Established 1999

WSPÓLNE CZYTANIE

16 listopad 2017

Szyfr międzypokoleniowy

Jest to druga książka z cyklu „Pożeracze książek”, w której bohaterami pozytywnymi jest gromadka inteligentnych nastolatków, a bohaterem negatywnym występujący już od pierwszej strony książki, pewien psucz-mściciel, bo chyba nie jest to terrorysta.

Owi inteligentni nastolatkowie to właśnie „pożeracze książek”, którzy na podstawie dość enigmatycznych wskazówek w Internecie, szukają książek, ukrytych w różnych miejscach w San Francisco.  Podczas takiej zabawy nasi bohaterowie odnaleźli rękopis nieznanego wcześniej opowiadania Edgara Allana Poego. Na ich cześć miłośnicy książek wydali przyjęcie, które zgromadziło „łowców książek”, ich, rodziny i przyjaciół.

Od momentu owego przyjęcia akcja tej doskonale zarysowanej powieści toczy się wokół poszukiwań i złamania tytułowego złotego szyfru, który ma wskazać miejsce położenia wielkiego złotego skarbu. Zresztą, przez cały czas, młodzi ludzie posługują się w komunikacji między sobą różnymi szyframi, odsłaniając przed czytelnikami arkana kryptografii.

Poszukiwanie złotego szyfru odbywa się w głębokiej tajemnicy; to doskonała wskazówka dla dorosłych, w tym rodziców, jak nastolatkowie potrafią chronić swoją prywatność i dochować sekretów, mimo włączania w akcję poszukiwań coraz to nowych osób. Autorka osadza szyfr i skarb w czasach historycznych, kiedy San Francisco było punktem zbornym dla poszukiwaczy złota, w tym dla przybyłych do Kalifornii Chińczyków. Jest to dość ważny element akcji: chińskie pismo pomaga młodym ludziom w złamaniu szyfru, którego nie udało się złamać przez ponad 100 lat!

A przy okazji poszukiwań, w książce jest wiele interesujących odniesień do powieści Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera”, między innymi, znajdujemy wyjaśnienia, skąd Twain znał Tomka.

Ale najbardziej uderzające są zapisy o wspaniałej fantazji młodych ludzi, o ich determinacji w poszukiwaniach, wreszcie o ich codziennych problemach rodzinnych i szkolnych.

Oczywiście, szyfr zostaje złamany, a skarb odnaleziony. Nie wypada ujawniać, kim był ów psucz-mściciel, który wzniecał pożary i organizował wybuchy w różnych punktach miasta. Zupełnie niespodziewane rozwiązanie, po łańcuchu podejrzeń, jakie padają w książce na różne osoby.

A jakie wnioski płyną z książki? Po pierwsze, warto czytać, a po drugie, jaka młodzież obecnie jest bystra i pilna.Tę książkę powinni przeczytać i starsi, i młodsi czytelnicy. Warta jest tego!

Jacek Potocki

Jennifer Chambliss Bertman. „Złoty szyfr”. Z cyklu „Pożeracze książek”. Tłum. Małgorzata Glasenapp. Wyd. „Wilga”, Warszawa 2017

W wydaniu nr 192, listopad 2017, ISSN 2300-6692 również

  1. DECYDENT POLIGLOTA

    Skuteczna praca nad angielskim
  2. SALON PRASOWY IMR

    Śniadanie diabetyka
  3. JEST PROBLEM:

    Młodzi ludzie nie garną się do pracy
  4. ARTYSTYCZNE PEREGRYNACJE

    Z Wenecji do Bogoty
  5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Ostatnia powieść Borszewicza
  6. WSPÓLNE CZYTANIE

    Szyfr międzypokoleniowy
  7. ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY

    Czy choroba ma płeć?
  8. E-COMMERCE

    Bezpieczeństwo wirtualnych portfeli
  9. DECYDENT POLIGLOTA

    Język w obrazkach
  10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Dzień Niepodległości
  11. LEKTURY DECYDENTA

    Chiny: ciemna strona rozwoju
  12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Pasje Polańskiego
  13. LEKTURY DECYDENTA

    Żelazna Dama Ameryki
  14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Kiełbie we łbie
  15. WIATR OD MORZA

    Elbląska restauracja czyli degrengolada
  16. ISLAM A SPRAWA POLSKA

    Dziś Chrystus ma twarz uchodźcy
  17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    Polska: demony przeszłości