Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

04/03/2013

"Sługa nowego swiata" - 22.03

„Papież Franciszek. Sługa nowego świata” to zbiór tekstów poświęconych papieżowi Franciszkowi i wyzwaniom, przed którymi staje.

Wybitni eksperci, znawcy spraw Kościoła i specjalni wysłannicy „Tygodnika Powszechnego” do Rzymu opisują ostatnie dni pontyfikatu Benedykta XVI i dociekają przyczyn jego rezygnacji, odsłaniają kulisy konklawe, wyjaśniają, czym jest papiestwo, przybliżają problemy współczesnego katolicyzmu i kreślą sylwetkę patrona nowego pontyfikatu, czyli św. Franciszka z Asyżu. Nade wszystko jednak przedstawiają samego papieża Franciszka, zbierając zarówno nieznane fakty z przeszłości, jaki i anegdoty z pierwszych dni w Watykanie, nie omijając także spraw kontrowersyjnych – oskarżeń związanych z rzekomą współpracą z argentyńską juntą i stosunkiem do teologii wyzwolenia. W przygotowanym na gorąco, w ciągu kilku dni od wyboru Papieża, reporterskim i teologicznym zbiorze, znajduje się też wystąpienie Jana Pawła II, wygłoszone w Asyżu w 2002 r.


Książka zawiera następujące rozdziały – Franciszkański Franciszek, Kim jest Piotr, Kościół dwóch papieży, Biedaczyna z Asyżu. Publikacja opatrzona jest wstępem ks. Adama Bonieckiego, a zamyka ją przemówienie Jana Pawła II. Książka jest bogato ilustrowana (kilkadziesiąt zdjęć z pierwszych dni pontyfikatu) oraz fotografie archiwalne.


Książka „Papież Franciszek. Sługa nowego świata” to wspólne przedsięwzięcie wydawnicze Wydawnictwa Poznańskiego i „Tygodnika Powszechnego”, a zarazem drugi, po „Dookoła świata” ks. Adama Bonieckiego, tom Biblioteki Tygodnika Powszechnego. Ukaże się na rynku 27 marca 2013. Książka będzie dostępna w szerokiej dystrybucji – w księgarniach w całej Polsce, w salonach prasowych Empik, Relay i Inmedio, w salonikach Ruch i Kolporter, w sieci Matras, w sklepach internetowych, w tym www.literia.pl, empik.com oraz w promocyjnej cenie na www.naszfranciszek.pl.


Papież Franciszek. Sługa nowego świata”


ks. Adam Boniecki, Marek Zając, bp Grzegorz Ryś, ks. Jacek Prusak, Katarzyna Wydra, Piotr Sikora, Józef Majewski


FRAGMENTY KSIĄŻKI:


Proroka zwanego Franciszkiem kochają nie tylko chrześcijanie, lecz także liczni wyznawcy innych religii i ci wszyscy, którzy jeśli nawet są dalecy od religii, utożsamiają się z jego ideałami sprawiedliwości, pojednania i pokoju.


Jan Paweł II


Modląc się pod krzyżem w San Damiano, Franciszek z Asyżu usłyszał od Jezusa: „Idź i odbuduj mój dom, gdyż popada w ruinę”. Kardynał Bergoglio, przyjmując w Sykstynie jego imię, musiał pamiętać o tych słowach. Karnawał właśnie się skończył. Zrozumie to każdy, kto w papieskich gestach i żartach potrafi dostrzec drugie dno.


Marek Zając


Część problemów, przed którymi staje Franciszek, doskwiera Kościołowi od lat. Niektórzy kardynałowie i biskupi upominają się w związku z tym o zwołanie nowego Soboru.


Józef Majewski


Nawet jeśli pierwsze słowa i gesty Franciszka wzbudziły w nas zachwyt, nie powinniśmy go traktować jak ojca. Podziw dla papieża, który schodzi z papamobile, by pobłogosławić niepełnosprawnych, który łamie dworskie schematy, może się przyczynić do tego, przed czym on sam przestrzega: do koncentracji na jego osobie, a nie na Chrystusie.


Piotr Sikora


Początek roku 2013 w Watykanie pokazał, że nie są aż tak ważne osobiste losy tego, kto pełni urząd Piotrowy – ważna jest historia zbawienia, która się nadal toczy.


Bp Grzegorz Ryś


W swoich ostatnich wystąpieniach Benedykt XVI mówił o winach przeciwko jedności Kościoła, o podziałach, przezwyciężaniu indywidualizmów i rywalizacji, demaskowaniu hipokryzji religijnej. Czy dotykaliśmy tu prawdziwych przyczyn jego dramatycznej dymisji?


Ks. Adam Boniecki


Wielki Gatsby – 10.03


Wielka literatura nie starzeje się nigdy. Jednak nie każda staje się klasyką, którą trzeba lub wypada znać. Krytyczni mędrcy stworzyli taki kanon literacki autorów z całego świata. Francis Scott Fitzgerald niewątpliwie należy go grona pisarzy bardzo dobrych, których z powodzeniem i zadowoleniem można czytać również dzisiaj. Dom Wydawniczy REBIS wznowił „Wielkiego Gatsby`ego”. I choć akcja krótkiej powieści toczy się w Ameryce tuż po I wojnie światowej, to język powieści i egzystencjalne problemy bohaterów są jak najbardziej ponadczasowe.


Romantyczna miłość, przyjaźń, amerykański sen o szczęściu i sukcesie dostępnym dla każdego to stereotypy, które przynoszą głównemu bohaterowi – Jayowi Gatsby`emu, parweniuszowi przedzierzgniętemu w bogacza – tragiczne rozczarowanie. Miłość zniszczył kult pieniądza, przyjaźń okazała się pustym słowem, a sukces finansowy nie wprowadził go tak naprawdę do lepszej sfery.


F. Scott Fitzgerald (1896 – 1940) napisal m.in. „Po tej stronie raju”, „Pięknych i przeklętych”, „Wielkiego Gatsby`ego” (1925) i „Czuła jest noc” (1934) oraz kilka tomów opowiadan. Przez wiele lat mieszkał w Paryżu, gdzie zaprzyjaźnił się z Hemingwayem.


DAZ


„W syberyjskich lasach”


Sylvain Tesson ma silną wolę, szczęście i jest wytrwały. Dzięki temu pojechał i przetrwał pół roku w samotni nad jeziorem Bajkał. Owocem klauzury francuskiego podróżnika, reportera i geografa jest ciekawy zapis przeżyć i przemyśleń, książka „W syberyjskich lasach” wydana przez Noir sur Blanc. Francuz wziął ze sobą prowiant, wódkę, książki i cygara, zamieszkał w niedużej drewnianej chałupie. Łazikował po okolicy, wędrował po pokrywie lodowej, by dotrzeć do sadyb znajomych Rosjan, tak jak on odizolowanych od świata. Dla uzupełnienia jadłospisu łapał w przeręblach apetyczne golce, raczył się foczymi przysmakami, zrywał zioła, czosnek niedźwiedzi, wodę czerpał prosto z Bajkału. Wypił morze wódki lokalnej marki Kiedrowaja (czyli Cedrowa) nabytej jeszcze w Irkucku – sam albo w asyście tubylców, którzy też sami przywozili na libacje samogon i zagrychę – naleśniki (bliny) czy steki z jelenia.


Tesson dużo czytał, pogrążał się w gąszczu arcydzieł, a że pobyt w pustelni nastrajał na, i lekkość bytu, i głębsze refleksje, to każde dzieło gruntownie przetrawiał. Doświadczyłby pełnej romantycznej półrocznej sielanki, gdyby nie wiadomość, że go zostawiła partnerka niemogąca pogodzić się z tym, że nad nią wynosi samotniczą przygodę w głębi Rosji. Warto się zatopić w tych wspomnieniach z kwaterunku na łonie natury, ciągle nieskażonej, dzikiej, choć niekiedy zbrukanej a to wysypiskiem śmieci pozostawionych przez niegdysiejszych awanturników, a to szumną i huczną wizytą nowego Ruskiego i jego świty. – Opuściłem grobowiec miast i żyłem przez sześć miesięcy w kościele tajgi – patetycznie podsumowuje Sylvain Tesson.


Henryk Suchar

W wydaniu nr 136, marzec 2013 również

  1. RYNEK SZTUKI

    Starzy mistrzowie nie zawodzą - 27.03
  2. SUBMARKA NA KRYZYS

    Jak rozszerzać portfolio ofertowe? - 25.03
  3. KONFERENCJA PRASOWA W IMR

    Golden Rose na wiosnę i na lato - 20.03
  4. MIEJSKIE AGLOMERACJE

    Madryt nad Wisłą - 25.03
  5. OTWARTE FUNDUSZE EMERYTALNE

    Istotne pytania i odpowiedzi - 22.03
  6. PARLAMENT CYPRU PRZECIWNY PODATKOWI

    Czy to dobra decyzja? - 20.03
  7. ŹLE SIĘ DZIEJE W STREFIE EURO

    Bankowa grabież na Cyprze - 19.03
  8. GRYPA SPRZEDAJE SIĘ NAJLEPIEJ

    Dostępne bez recepty * - 18.03
  9. REKOMENDACJA: KUPOWAĆ!

    Dom w cenie mieszkania - 15.03
  10. IMR ADVERTISING BY PR

    Kolejny rok z Alter Mediką - 12.03
  11. STYL ŻYCIA I WZORCE KONSUMPCYJNE

    Rozprzestrzeniania się miast - 8.03
  12. POLAK IN LONDON

    Jest taki drugi kraj? - 9.03
  13. MARKETING MIEJSC

    Miasto jako marka - 6.03
  14. KREZUSI FINANSOWI

    Finansiści mają się coraz lepiej - 6.03
  15. 40 MILIONÓW ZA NICNIEROBIENIE

    Na prezesie nie warto oszczędzać - 6.03
  16. DYPLOMACI W WARSZAWIE

    Impas w Karabachu - 7.03
  17. LEKTURY DECYDENTA

    Miasto magiczne Lwów - 12.03
  18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    "Sługa nowego swiata" - 22.03
  19. WŁOSKIE WYBORY

    Kataklizm czy początek odnowy - 1.03
  20. I CO TERAZ?

    BDO czyli tercet medialny - 5.03
  21. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Tradycja Smoczego Tronu wiecznie żywa - 17.03
  22. OBRONA BIBLIOTEK

    Nie będzie niczego - 1.03
  23. NIEZŁA SZTUKA (8)

    Fotowiersz "Uśmiech" - 1.03
  24. ALKOHOL SŁUŻY...

    Cały świat pije whisky - 1.03
  25. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Piątek, 29.03 – Inne Święta
  26. SZTUKA MANIPULACJI

    O pryncypialnych strusiach - 1.03
  27. SIŁA POLITYKI

    Wyspa co olśniewa - 29.03