Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

03/11/2019

Inny świat

Z uwag autora oraz z notatki wydawcy wynika, że jest to powieść autobiograficzna: Paul Coelho był w swojej młodości hipisem i bawił się narkotykami. Potem został pisarzem.

Ciekawe, jak wyglądałyby wspomnienia naszych polityków, którzy w swych młodych latach też byli hipisami, tworzyli „bandy”, a niektórzy z nich, jak wspominała wybitna, nieżyjąca już piosenkarka, nawet wąchali klej.

Autor w 1970 roku wyjechał ze swego kraju, uciekając przed brazylijską dyktaturą wojskową. Książkę rozpoczyna od ogólnych rozważań na temat podróży, handlu paszportami i o szczególnej wartości ówczesnych paszportów brazylijskich. Centrum ruchu hipisów w Europie był Amsterdam, a ulubionym celem ich autobusowej wędrówki był Nepal, a właściwie jego stolica, Katmandu.

Jedna z bohaterek książki, Karla, udaje się właśnie do Katmandu, ale nie chce tam jechać sama, czeka na jakiegoś odpowiedniego mężczyznę. Wróżka utwierdza ją w przekonaniu, że znajdzie takiego. Przy okazji, czytelnik dowiaduje się o poprzedniej towarzyszce podróży głównego bohatera, Paula, do Peru, o Jugosłowiance, która mogła bez ograniczeń podróżować dzięki alimentom swego byłego męża, milionera. Podróż do Peru odbywali również liczni hipisi, zwani w książce Dziećmi Boga, jako ludzie wolni.

Potem odnotować warto powrotną podróż Paula i Jugosłowianki z Peru do Brazylii. Zatargi z brutalną, brazylijską policją, która wzięła ich za komunistycznych terrorystów. Wreszcie podróż do Katmandu. Towarzyszem pięknej Karli jest Paulo i to raczej przez przypadek niż ze świadomego wyboru. Korzystają z bezpłatnego jedzenia, sfinansowanego przez członka wspólnoty Hare Kriszna, Beatlesa George’a Harrisona. Pobyt i tańce Paula wraz z członkami Hare Kriszna, wprowadzenie Paula przez Karlę do interesującego i mało znanego świata Holandii. Wszystko dzieje się w atmosferze wolności hipisów. Spotkanie Paula z przedwcześnie podstarzałym ćpunem.

Wreszcie, podróż z Amsterdamu do Katmandu: „lewe” biuro podróży, sama jazda, dziwni kierowcy i różne typy podróżnych, w tym dwie niepełnoletnie uciekinierki z domu. Niemiłe spotkanie, wręcz starcie w restauracji, z gangiem motocyklistów, następnie niezbyt przyjemna kontrola policji austriackiej.

Autor opisuje przejazd przez Jugosławię i Bułgarię. W tej ostatniej, autobusowi przez całą trasę towarzyszył samochód ze „smutnymi panami”. Turcja jawi się w powieści nie tylko jako kraj ogólnie dostępnych narkotyków, ale i jako kraj interesujących zabytków oraz poezji. Może dlatego Paulo przerwał swą podróż do Nepalu w Turcji?

Jest to unikalna książka o innym świecie. A również o miłości i rozterkach, jakie przeżywają młodzi ludzie w poszukiwaniu prawdy i wewnętrznej równowagi.

Jacek Potocki

Paulo Coelho. „Hipis”. Tłum. Teresa Tomczyńska. Wydawnictwo „Drzewo Babel”, Warszawa 2018

W wydaniu nr 216, listopad 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. WIARA DECYDENTA

  Poszukiwanie Opoki
 2. PIJE KUBA DO JAKUBA

  Za alkohol najwięcej płacą niepijący
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Donald Trump i Chiny
 4. WIATR OD MORZA

  Nieszczęścia chodzą parami...
 5. KRYPTOWALUTA

  Trudne czasy przed bitcoinem
 6. NA ŚWIECIE NIE MA PUSTYCH MIEJSC

  Nowa płyta Małgorzaty Ostrowskiej
 7. STOLICA DECYDENTA

  Lopek wspomina...
 8. MEDIATORY

  Studenci wybrali
 9. LEKTURY DECYDENTA

  Mała osada w Szwecji
 10. Z KRONIKI BYWALCA

  Polska - Litwa przed wojną
 11. ZDROWIE KOBIET

  #OBSERWUJ i nie daj się zaskoczyć!
 12. THRILLER DECYDENTA

  Atak zombies
 13. HISTORIA DECYDENTA

  Dziecko w getcie
 14. RANKING EUROPOLIS

  Gdzie warto żyć młodo
 15. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Dobra, polska intryga
 16. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Koty mają lepiej
 17. RPA JUBILEUSZOWO

  Bezrobocie, korupcja, demonstracje
 18. E-PR W BRANŻY SPOŻYWCZEJ

  Wizerunek z datą ważności
 19. HISTORIA DECYDENTA

  Tajne służby i agenci w sercu Polski
 20. WIATR OD MORZA

  Noc odwagi, nadziei i klęski
 21. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Inny świat
 22. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowość postronna