Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

05/02/2012

"Pensjonat pamięci"

Esej Tony`ego Judta nazwałbym pamiętnikiem z duszą. Z każdego zdania wręcz fizycznie czuje się nostalgię za miejscami pamięci odwiedzanymi do dni pierwszych w stanie śmiertelnej choroby.

Nie doczytałem jeszcze (z powodu totalnego braku czasu) nawet do połowy „Pensjonatu pamięci” Tony`ego Judta, ale jest to tego typu zapis, który powinno przeczytać jak najszybciej, jak najwięcej ludzi, stąd pozwalam sobie – dla zachęty do pilnego kupienia książki – zacytować fragment zamieszczonej w książce recenzji z brytyjskiego dziennika The Guardian.

Jeden z najwybitniejszych historyków naszych czasów spędza długie bezsenne noce, zagłębiając się w siebie. Cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Może wciąż myśleć jasno. Nie dręczy go ból. Ale nie może się poruszać, wkrótce nie będzie mógł też mówić, zamknięty w niemym paraliżu – – w miarę jak nieuchronnie zbliża się śmierć. Ma jednak jedno zajęcie, owoc tych samotnych nocy, gdy w głowie kłebią się bezustannie wspomnienia i myśli. Tony Judt wspomina, jak w dzieciństwie wybrał się z rodzicami na narty do Szwajcarii. Przywołuje w pamięci pansjonat, w którym mieszkali, świetlicę, jadalnię i kuchnię, ciepłe zakamarki, ciemne zakątki. I oczami duszy przechodzi z pokoju do pokoju, a idąc układa w głowie eseje, złożone ze wspomnień i rozważań, i dopracowuje je, przepowiada sobie aż do świtu, gdy ktoś bliski będzie mógł spisać jego z trudem wypowiedziane słowa.


Tony Judt miał w sobie sprzeczne duchy, był polemistą i prorokiem, filozofem i pamflecistą, ale przede wszystkim – taki jego obraz wyłania się z tych stron – potrafił rzucać na znane sprawy nowe światło. Warto go słuchać”.


Tony Judt (1948 – 2010), napisał kilkanaście książek, m.in. „Powojnie. Historia Europy od roku 1945” oraz esej „Źle ma się kraj”. Tuż przed śmiercią otrzymał Nagrodę im. George`a Orwella za dokonania całego życia.

W wydaniu nr 123, luty 2012 również

  1. PIĆ CZY KOLEKCJONOWAĆ?

    Nieprzeciętne zyski z whisky
  2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Kapuściński
  3. EN PRIMEUR

    Polacy zarabiają na francuskim winie
  4. DROŻEJE ZIEMIA

    Bariery znikną w roku 2016
  5. RYNEK KAPITAŁOWY

    Nagrody za 2011 rok
  6. NARODOWE FUNDUSZE INWESTYCYJNE

    Epilog po dwudziestu latach
  7. SEMINARIUM ISP ORAZ IFiS PAN

    O lobbingu w dobie kryzysu
  8. POLSKA BOKSUJE W UNII EUROPEJSKIEJ

    Grupy interesu i lobbing
  9. DENTYSTA NA KRAŃCU ŚWIATA

    Patyki i liście zamiast szczoteczki do zębów
  10. LEKTURY DECYDENTA

    "Pensjonat pamięci"
  11. SZTUKA MANIPULACJI

    Eskalacja natręctwa
  12. SIŁA POLITYKI

    Rosyjski Armagedon
  13. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Środa, 29.02 - Skarpetki. Znowu