Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

3 marzec 2009

Marka narodowa

Wizerunek marki produktu lub narodu jest ściśle powiązany z jej rozpoznawalnością w globalnym świecie. Jak to osiągnąć? Pisze o tym Roman Rojek w książce „Marka narodowa”, wydanej przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Marka kraju, definiowana niekiedy jako tożsamość rynkowa kraju, to nie konkretny produkt lub usługa, dająca się zdefiniować za pomocą narodowych w treści i formie zabiegów marketingowych, lecz wizerunek kraju i jego narodu w opinii odbiorców, zarówno własnych obywateli, jak i innych społeczności. Wizerunek ten to nic innego, jak zespół względnie trwałych skojarzeń, wyobrażeń i ocen związanych jednoznacznie z danym krajem, czyli jego obraz w świadomości tych, którzy dokonują takiej oceny. Stąd również kraj i naród można postrzegać jako markę, a jego wizerunek może mieć zastosowanie i być użytecznym w wielu dziedzinach społecznej aktywności, tak w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym. Marc Gobe, tworzący strategie wizerunkowe m.in. dla Coca-Coli i IBM, stwierdza: „Ameryka ze swym sztandarem w gwiazdy i pasy jest, podobnie jak inne kraje, bytem markowym”. – czytamy w książce „Marka narodowa” autorstwa Romana Rojka.


Autor pokusił się o sformułowanie definicji marki narodowej, która brzmi: „Marka narodowa to marka uznawana za taką przez otoczenie (warunek subiektywny) i chcąca za taką uchodzić (warunek subiektywny po stronie marki), spełniająca wymagania stawiane „dobremu obywatelowi” (warunek obiektywny, choć ocena jego spełnienia jest subiektywna) i dostarczająca produkty lub usługi światowej jakości (warunek obiektywny). Stąd wniosek, że u źródeł marki narodowej leżą produkty lub usługi, których standard określa …globalny rynek. Innymi słowy, za narodową uznawana może być tylko marka produktu lub usługi, których jakość pozwala na konkurowanie także w skali globalnej.


O czym jeszcze możemy poczytać w książce Romana Rojka? Między innymi o sposobach pojmowania marki, brandingu emocjonalnym, marce obywatelskiej, etnocentryzmie konsumenckim, przeciwwskazaniach dla budowania marki narodowej, wyznacznikach narodowego charakteru marki, poczuciu przynależności, dziedzictwie i tradycji marki.


Osobny i obszerny rozdział Rojek poświęca budowaniu marki Atlas (jako studium przypadku) – producenta klejów i zapraw budowlanych.


Roman Rojek ukończył prawo na Uniwersytecie Gdańskim, a doktorat z ekonomii obronił na Politechnice Gdańskiej. Jest wiceprezesem firmy Atlas.


 


Roman Rojek Marka narodowa, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2007.


 


www.gwp.pl

W wydaniu 88, marzec 2009 również

  1. ŚNIADANIE Z IMR

    Przeciwstarzeniowy "pocałunek anioła"
  2. SZTUKA MANIPULACJI

    Usidlacze
  3. WAŻNE DLA LOBBYSTÓW

    Centrum Monitoringu Legislacji
  4. WIOSKI DZIECIĘCE

    Wspomożesz 1% podatku?
  5. MARKI W KRYZYSIE

    Które i dlaczego?
  6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Marka narodowa
  7. TAK NAS WIDZĄ INNI

    Chaos w parlamencie
  8. KONKURS

    Business English