Established 1999

WALKA Z ZARAZKAMI

16/04/2008

Rewelacyjna miedź

Zapadła ważna decyzja: Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) wyraziła zgodę na rejestrację miedzi jako środka skutecznie obniżającego liczbę szkodliwych bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie infekcji potencjalnie groźnych dla życia ludzkiego. Testy dowiodły, że 99,9 proc. bakterii umieszczonych na powierzchniach wykonanych ze stopów miedzi (zawierających 65 proc. lub więcej czystej miedzi) zostało wyeliminowanych w ciągu zaledwie dwóch godzin. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii, miedź, mosiądz oraz brąz mogą być legalnie promowane na terenie Stanów Zjednoczonych jako substancje o właściwościach prozdrowotnych, co więcej mogą one odegrać kluczową rolę w walce z zakażeniami szpitalnymi.

Rejestracja poprzedzona była trwającymi rok, szeroko zakrojonymi testami laboratoryjnymi, które wykazały, że powierzchnie wykonane ze stopów miedzi są skuteczne w eliminowaniu pięciu różnych szczepów bakterii (gronkowiec złocisty, gram – ujemna tlenowa pałeczka okrężnicy, gram – ujemna pałeczka ropy błękitnej, metycylinooporny Staphylococcus aureus), włączając w to szpitalnego supermikroba – MRSA (Metycylionoopornego gronkowca złocistego). Wnikliwa analiza 3 tys. próbek z wykorzystaniem pięciu różnych stopów miedzi została przeprowadzona w niezależnych laboratoriach na terenie Stanów Zjednoczonych, zgodnie z przygotowanymi przez EPA protokołami. Testy dowiodły, że 99,9% bakterii umieszczonych na powierzchniach wykonanych ze stopów miedzi (zawierających 65% lub więcej czystej miedzi) zostało wyeliminowanych w ciągu zaledwie dwóch godzin.


Zanim Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) oficjalnie uznała prozdrowotne działanie miedzi, w Wielkiej Brytanii na Uniwersytecie w Southampton przeprowadzono badania, które pokazały, że żywotność szczepów MRSA na powierzchni ze stali nierdzewnej wynosi aż do trzech dni, podczas gdy te same szczepy na powierzchni z miedzi giną w ciągu zaledwie 90 minut.


Według danych Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, każdego roku w Europie odnotowuje się 3 miliony przypadków zakażeń szpitalnych, z których około 50.000 kończy się śmiercią. W kilku szpitalach na całym świecie (Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Birmingham (Wielka Brytania), Szpital Asklepios w Hamburgu (Niemcy), Akademicki Szpital w Tygerberg oraz Uniwersytet w Stellenbosch (RPA), Memorial Sloan-Kettering Cancer Center (Nowy Jork), Akademia Medyczna w Karolinie Południowej (Charleston, USA), Centrum Medyczne Urzędu ds. Kombatantów im. Ralpha H. Johnsona (Charleston, Karolina Płd., USA), Uniwersytecki Szpital im. Kitasato (Japonia) przeprowadzane są obecnie testy, których celem jest potwierdzenie bakteriobójczych właściwości miedzi w warunkach klinicznych. Często dotykane przedmioty takie jak: klamki drzwiowe, poręcze oraz armatura sanitarna są zastępowane innymi wykonanymi ze stopów miedzi, po to by zaobserwować w jakim stopniu wpłynie to na zmniejszenie liczby patogenów chorobotwórczych na oddziałach szpitalnych. Oczekuje się, że wyniki testów klinicznych dowiodą wysokiej skuteczności miedzi, mosiądzu i brązu jako substancji skutecznych w walce z groźnymi dla zdrowia ludzkiego patogenami, które to substancje dodatkowo wspomogą bardziej tradycyjne metody kontroli zakażeń takie jak dezynfekcja czy mycie rąk.


Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)


PCPM Sp. z o.o. wykonuje działania promocyjne organizowane i koordynowane przez International Copper Association w grupie 22 centrów promocji miedzi na świecie, we współpracy z podmiotami gospodarczymi obecnymi na rynku polskim.


W Europie działania te są ściślej koordynowane przez Europejski Instytut Miedzi z siedzibą w Brukseli (ECI). Spółka prowadzi działalność w formule „non profit”, tzn. „wykonuje nie w celu zarobkowym” działania na rynku zmierzające do zwiększenia konsumpcji wyrobów z miedzi i jej stopów.


Czym zajmuje się Europejski Instytut Miedzi (European Copper Institute)


Europejski Instytut Miedzi (ECI) jest wspólną inicjatywą światowych firm wydobywających miedź (reprezentowanych przez International Copper Association ) oraz europejskiego przemysłu miedziowego. Misją ECI, którego główna siedziba mieści się w Brukseli, jest promowanie korzyści płynących ze stosowania miedzi dla współczesnego społeczeństwa, za pośrednictwem sieci jedenastu centrów promocji miedzi w Europie.


 


Bruksela, 25 marca 2008 r.


 


Naukowcy z Uniwersytetu w Southampton stwierdzili ponad wszelką wątpliwość, że powierzchnie miedziane mają zdolność inaktywacji jednej z bardziej zjadliwych szpitalnych superbakterii – Clostridium Difficile.


Zespół badawczy pod kierownictwem Profesora Bill’a Keevil’a dowiódł, że szczepy bakterii Clostridium difficile umieszczone na powierzchni stopów miedzi zginęły w przeciągu jednego lub dwóch dni. Na powierzchni ze stali nierdzewnej szczepy tej samej bakterii były nadal żywe po tygodniu.


Clostridium difficile tworzy przetrwalniki, które są odporne na szereg środków dezynfekujących, w tym także na żel na bazie alkoholu, który jest zalecany jako środek odkażający do częstego stosowania w środowiskach szpitalnych. Formy przetrwalnikowe Clostridium difficile cechuje zdolność długotrwałego utrzymywania nawet w niezbyt sprzyjającym środowisku, co sprawia, że gwałtownie wzrasta liczba szpitalnych infekcji wywołanych tą bakterią.


Najnowsze dane z Agencji Ochrony Zdrowia wskazują na zatrważający wręcz wzrost liczby zgonów na skutek zakażenia Clostridium difficile; wzrosła ona z 3.757 w 2005 do 6.480 w 2006 roku.


Zespół badawczy z Southampton już udowodnił, jak dalece skuteczna może być miedź w walce z inną szpitalną bakterią – MRSA (Metycylinooporny Staphylococcus aureus). Wyjątkowo duża liczba bakterii MRSA w zetknięciu z powierzchnią miedzianą została wyeliminowana w ciągu zaledwie 90 minut. Podczas tej samej serii testów stwierdzono, że na powierzchni ze stali nierdzewnej taka sama ilość bakterii jest w stanie przeżyć aż do trzech dni.


Kierownik grupy badawczej, profesor Keevil stwierdza, iż nowe odkrycia są niezwykle znaczące: „Wykazaliśmy już, że powierzchnie miedziane mogą inaktywować bakterie MRSA. Fakt, iż obecnie udowodniliśmy, że miedź inaktywuje także przetrwalniki Clostridium difficile, które są odporne na standardowo stosowane w szpitalach zabiegi mające na celu dezynfekcję i utrzymanie czystości, podwójnie utwierdza nas w przekonaniu, że miedź może odegrać istotną rolę w zwalczaniu szpitalnych infekcji.


Badania zapoczątkowane przez ośrodek w Southampton stały się podstawą do rozpoczęcia rocznego programu testów laboratoryjnych, prowadzonych zgodnie z protokołami przyjętymi przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA) na 3 tys. próbek pięciu różnych stopów miedzi w niezależnych laboratoriach w Stanach Zjednoczonych. Na podstawie wyników tychże testów, EPA niedawno oficjalnie zarejestrowała miedź jako środek o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. Miedź jest pierwszym i jedynym litym surowcem, który kiedykolwiek został zarejestrowany przez EPA jako posiadający takie właściwości.


Oznacza to, że po raz pierwszy można w Stanach Zjednoczonych promować produkty wykonane ze stopów miedzi ze względu na ich zdrowotne działanie.


W świetle prowadzonych badań laboratoryjnych, szpital Selly Oak w Birmingham, w Wielkiej Brytanii, rozpoczął już testy, by zademonstrować przeciwdrobnoustrojowe właściwości miedzi w warunkach szpitalnych. Na jednym z oddziałów tzw. elementy wyposażenia, które są często dotykane, takie jak: klamki drzwiowe, poręcze, pokrętła baterii umywalkowych, włączniki światła, etc. zostały zastąpione elementami wyposażenia wykonanymi ze stopów miedzi.


Zastępca dyrektora ds. Klinicznych uniwersyteckiego szpitala w Birmingham, Profesor Tom Elliot, który kieruje testami klinicznymi przeprowadzanymi w Selly Oak uważa, że miedź może odegrać w przyszłości kluczową rolę w ograniczeniu występowania szpitalnych infekcji.


Badania laboratoryjne pokazały, że bakterie ze szczepu MRSA a także Clostridium difficile giną dużo szybciej w zetknięciu z powierzchniami których podstawowym składnikiem jest miedź, aniżeli z powierzchniami zwyczajowo stosowanymi w szpitalach. Jest to niezwykle ekscytujące odkrycie i, jeśli wyniki testu klinicznego będą równie pomyślne jak badań laboratoryjnych, może to oznaczać, że Brytyjska Służba Zdrowia posiada jeszcze jeden skuteczny środek do walki z rozprzestrzenianiem się zakażeń szpitalnych.


 


W celu uzyskania szczegółowych informacji należy skontaktować się z:


 


 








European Copper Institute


Christian de Barrin,  Menedżer ds. Komunikacji Społecznej


168 avenue de Tervueren, box 10


1150 Brussels


Belgium


Tel: +32 2 777 7082


Fax: + 32 2 777 7079


Mobile: +32 476 30 99 60  


cdb@eurocopper.org


 


Copper Development Association


Angela Vessey , Dyrektor


5 Grovelands Business Centre


Boundary Way


Hemel Hempstead HP2 7 TE


United Kingdom


Tel: 01442 275705


Fax: 0 1442 275716


Mobile: 07709 436275 angela.vessey@copperdev.co.uk


 


University of Southampton


Prof. Bill Keevil PhD FIBiol FAAM


Dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej


School of Biological Sciences


Tel. : 02380 594 726


Fax : 02380 594 459


E-mail : cwk@soton.ac.uk


www.soton.ac.uk


 


W celu umówienia się na wywiad należy kontaktować się z :


Bryony Samuel


Tel: 01442 275705


Fax: 01442 275716


E-mail bryony.samuel@copperdev.co.uk


 


 


 


 


 


 


 


 


 

W wydaniu 77, kwiecień 2008 również

  1. SUPERBRANDS 2008

    Lech Wałęsa forever
  2. WALKA Z ZARAZKAMI

    Rewelacyjna miedź
  3. PUBLIC RELATIONS

    Splendornik czy sławik?
  4. KONFERENCJA PRASOWA

    Tylko dla Twoich oczu
  5. TRZEBA ZNAĆ!

    Elementarz prowokacji
  6. RYNEK GAZU

    Czas na konkurencję
  7. SZTUKA MANIPULACJI

    Kuszenie
  8. LEKTURA DECYDENTA

    Epidemia dyskredytacji
  9. WYDARZENIA MIESIĄCA

    Polska, Europa, świat
  10. AROMAT KAWY

    Nowy smak w filiżance