Established 1999

25 GRUDNIA

21/12/2023

Nasza tradycja

Jezus Malusieńki, leży wśród stajenki. Płacze z zimna nie dała Mu Matula sukienki…

Fot. Elżbieta Potocka

Piękna scena. Oni ubrani, On ledwo przykryty. Czy było mu zimno? Pewnie tak. Dokładna data jego narodzin nie jest znana. W Ewangeliach jej nie podano.

Pamiętamy, że pierwsze lata chrześcijaństwa to walka o przetrwanie religii i jej wyznawców. Świetnie przedstawił to prapradziadek obecnego ministra kultury Bartłomieja SienkiewiczaHenryk w „Quo vadis”.

Dopiero w roku 313 n.e. cesarz Konstantyn Wielki uznał nową religię, a w roku 380 stała się ona już religią rządzących i religią dominującą w ówczesnym świecie. Stała się religią modną. By zrobić karierę polityczną czy wojskową – dobrze było być chrześcijaninem.

Nowej religii nadano blasku obchodów i rytuałów hellenistycznych: oczyszczenie, chrzest, ofiary, procesje, śpiewy, kadzidło, picie wina, symbole itd. Już w drugiej połowie IV wieku zaczęto obchodzić rocznicę narodzenia Jezusa. Przyjęto dzień 25 grudnia, dzień  zimowego przesilenia dnia z nocą. W wielu kulturach to dzień święty.

Jaka była wtedy pogoda w Betlejem? W ciągu roku temperatura w tej części świata waha się od 5°C do 30°C i rzadko spada poniżej 1°C lub przekracza 33°C. Kiedy Józef i Maria zmierzali do Betlejem, podobno było deszczowo i zimno. Na pewno nie było śniegu.

Tak jak trudno jest ustalić dzień narodzin Jezusa, tak samo trudno jest ustalić miejsce. W czasach cesarza Konstantyna Wielkiego, w IV wieku, w Betlejem wybudowano Bazylikę Narodzenia Pańskiego, w której zaznaczono miejsce, w którym miał stać żłóbek.

Zlobek

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/90/Nativity_Church15.jpg

Potem, by upamiętnić to wydarzenie – zaczęły powstawać szopki – symbole miejsca pierwszych chwil życia Jezusa… resztę zrobiła historia.  

Powyższa scena nikogo nie zadziwia, ale kiedy powiem, że jest ona ustawiona w Makau, to już może trochę zdziwić. To przecież miejsce przesiąknięte konfucjańską kulturą i tradycją. Smoki, tygrysy, żółwie i kolebka, a w niej figurka Jezusa. To spuścizna po Portugalczykach i ich chrześcijaństwie. Umiejscowiło się tu od XVI wieku i w Makau nikomu nie przeszkadza. Jest nawet atrakcją.

Elżbieta Potocka

W wydaniu nr 265, grudzień 2023, ISSN 2300-6692 również

  1. UKRAINA

    Polityczne Boże Narodzenie
  2. 25 GRUDNIA

    Nasza tradycja
  3. CZAS PREZENTÓW

    Przytul perłę
  4. ZIMĄ W LESIE

    Polowanie
  5. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Cwani nieudacznicy
  6. ARABSKIE OPOWIEŚCI

    Esy floresy kultury
  7. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Makau wraca do Chin