Established 1999

KRONIKA BYWALCA

7 grudzień 2014

Kolędy u Anglików - 17.12

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia Ambasador Wielkiej Brytanii, pan Robin Barnett, po raz kolejny zorganizował w ambasadzie w dniu 16 grudnia 2014 r. wieczór kolęd.

Ponad 200 gości, wśród których byli posłowie na Sejm RP, dyplomaci, dziennikarze oraz biznesmeni i ludzie kultury z Polski i Wielkiej Brytanii, śpiewało polskie i angielskie kolędy: Once in Royal David’s city, Dzisiaj w Betlejem, O come All ye faithful, Cicha noc i Hark the Herald.


Akompaniował Zespół Instrumentalny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pod dyrekcją Piotra Kostrzewy.


Małgorzata Kasprzak, polska stypendystka z Bruton School for Girls wykonała na wiolonczeli utwór „Wiara” Georga Eduarda Goltermanna, przy akompaniamencie Jakuba Bartoszewskiego z Cranleigh School.


Jacek Potocki





 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


************


Mało znana sztuka – 8.12


Nie chodzi, bynajmniej, o sztukę jakiegoś nieznanego plemienia indiańskiego z dżungli nad Amazonką, ale o sztukę jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, Malty. Wystawa pt. „Wychowanie rewolucjonisty” gwarantująca unikalne spotkanie z maltańską sztuką współczesną, przedstawiająca kilkanaście prac Raphaela Vella, rysunków i instalacji artystycznych, będzie czynna w Sali Senatu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie do dnia 9 stycznia 2015 roku.


Wystawa zbiega się z 50.rocznicą uzyskania niepodległości przez Maltę, z 40.rocznicą utworzenia republiki oraz z 10. rocznicą członkostwa w Unii Europejskiej, do której wraz z Polską i ośmioma innymi państwami została przyjęta 1 maja 2004 r.


Fascynująca jest technika prac: na tle stron książki Benjamina Spocka autor, który sam jest wykładowcą na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Maltańskiego, wykonał ołówkiem rysunki postaci znanych rewolucjonistów: począwszy od Lenina poprzez Różę Luksemburg do „Che” Guevary. Dlaczego rewolucjoniści? „Historia się powtarza, stłumione lęki pojawiają się ponownie. Po co więc usuwać coś, czego nie można zapomnieć? Dlaczego próbujemy pozbyć się z naszej pamięci tego, co nieuchronnie powraca do rzeczywistości?” – wyjaśnia powód tworzenia prac autor.


Uroczystość otwarcia wystawy, zgromadziła wielu polskich twórców, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, dziennikarzy i miłośników piękna Malty. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Ambasador Republiki Malty w Warszawie, pan Pierre Clive Agius, z inicjatywy którego doszło do zorganizowania tej wspaniałej wystawy, prorektor ASP prof. Paweł Nowak oraz twórca prac, dr Raphael Vella.


Jacek Potocki

W wydaniu nr 157, grudzień 2014, ISSN 2300-6692 również

  1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Ikona - 22.12
  2. TP NR 51-52, PŁYTA DVD

    Ks. Boniecki komentuje Biblię - 18.12
  3. IMR ADVERTISING BY PR

    Gotowe na Sylwestra, edycja 5 - 17.12
  4. WIATR OD MORZA

    Życzenia dla Jarosława K. - 30.12
  5. KONIEC UNII EUROPEJSKIEJ?

    Obywatele głosu nie mają - 16.12
  6. DIAMENTY JEDNAK SĄ WIECZNE

    Nadchodzą jeszcze lepsze czasy - 12.12
  7. TP NR 51-52

    Trzy ucieczki Boga - 16.12
  8. SZTUKA KOMIKSÓW

    To był świetny rok - 8.12
  9. KRONIKA BYWALCA

    Kolędy u Anglików - 17.12
  10. ANGLIK IN POLAND

    Szlachetna grafomania - 3.12
  11. I CO TERAZ?

    Byle przeczekać - 16.12
  12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Gruzja sama sobie poradzi - 8.12
  13. LEKTURY DECYDENTA

    Geniusz pamięci - 18.12
  14. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Środa, 31.12 – Od Annasza do Kajfasza
  15. W OPARACH WIZERUNKU

    Problemy samookreślenia - 1.12
  16. ARCHITEKT WSZECHŚWIATA

    W krzywym zwierciadle historii - 1.12