WIATR OD MORZA
Nieszczęścia chodzą parami...
Jest to dość stare powiedzenie, które jak się okazuje wyjątkowo pasuje do obecnej polskiej rzeczywistości – pisze Sławomir J. Czerniak. więcej...
Kilka dni temu w Domu Spotkań z Historią, przy ul. Karowej 20 w Warszawie, odbyło się spotkanie, poświęcone stosunkom polsko-litewskim przed II wojną światową.
Przypomniano o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między obu krajami w 1938 roku.
Inicjatorami spotkania byli: Ambasada Litwy w Warszawie oraz Ambasada RP w Wilnie.
W spotkaniu wziął udział Ambasador Litwy w Warszawie, pan Eduardas Borisovas, a temat poruszali:
Dominik Wilczewski przypomniał, że po I wojnie światowej powstały dwa państwa narodowe: Polska i Litwa, z tym, że kierownictwo Polski, w tym Józef Piłsudski, dążyło do utworzenia federacji państwowej Polski i Litwy, a Litwini pielęgnowali ideę państwa narodowego, odrębnego od Polski.
Od lewej: Dominik Wilczewski, Simonas Jazavita, tłumaczka, Marian Łapczyński, prof. Marek Kornat, doc. Andrzej Pukszto
Zajęcie przez gen. Żeligowskiego Wilna, w październiku 1920 roku, utworzenie zw. Litwy Środkowej doprowadziły do wrogości między Polską a Litwą: oba państwa były skłócone i nie miały stosunków dyplomatycznych do 1938 roku.
Rządy obu krajów nie mogły zrobić żadnego ruchu i stały się zakładnikami opinii publicznej: Polska nie mogła oddać Wilna, a Litwa nie mogła wyrzec się pretensji do Wilna.
Tzw. normalizacja w 1938 roku nastąpiła tuż przed II wojną światową. Według doc. Pukszto, był to zbyt krótki okres, by normalizacja przyniosła efekty, natomiast prof. Kornat przypomniał, że Anglia nawoływała do opamiętania, że Francja judziła oba kraje przeciwko sobie.
Istniejący spór podsycały nieustannie Niemcy i ZSRR.
Jacek Potocki
WIARA DECYDENTA
Poszukiwanie Opoki
Książka dotyczy poszukiwań grobu św. Piotra, pierwszego papieża, owej Opoki, na której wzniósł się Kościół Katolicki, a konkretnie, na grobie św. Piotra została wzniesiona słynna Bazylika Watykańska, nazwana jego imieniem. więcej...