Established 1999

DECYDENT ELEGANCKI

15 wrzesień 2022

Issey Miyake

W mojej łazience, na półce stoi woda toaletowa dla mężczyzn Issey Miyake INTENSE. To zupełnie specyficzny zapach – jest tam ambra, cynamon, gałka muszkatołowa, kadzidło, kardamon, kwiaty, owoce, szafran, główna nuta zapachowa przypominała gabinet dentystyczny. Tylko dla koneserów – pisze Jerzy Wieluński.

Kiedy usłyszałem o jego śmierci 5 sierpnia, w wieku 84 lat, pomyślałem, że odszedł jeszcze jeden wielki projektant mody i twórca perfum. Urodził się w 1938 roku w Hiroszimie, w domu odległym o 3 kilometry od miejsca wybuchu bomby atomowej 6 sierpnia 1945 roku. Całe życie cierpiał na chorobę szpiku kostnego. Jego matka zmarła na chorobę popromienną, gdy miał 10 lat.

Od dziecka interesował się amerykańskimi i francuskimi pismami, snuł marzenia o projektowaniu strojów dla gwiazd filmowych. Z uporem i determinacją dążył do ich spełnienia. W 1959 roku podjął studia w zakresie projektowania graficznego, a po ich skończeniu w 1964 roku przeprowadził się do Paryża. Uczył się tam krawiectwa i przez 4 lata był asystentem takich mistrzów jak: Guy Laroche, Hubert de Givenchy i Geoffrey Benne.

Po powrocie do Tokio w 1970 roku założył własne Miyake Design Studio. Już w 1971 roku pokazał swoją pierwszą kolekcję w Nowym Jorku. W 1973 roku debiutował w Paryżu ze swoją kolekcją jesienno-zimową.

Należał do wielkiej trójki awangardowych projektantów – Yohji Yamamoto, Rei Kawakubo. Razem stworzyli własny styl, obficie czerpiąc z japońskiej tradycji. W tym czasie w Europie ubrania były dopasowane do ciała. Inaczej ubierano się rano, w południe i wieczorem. Japończycy wprowadzili własne reguły. Nawiązując do tradycyjnego stroju japońskiego, ich ubrania były obszerne, szerokie, powiewne, ale nie bezkształtne.

W 1988 roku Issey Miyake zaczął projektować ubiory z tkanin plisowanych w mikroplisy. Wielką furorę w 1993 roku zrobiła jego kolekcja ubrań z mikroplisy pod nazwą „Pleats Please Issey Miyake”. Ubiory były zrobione z cienkiego poliestru drobno plisowanego. Prawie nic nie ważyły i dawały wielką swobodę ruchu. Mikroplisy stały się symbolem ich twórcy i są noszone do dziś.

JobsProstotę, elegancję, minimalizm i wygodę jego ubrań docenił wybitny informatyk i wynalazca Steve Jobs – współzałożyciel, prezes i dyrektor generalny Apple. Japończyk zaprojektował dla niego czarny półgolf.

Od tej pory Jobs występował wszędzie tylko w czarnym półgolfie Miyakiego. Podobno kupił ich ponad sto sztuk. Ubiory Japończyka były ekskluzywne i z pewnością drogie, lecz Steve Jobs mógł sobie na nie pozwolić. Ja sam czarnych półgolfów nie nosiłem, trudno je było w Polsce kupić.

Tworząc stroje dla kobiet, tworzył dla nich także perfumy. Zupełnie wyjątkowe są L’EAU D’ISSEY ROSE – perfumy o zapachu bułgarskiej róży.

Perfumy OKZa swą twórczość artystyczną, bo za sztukę uważał projektowanie, był wielokrotnie nagradzany. W 2010 roku uzyskał Order Kultury, najwyższe japońskie odznaczenie dla twórców.

Odszedł… Ale jego spuścizna została

dr inż. Jerzy Wieluński
wagabunda po świecie

W wydaniu nr 250, wrzesień 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. TROSKA O DECYDENTKĘ

  Beautyllagen: zdrowie i uroda
 2. DECYDENT ELEGANCKI

  Issey Miyake
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Niemcy - Niemcom
 4. Historia i teraźniejszość

  Zagadka TBO
 5. DRUZOWIE

  Kamyk z mozaiki
 6. KOREA PÓŁNOCNA

  Na chwałę
 7. ARMIA BEZ RYŻU

  Sto tysięcy głodnych
 8. HISTORIA

  Wrześniowe rocznice
 9. GIBRALTAR

  Brytyjski "na wieczność"
 10. NAJWIĘKSZA NA ŚWIECIE

  "The Yomiuri Shimbun"
 11. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Nagrody na wyrost i awansem
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Ordery i wstęga