Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

24 listopad 2019

Donald Trump i Chiny

W opinii Donalda Trumpa Chiny są największym przeciwnikiem Ameryki i trzeba je zwalczać. Zaiste, ChRL to tzw. fabryka świata i największy na świecie depozytariusz „zielonych”, poza Ameryką, która je drukuje. Warto pamiętać, że w 2013 roku Chińczycy mieli obligacje rządowe USA na sumę 1,3 mld USD, a deficyt w handlu z USA, wyniósł w 2018 roku aż 375 miliardów dolarów. Produkty chińskie chętnie się kupuje w Stanach, gdyż są o wiele tańsze od produktów amerykańskich – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Poza tym, wielu towarów, takich jak zwyczajne gwoździe czy młotki, by na rynku amerykańskim po prostu nie było, gdyby nie Chińczycy. Przypomina to nieco sytuację lat 80-90 ubiegłego wieku, kiedy to Amerykanie kupowali chętniej tańsze towary japońskie, niż np. o wiele droższe telewizory czy auta amerykańskie.

Wynagrodzenia w Stanach są wysokie i rosną, w miarę wzrostu wskaźnika inflacji, co powoduje wzrost cen towarów. A w Chinach, ceny produktów są ustalane zgodnie z zasadami „ socjalistycznej gospodarki rynkowej”, czyli bez specjalnych zasad.

Chiny dodatkowo nieustannie się zbroją: w 2018 roku wydatki na zbrojenia wyniosły 168,2 mld USA. I choć USA nadal na zbrojenia wydają najwięcej na świecie, ich wysokość relatywnie maleje. Amerykańska flota jest nadal największa i najpotężniejsza, ale jak długo tak będzie, tego nikt nie wie.

Wystąpienia amerykańskiego prezydenta dzisiaj trafiają do amerykańskiej klasy robotniczej, ale powstaje pytanie, jak długo jeszcze?

Jeśli zabraknie na rynku amerykańskim tanich, chińskich wyrobów, raczej nie zastąpią ich drogie towary amerykańskie. Co wtedy się stanie? Nie każdy w Stanach jest multimilionerem, jak rodzina prezydencka i nie każdy może sobie na wszystko pozwolić.

Ślimaczą się amerykańsko-chińskie rokowania handlowe; w Chinach gospodarka tąpnęła w 2019 roku po nałożeniu przez administrację Trumpa wysokich ceł na większość chińskich produktów, choć i tak gospodarka Państwa Środka rośnie szybciej niż amerykańska. Niedługo Chińczycy przestaną kupować amerykańskie samoloty Boeing, a są potentatem lotniczym, gdyż odpowiadają za 14% wszystkich połączeń lotniczych;  pracują od pewnego czasu nad własnym samolotem,

Czy nasz największy sojusznik wymusi na nas przyłączenie się do akcji bojkotu przyjaznych nam Chin, jak to niezbyt skutecznie czynił niedawno w przypadku nowego systemu telefonii 5G, wypuszczonego przez chiński koncern Huawei?

                                                                                              JACEK POTOCKI

W wydaniu nr 216, listopad 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. WIARA DECYDENTA

  Poszukiwanie Opoki
 2. PIJE KUBA DO JAKUBA

  Za alkohol najwięcej płacą niepijący
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Donald Trump i Chiny
 4. WIATR OD MORZA

  Nieszczęścia chodzą parami...
 5. KRYPTOWALUTA

  Trudne czasy przed bitcoinem
 6. NA ŚWIECIE NIE MA PUSTYCH MIEJSC

  Nowa płyta Małgorzaty Ostrowskiej
 7. STOLICA DECYDENTA

  Lopek wspomina...
 8. MEDIATORY

  Studenci wybrali
 9. LEKTURY DECYDENTA

  Mała osada w Szwecji
 10. Z KRONIKI BYWALCA

  Polska - Litwa przed wojną
 11. ZDROWIE KOBIET

  #OBSERWUJ i nie daj się zaskoczyć!
 12. THRILLER DECYDENTA

  Atak zombies
 13. HISTORIA DECYDENTA

  Dziecko w getcie
 14. RANKING EUROPOLIS

  Gdzie warto żyć młodo
 15. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Dobra, polska intryga
 16. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Koty mają lepiej
 17. RPA JUBILEUSZOWO

  Bezrobocie, korupcja, demonstracje
 18. E-PR W BRANŻY SPOŻYWCZEJ

  Wizerunek z datą ważności
 19. HISTORIA DECYDENTA

  Tajne służby i agenci w sercu Polski
 20. WIATR OD MORZA

  Noc odwagi, nadziei i klęski
 21. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Inny świat
 22. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowość postronna