Established 1999

CMENTARZE

2 wrzesień 2023

Trudne daty

Dzień 1 września – w historii naszej, Europy i świata to wyjątkowa data. Dla milionów jest symbolem śmierci. Po drodze do Berlina na ziemiach polskich pozostało na zawsze 600 tysięcy radzieckich żołnierzy. Ich groby są w każdym miejscu, przez które przeszli – pisze Elżbieta Potocka.

To cmentarz żołnierzy radzieckich w Elblągu (fot. EP). W walkach o to miasto-twierdzę poległo 2731 żołnierzy. Na tym cmentarzu nie wszyscy się znaleźli. To nie tylko miejsce ich spoczynku. To także źródło wspomnień dla tych mieszkańców Elbląga, którzy się tu w 1945 roku osiedlili. Były tu tylko ruiny i zgliszcza. Elbląg – tak jak Warszawa – został zniszczony w 80% przez idącą na Berlin armię radziecką.

Cmentarz

Nie będę mówić o politycznych barwach historii, ale o cmentarzach, których nikt nie odwiedza, ani nie zostawia kwiatów. Nie możemy ich likwidować, bo to by było wymazywanie faktów z naszej historii. A ona dotknęła nas wszystkich. Musimy pamiętać, że groby naszych przodków-żołnierzy znajdują się na różnych cmentarzach świata. Niektóre nacje też nas nie lubią…

Los każdego żołnierza w historii ludzkości, który poległ w tej czy innej sprawie, nie na swojej ziemi, to los okrutny. Cmentarze znikają, pamięć się zaciera. Na ich miejscu powstają inne pomniki.

Elżbieta Potocka

W wydaniu nr 262, wrzesień 2023, ISSN 2300-6692 również

 1. MAKAKI

  Mamy dosyć turystów...
 2. WIELCY LUDZIE NAUKI I KULTURY

  Mikołaj Melanowicz
 3. RYJÓWKA V. RZĘSOREK

  Z aksamitem przy ziemi
 4. KONFERENCJA W SAN FRANCISCO

  Niedokończone sprawy
 5. NIE SPAŚĆ Z RÓWNIKA

  Nie wpaść do wulkanu
 6. DLA PRZYKŁADU

  Angielski kaganek oświaty
 7. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Sztuka slalomu
 8. CMENTARZE

  Trudne daty