Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

19 listopad 2019

Mała osada w Szwecji

Do małej, górniczej osady Silvertjärn przyjeżdża ekipa filmowa pod kierownictwem Alice Lindstedt, by wyjaśnić, jaka była przyczyna nagłego zniknięcia wszystkich jej mieszkańców przed 60 laty, czyli w 1959 roku.

Powieść ma dwa wątki: pierwszy, zatytułowany „Wtedy”, to migawki z życia mieszkańców owej osady, a drugi, o tytule „Teraz”, to przeżycia wspomnianej ekipy filmowej, która po 60 latach czyli w 2019 roku, przygotowuje 6 odcinków filmu o tajemniczym zniknięciu populacji.

Ekipa wjeżdża to miasteczka/osady. Przygnębiające wrażenie opuszczonego i martwego miejsca, w którym dominuje wieża kościoła.

Wątek dawny rozpoczyna się informacją o likwidacji jedynego pracodawcy miejscowości: kopalni. Ludzie będą musieli wyjechać i poszukać nowego miejsca pracy. Bohaterką tej części książki jest Elsa, prababcia Alice, matka Margarety, matki Alice.

Przy okazji czytelnik dowiaduje się o źródłach finansowania takich projektów, jak planowany film, dowiaduje się o formach rekrutacji ekipy, co jest dość trudne, w przypadku marnego budżetu, gdyż ludzie nie zarobią przy robieniu filmu dużych pieniędzy.

Ponadto, wszędzie w miasteczku jest niebezpiecznie: po upływie lat drewniane elementy zabudowy są zmurszałe i w każdej chwili grożą zawaleniem. Między szefową Alice a jedną z członkiń ekipy, Emmy, która przed laty była jej partnerką, dochodzi do ciągłych zadrażnień. Obecnie, partnerką Alice jest Tone Grimelund, z niewyjaśnionych powodów, przeciwna projektowi odgrzebywania historii Silvertjärn.

Na uwagę zasługują listy Ainy do babci Alice, Margarety. Z nich czytelnik dowiaduje się wiele o Silvertjärn w dawnych czasach: o pastorze-alkoholiku, o nowym pastorze, przysłanym mu do pomocy, który w szybkim tempie zyskuje sympatię mieszkańców osady. Choć jednocześnie, pewne osoby orientują się, że nowy pastor jest w jakimś stopniu podejrzany. Jednocześnie inni są pastorem oczarowani, a Aina wręcz jest w nim zakochana.

Wreszcie, powrót do czasów współczesnych: wypadek Tone, tajemniczy wybuch samochodu ekipy, wypadek Emmy, jej śmierć, ale nie z powodu wypadku tylko z powodu uduszenia przez kogoś. A przez kogo?

Ciekawe, że poszczególni członkowie ekipy czują przez cały czas pobytu w Silvertjärn, czyjąś obecność. I rzeczywiście, w pewnym momencie ta osoba – dawny mieszkaniec osady – ukazuje się w roli „uzdrawiaczki”. Z wątków „Wtedy” można zorientować się, jak zniknęli mieszkańcy osady, jak oczarowani pastorem wierni rozprawili się z chorą psychicznie, którą młody pastor uwiódł, mając z nią dziecko, zresztą bohaterkę wątku „Teraz”.

Wciągająca czytelnika książka, ukazująca drugą stronę społeczeństwa dobrobytu oraz konflikty międzyludzkie. Trzeba ją koniecznie przeczytać.

                                                                                              Jacek Potocki

Camilla Sten. „Osada”. Tłum. Maciej Muszalski. Wydawnictwo „Zysk i S-ka”, Poznań 2019

W wydaniu nr 216, listopad 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. WIARA DECYDENTA

  Poszukiwanie Opoki
 2. PIJE KUBA DO JAKUBA

  Za alkohol najwięcej płacą niepijący
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Donald Trump i Chiny
 4. WIATR OD MORZA

  Nieszczęścia chodzą parami...
 5. KRYPTOWALUTA

  Trudne czasy przed bitcoinem
 6. NA ŚWIECIE NIE MA PUSTYCH MIEJSC

  Nowa płyta Małgorzaty Ostrowskiej
 7. STOLICA DECYDENTA

  Lopek wspomina...
 8. MEDIATORY

  Studenci wybrali
 9. LEKTURY DECYDENTA

  Mała osada w Szwecji
 10. Z KRONIKI BYWALCA

  Polska - Litwa przed wojną
 11. ZDROWIE KOBIET

  #OBSERWUJ i nie daj się zaskoczyć!
 12. THRILLER DECYDENTA

  Atak zombies
 13. HISTORIA DECYDENTA

  Dziecko w getcie
 14. RANKING EUROPOLIS

  Gdzie warto żyć młodo
 15. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Dobra, polska intryga
 16. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Koty mają lepiej
 17. RPA JUBILEUSZOWO

  Bezrobocie, korupcja, demonstracje
 18. E-PR W BRANŻY SPOŻYWCZEJ

  Wizerunek z datą ważności
 19. HISTORIA DECYDENTA

  Tajne służby i agenci w sercu Polski
 20. WIATR OD MORZA

  Noc odwagi, nadziei i klęski
 21. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Inny świat
 22. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowość postronna