Established 1999

HISTORIA

3 wrzesień 2022

Wrześniowe rocznice

Niedziela 2 września 1945 roku. Ponad 250 alianckich okrętów wojennych zakotwiczyło w Zatoce Tokijskiej. Nad pokładem „USS Missouri” powiewały flagi Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Związku Radzieckiego i Chin – pisze Elżbieta Potocka.

Cztery minuty po godzinie 9 rano czasu tokijskiego w imieniu rządu japońskiego bezwarunkową kapitulację Japonii podpisał minister spraw zagranicznych Mamoru Shigemitsu, a generał Yoshijiro Umezu w imieniu sił zbrojnych.

Prezydent USA Harry S. Truman ogłasza Dzień Zwycięstwa nad Japonią. Daleki Wschód zaczął świętować zakończenie japońskiego panazjatyzmu. Każdy kraj inaczej.

Rząd Republiki Chińskiej obchodził go 3 września. Tak obchodzą je ChRL i Filipiny. Holandia, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Kanada, Wielka Brytania i kilka innych krajów obchodzi 15 sierpnia, tj. po ogłoszeniu przez cesarza Hirohito kapitulacji Japonii.

Rosjanie jako dzień zwycięstwa także przyjęli 3 września, ale nadal prowadzili działania wojenne na wysepkach przy Hokkaido. 3 września zajęli grupę wysp Habomai i dopiero wtedy uznali swoją wojnę na Dalekim Wschodzie za zakończoną. Tego samego dnia Prezydium Rady Najwyższej ZSRR dzień 3 września ogłosiło „Świętem zwycięstwa nad Japonią”.

Ukaz 2

30 września 1945 roku wprowadzono medal „Za zwycięstwo nad Japonią”. Otrzymało go 1 831 tysięcy  uczestników walk przeciwko Armii Kwantuńskiej w Mandżurii, w Korei, Sachalinie i Wyspach Kurylskich.

Prazdnik 3Do 1947 roku ten dzień był świętem wolnym od pracy, ale już w 1947 roku wolny dzień zlikwidowano. W kolejnych latach nie obchodzono z tej okazji żadnych uroczystości, chociaż Dzień Zwycięstwa nad Japonią uważano za pamiętną datę.

Po rozpadzie ZSRR, w 2010 roku ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przypomniał sobie o rocznicy zakończenia wojny na Dalekim Wschodzie i zdecydował, że powinno się ją obchodzić 2 września jako dzień pamięci. Trwało to 10 lat. W roku 2014 Rosja zajęła Krym i do głosu dochodzą coraz bardzie agresywne elementy społeczne, domagające się podkreślania roli Rosji na arenie międzynarodowej.

W 2020 roku organizacje kombatanckie i posłowie sachalińscy apelują o przywrócenie dnia 3 września, jako daty zakończenia wojny na Pacyfiku.  Projekt ustawy o nowej dacie składają w  Dumie Państwowej deputowani nacjonalistycznej i skrajnie prawicowej partii Jedna Rosja (Единая Россия), uzasadniając to koniecznością „wzmocnienia tradycji patriotycznych i zachowanie sprawiedliwości historycznej w odniesieniu do zwycięzców w II wojnie światowej”.

Ustawę przyjęto 24 kwietnia 2020 roku jednak nie jako „Dzień zwycięstwa nad Japonią”, ale jako „3 września – dzień zakończenia II wojny światowej (1945)” i podkreślono, że 3 września musi być oznaczony jako dzień, w którym siły byłego Związku Radzieckiego pokonały wojska japońskie w „decydującym wkładzie w zakończenie” wojny.

Mapa Morze OchockieJaponia i Rosja nigdy nie podpisały traktatu pokojowego, aby formalnie zakończyć wojnę z powodu sporu o Wyspy Kurylskie, które wojska radzieckie zajęły w dniach 18 sierpnia – 3 września 1945 roku. Mogły tego nie czynić, ponieważ Japonia 15 sierpnia przyjęła Deklarację Poczdamską, co oznaczało bezwarunkową kapitulację i zaprzestanie działań wojennych.

Związek Radziecki zignorował ten fakt, ponieważ od 1905 roku, tj. od momentu przegranej z Japończykami wojny, szukał możliwości odwetu. Musiał uzyskać dostęp do Oceanu Spokojnego, ponieważ wszystkie jego porty i wybrzeża Pacyfiku – w szczególności Władywostok – znajdowały się pod kontrolą powietrzną i morską z wyspy Sachalin i Wysp Kurylskich. Odebranie Japończykom tych wysp stało się celem Stalina. I cel ten osiągnął.

Sankcje nałożone przez Japonię na Rosję po jej inwazji na Ukrainę ochłodziły stosunki Rosji i Japonii do tego stopnia, że 24 czerwca 2022 roku do Dumy Państwowej wpłynęła propozycja, by funkcjonującą nazwę upamiętniającą zakończenie działań na Dalekim Wschodzie zamienić na „3 września – dzień zwycięstwa nad militarystyczną Japonią i dzień zakończenia II wojny światowej (1945)”.

Uzasadniając użycie określenia „militarystyczna Japonia” argumentowano, że podczas II wojny światowej polityka Japonii miała agresywny charakter i miała na celu osiągnięcie dominacji nad światem. Jednym ze strategicznych zadań Japonii było zniszczenie Związku Radzieckiego, w którym Japonia widziała główną przeszkodę w realizacji swoich planów[1].

ELŻBIETA POTOCKA

[1] http://duma.gov.ru/news/54709/

W wydaniu nr 250, wrzesień 2022, ISSN 2300-6692 również

  1. TROSKA O DECYDENTKĘ

    Beautyllagen: zdrowie i uroda
  2. DECYDENT ELEGANCKI

    Issey Miyake
  3. LEKTURY DECYDENTA

    Niemcy - Niemcom
  4. Historia i teraźniejszość

    Zagadka TBO
  5. DRUZOWIE

    Kamyk z mozaiki
  6. KOREA PÓŁNOCNA

    Na chwałę
  7. ARMIA BEZ RYŻU

    Sto tysięcy głodnych
  8. HISTORIA

    Wrześniowe rocznice
  9. GIBRALTAR

    Brytyjski "na wieczność"
  10. NAJWIĘKSZA NA ŚWIECIE

    "The Yomiuri Shimbun"
  11. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Nagrody na wyrost i awansem
  12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Ordery i wstęga