Established 1999

WAŻNA ROCZNICA

17/10/2023

To już 174 lata

17 października to kolejna rocznica śmierci największego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina – pisze Elżbieta Potocka.

Chopin w 1849; https://pl.wikipedia.org/wiki/Fryderyk_Chopin#/media/Plik:Frederic_Chopin_photo.jpeg; DP

 ŁADNY NIE BYŁ …

Skąd to wiemy? Z fotografii z 1849 roku. To jedyna nieretuszowana fotografia Chopina zrobiona w roku jego śmierci przez paryskiego fotografa L.A. Bissona. Kiedy na nią patrzymy, widzimy starego, zmęczonego człowieka. Świadomego swojej choroby i zbliżającego się odejścia.

Czy był świadomy swojej wielkości? Chyba nie i pewnie przez głowę mu nie przeszło, że jego muzyka może trafić do Azji – najpierw do serc Japończyków, a od lat do Chińczyków. To oni – Chińczycy wygrali II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. To Eric Guo, Angie Zhang i Yonghuan Zhong. To nic, że wykształceni w Kanadzie, czy USA.

Chińczycy kochają Chopina. Nazywa się go tu Xiào bāng, a znajomość jego muzyki tu nobilituje. Zarówno Japończycy, jak i Chińczycy odkrywają w tej muzyce miłość do Ojczyzny. Przebywając w Japonii kilka lat, przekonałam się, że Japończycy znali naszą burzliwą historię, a zwłaszcza okres, w którym żył Fryderyk Chopin.

Chińczycy jego muzykę też łączą z okresem upokorzeń XIX wieku. Pierwszy koncert Chopina w Chinach odbył się na początku lat trzydziestych XX wieku w Szanghaju i tu znajduje się jedno z największych konserwatoriów muzycznych w Chinach.

Tu też w Parku im. Sun Yat-Sena stanął największy pomnik Chopina na świecie. Ma prawie 7 metrów wysokości.

Pomnik

https://www.artatsite.com/Shanghai/details

/Pin_Lu_statue_Chopin_Zhongshan_Park_sculpture_Art_at_Site_Shanghai_China.html

Jego autorką jest Lu Pin, rzeźbiarka pochodząca z Szanghaju, która studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. I chłonęła naszą kulturę… Zanim pomnik Chopina stanął na trawie w parku, jego fragment, który powstał wcześniej, wita gości w Konsulacie Generalnym RP w Szanghaju.

Glowa 800

Fot. Elżbieta Potocka, 2005.

Muzyka Chopina od 200 lat wpływa na umysły, serca i wrażliwość odbiorców. Artyści grają na każdym instrumencie – i nowoczesnym pianinie Yamaha i instrumentach historycznych, które przenoszą nas w epokę Chopina, a wrażliwe palce pianisty wydobędą czarowne dźwięki z każdego klawisza.

Pianino

https://iccpi.pl/pl/2023/aktualnosci/317

 

                                                                   Elżbieta Potocka

W wydaniu nr 263, październik 2023, ISSN 2300-6692 również

  1. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Złoty wiek Makau
  2. WAŻNA ROCZNICA

    To już 174 lata
  3. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Portugalczyk chciał Makau rządzić sam
  4. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Jak Portugalczyk trafił do Makau
  5. ARABSKIE OPOWIEŚCI

    Kupić, sprzedać, zarobić...
  6. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Spektrum mierności
  7. WEEKENDOWE WYPADY...

    Opera i architektura