Established 1999

W SIECI PO PIĘĆDZIESIĄTCE

10 czerwiec 2011

Między alienacją a adaptacją

Raport otwarcia koalicji „Dojrzałość w sieci” przygotowany pod kierunkiem dr. Dominika Batorskiego z inicjatywy i dzięki wsparciu UPC, Warszawa 2010 r. Polacy w wieku 50+ wobec Internetu. Mieszkańcy kraju nad Wisłą liczący sobie 50 i więcej lat są w przeważającej większości wykluczeni cyfrowo. Spośród niemal 13 milionów obywateli po pięćdziesiątce ponad 10 milionów (78 procent) nie korzysta z Internetu.

Do generacji 50+ należy 42% dorosłych Polaków, a osoby z tej grupy to tylko 18% internautów i aż 65% spośród niekorzystających dorosłych. Pod względem korzystania z sieci przez starsze grupy wiekowe zajmujemy ostatnie miejsce w Unii Europejskiej.


W generacji 50+ bardzo duże znaczenie dla wykluczenia cyfrowego mają czynniki socjalne i demograficzne. Znacznie częściej z sieci korzystają osoby stosunkowo młodsze, lepiej wykształcone i pracujące.


Warto zauważyć różnicę w okolicznościach rozpoczęcia korzystania z Internetu. Osoby w wieku 50-60 lat najczęściej rozpoczynają swoją przygodę z tą technologią ze względów zawodowych.


Dla generacji 50+ wśród barier korzystania z Internetu stosunkowo mniejsze znaczenie mają ograniczenia finansowe, brak połączenia do odpowiedniego sprzętu. Kluczowe są czynniki mentalne, niska motywacja do korzystania z sieci, mała wiedza na temat jej zastosowań, niewystarczające kompetencje oraz obawy.


Jeśli nawet członkowie generacji 50+ korzystają z sieci, to generalnie robią to znacznie mniej intensywnie, wszechstronnie i regularnie niż przeciętni internauci.


Znaczenie upowszechniania korzystania z technologii informacyjnych i komunikacyjnych jest podkreślane w polityce UE jako ważny środek służący budowie nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy. Nowoczesne rozwiązania mają też pomóc zwiększyć aktywność zawodową starszych osób i obniżyć koszty związane z długoterminową opieką nad osobami niesamodzielnymi.


Niestety, w Polsce te aspekty są w dokumentach strategicznych traktowane pobieżnie lub wręcz pomijane. Odczuwa się brak konkretnych rozwiązań oraz wskaźników pozwalających monitorować zmiany. Potencjał programów realizowanych z funduszy strukturalnych często pozostaje niewykorzystany.


W świetle wyników badań można stwierdzić, że obecnie kluczowe jest stymulowanie potrzeb, wzbudzanie motywacji i rozwijanie kompetencji korzystania z internetu.


Duże znaczenie dla e-integracji ma także rozwój oferty usług, treści oraz sprzętu i oprogramowania dostosowanego do specyfiki ludzi po pięćdziesiątce. Konieczne są też specjalne programy szkoleniowe, najlepiej wykorzystujące osoby starsze jako instruktorów i zarazem wzorce ról.


 


Cały raport na: www.dojrzaloscwsieci.pl

W wydaniu 115, czerwiec 2011 również

  1. BADANIE LEWIATANA

    Przedsiębiorcy narzekają na wysokie podatki
  2. POLACY W HOLANDII

    Pracusie na schwał?
  3. NAGRODA GOSPODARCZA PREZYDENTA RP

    Honory dla czterech firm
  4. POLACY W WIELKIEJ BRYTANII

    Tak nas widzą na wyspie
  5. 50 +

    Zysk z dojrzałości
  6. W SIECI PO PIĘĆDZIESIĄTCE

    Między alienacją a adaptacją
  7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Autobiografia Jezusa
  8. LEKTURA DECYDENTA

    Niewidzialny front
  9. NAGRODA GOSPODARCZA PREZYDENTA RP

    Reaktywacja
  10. MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

    Wirtualne osaczenie decydenta
  11. ZDROWIE DECYDENTA

    Ruch, który leczy
  12. BUDOWNICTWO W POLSCE

    Kto zyskuje, kto traci
  13. DECYDENT SNOBUJĄCY

    30 czerwca - Jeźdźcy
  14. SZTUKA MANIPULACJI

    Kurtuazja