych - 24.10
  3. PROMOCJA KSIĄŻKI

    Praktyczna Ukraina - 22.10
  4. NIEPOKÓJ EKSPERTA

    Pięć mitów Inwestycji Polskich - 21.10
  5. DATA, KTÓRA UMKNĘŁA UWADZE

    Koniec kryzysu w strefie euro? - 12.10
  6. NOWA ZELANDIA ZMIENIA STOLICĘ

    Wellington - Środek Śródziemia - 9.10
  7. REBRANDING PO AMERYKAŃSKU

    Reanimacja marki AIG - 9.10
  8. ILE JEST METALI NA ZIEMI?

    Polityczne wojny surowcowe - 8.10
  9. LEKTURY DECYDENTA

    Nasz lobbing w UE - 21.10
  10. NOWY JORK, LONDYN, WARSZAWA

    Jesienna ofensywa polskich artystów - 5.10
  11. MIESZKANIE DO WYNAJĘCIA

    Najlepsza lokalizacja w Białołęce
  12. WYBÓR DECYDUJĄCY O SUKCESIE

    Jaka powinna być nazwa firmy? - 2.10
  13. WIDZIANE Z AUGUSTOWA

    Już zaczynają straszyć ludzi - 2.10
  14. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Środa, 31.10 – Bereza to za mało
  15. SZTUKA MANIPULACJI

    Unikowo-wykrętna ekwilibrystyka - 1.10
  16. SIŁA POLITYKI

    Tadżyckie braterstwo - 31.10
  17. GAZ ŁUPKOWY W POLSCE

    Wiele znaków zapytania - 1.10
  18. STRATEGIA LUFTHANSY

    Kiedy opłaca się zabić markę? - 1.10
  19. I CO TERAZ?

    Chocholi taniec w oparach absurdu - 5.10
  20. NIEZŁA SZTUKA (3)

    Od faraona do lady Gagi - 1.10
  21. SUROWCE NATURALNE

    Spekulacja czy inwestycja? - 1.10
  22. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Bond o Bondach - 13.10
  23. NIEZBĘDNOŚĆ MĄDREGO PLANOWANIA

    Jak przebrnąć przez projekt internetowy (2) - 1.10