Established 1999

ORDYNACKA

10 sierpień 2009

Nowy początek

Stowarzyszenie jako ruch obywatelski, propaństwowy będzie wypowiadać się na ważne tematy, angażować intelektualnie w różnego rodzaju akcje polityczne i społeczne. Z najważniejszych dziś spraw „Ordynacka” wyraża swoje poparcie dla idei integracji europejskiej i planu wicepremiera Hausnera. Opowiada się za poszerzaniem zakresu swobód działania gospodarczego, przeciw nadmiernej regulacji gospodarki, za tworzeniem warunków wyzwalania przedsiębiorczości Polaków – mówi Marek Nowakowski.

Czym jest i czym będzie Stowarzyszenie „Ordynacka”


mówi jego wiceprzewodniczący


 


MAREK NOWAKOWSKI


 


         Formuła „Ordynackiej” jest bardzo klarowna. Stowarzyszenie skupia ludzi o wspólnych korzeniach studenckich, którzy w różnych latach działali w Zrzeszeniu Studentów Polskich, późniejszym Socjalistycznym Związku Studentów Polskich i ponownie w ZSP.


         „Ordynacką” wyróżnia nie tylko przeszłość organizacyjna, ale przede wszystkim wyznawany system wartości: tolerancja i poszanowanie różnych poglądów, propaństwowe poglądy, chęć uczestniczenia w życiu społecznym. Nasza grupa jest bardzo otwarta na problemy polskie i europejskie. Członkowie „Ordynackiej” to ludzie wielu zawodów i dyscyplin naukowych, ludzie wyróżniający się wykształceniem oraz doświadczeniami wyniesionymi z pracy w organizacji studenckiej. 


         Nasze stowarzyszenie powstawało przez długi czas, rzecz by można, na bazie wspomnień i sentymentów. Były to okazjonalne, coroczne spotkania grupy przyjaciół ze studiów, z ZSP. Tak stopniowo narodził się pomysł, aby te spotkania nieco sformalizować nadając im formę stowarzyszenia. Pomysł sfinalizowaliśmy w 2001 r. powołując do życia Stowarzyszenie „Ordynacka” – od nazwy ulicy w Warszawie, przy której mieści się siedziba ZSP.


         W statucie zapisano m.in., że stowarzyszenie jest organizacją koleżeńską, nastawione na wzajemną pomoc, kultywowanie tradycji i tworzenie płaszczyzny dla obywatelskiej aktywności.


         Szybko zmieniająca się polska rzeczywistość postawiła przed nami pytanie, czy stowarzyszenie nie powinno przekształcić się w partię polityczną aby aktywnie włączyć się w poprawę stanu Rzeczpospolitej w historycznym dla nas wszystkich momencie włączenia Polski do UE.. Wiele na ten temat dyskutowaliśmy, angażując w wymianę poglądów niemal wszystkich członków „Ordynackiej”. Z tej dyskusji wyłoniła się ostateczna deklaracja: „Ordynacka” nie przekształci się w partię polityczną. Pozostanie stowarzyszeniem. Doszliśmy bowiem do wniosku, że naszym celem jest łączenie, a nie dzielenie, różnicowanie. Możemy być obywatelsko aktywnie, nie będąc krępowanym gorsetem partyjnym.


Dzisiaj w naszych szeregach mamy przedstawicieli SLD, PO, PSL, UW, PiS i innych ugrupowań. Należy jednak podkreślić, iż więcej niż 50 proc. członków (dokładna liczba nie jest znana, gdyż nigdy nie przeprowadzaliśmy takiej ankiety) „Ordynackiej” nie należy do żadnej partii. Oni nie chcą zapisywać się do żadnej partii i to oni byliby najbardziej „pokrzywdzeni”, gdyby „Ordynacka” przekształciła się w partię. Musieliby dokonać wyboru: czy wstąpić do nowej partii. Nowych wyborów musieliby też dokonywać koledzy, którzy są już w wymienionych wyżej partiach – wystąpić z nich i przystąpić do nowej organizacji? Tę sprawę, po dyskusji, zamykamy. „Ordynacka” pozostaje stowarzyszeniem.


Pojawiło się jednak istotne pytanie o kształt stowarzyszenia, jego charakter, zakres wpływów. Doszliśmy do jednoznacznego wniosku, że członkowie „Ordynackiej” powinni aktywnie włączyć się w sprawy publiczne w swoich miejscach pracy.


Stowarzyszenie jako ruch obywatelski, propaństwowy będzie wypowiadać się na ważne tematy, angażować intelektualnie w różnego rodzaju akcje polityczne i społeczne. Z najważniejszych dziś spraw „Ordynacka” wyraża swoje poparcie dla idei integracji europejskiej i planu wicepremiera Hausnera. Opowiada się za poszerzaniem zakresu swobód działania gospodarczego, przeciw nadmiernej regulacji gospodarki, za tworzeniem warunków wyzwalania przedsiębiorczości Polaków.


Pragnę podkreślić, iż nie chodzi nam tutaj o jakieś doradzanie rządowi, poszczególnym ministrom, ale zależy nam na wspomaganiu procesu demokratycznego sprawowania władzy w różnych środowiskach, również w samorządach. Będziemy aktywni obywatelsko bez wchodzenia w garnitury polityczne.


Jest co najmniej kilka wartości nadrzędnych wokół których skupi się na bieżąco nasza uwaga, jak, umacnianie demokracji, poprawianie sposobu funkcjonowania państwa. wejście Polski do Unii Europejskiej. W procesie europejskim będziemy się starali zorganizować komitet obywatelski i zgłosić kandydatów do Parlamentu Europejskiego, poszukać nowych osób, które nie są zgrane w życiu publicznym. To są sprawy zasadnicze nie tylko dla środowiska „Ordynackiej”.


www.ordynacka.pl


 lub marek.nowakowski@gds.pl


Notował: DAZ

W wydaniu 50, grudzień 2003 również

  1. ORDYNACKA

    Nowy początek
  2. 45 LAT PEKAES S.A.

    Pewność i szybkość
  3. OBWE

    Więcej serca
  4. SAMOOBRONA

    Wierni ludziom
  5. DECYZJE W UE

    Obrona interesów
  6. KOMUNIKACJA POLITYCZNA

    Kryzys zaufania
  7. MAŁOPOLSKA

    Format europejski
  8. KOCIOŁ FALAISE

    W oparach absurdu (cz. 4)
  9. PUNKTY WIDZENIA

    Tyle samorządności, ile pieniędzy
  10. PUNKTY WIDZENIA

    Bliżej obywatela
  11. FILARY EUROPY

    Wolność i solidarność
  12. DYPLOMACJA

    Wiele pytań
  13. ARCHIWUM KORESPONDENTA

    Madame Czang Kai-szek
  14. TROSKI PRZEDSIĘBIORCY

    Miller w baletkach
  15. NIEUCZESANE REFLEKSJE

    Memento pro patria
  16. SZTUKA MANIPULACJI

    Co chwalimy
  17. TRUDNOŚĆ WYBORU

    Ciągłość błędów
  18. DECYZJE I ETYKA

    Z życzeniami dla J.W. Decydencji
  19. SPRZĘT MEDYCZNY

    Nie szkodzić polskim firmom