Established 1999

DIAMENTY JEDNAK SĄ WIECZNE

14 grudzień 2014

Nadchodzą jeszcze lepsze czasy - 12.12

Opublikowany w tym tygodniu doroczny raport firmy Bain&Company przynosi inwestorom doskonałe prognozy. Według ekspertów, ze względu na rosnący popyt ze strony Stanów Zjednoczonych, Chin i Indii, przed nami dekada wzrostów cen diamentów.

W ostatnim czasie rozwój branży koncentrował się przede wszystkim w USA, które są wiodącym rynkiem pod względem sprzedaży detalicznej diamentów. Pod względem produkcji szlachetnych kamieni, na świecie dominują obecnie Chiny i Indie.


Jak prognozuje agencja B&C, to właśnie dzięki tym trzem rynkom, diamentowa branża rozwinęła się w zeszłym roku o 2-4 proc. Dotyczy to wszystkich jej gałęzi – od wydobycia, przez szlifowanie aż po handel detaliczny.


Patrząc dziesięć lat do przodu, korzystna sytuacja powinna się utrzymać tak długo, jak branża będzie prowadzić działania na rzecz stymulowania popytu i umacniania pozytywnego wizerunku” – czytamy w tegorocznym raporcie, zatytułowanym „Diamenty: wieczne klejnoty w zmieniającym się świecie”.


O zachodzących globalnie zmianach świadczyć mają m.in. rozwój firm specjalizujących się w recyklingu diamentów oraz przeniesienie znacznej części sprzedaży do Internetu. Takie zjawisko od kilku lat obserwujemy także w Polsce – tłumaczy Anna Morawska z portalu e-brylanty.pl.


Według ekspertów, popyt na surowe diamenty w ciągu najbliższej dekady będzie rósł w tempie 4-5 proc. rocznie. Wiąże się to bezpośrednio z zapotrzebowaniem płynącym z Azji. Rozwój urbanizacji w Chinach i rosnące bogactwo ich obywateli mają sprawić, że do 2024 roku popyt na diamenty wzrośnie tam aż dwukrotnie. W Indiach, spodziewany niemal trzykrotny przyrost klasy średniej także ma przynieść wysoki, choć „zaledwie” jednocyfrowy wzrost popytu.


W dziesięcioletniej perspektywie gorzej prezentuje się natomiast podaż kamieni. Analitycy z Bain&Company prognozują, że za pięć lat podaż diamentów nieznacznie wzrośnie i wyniesie 163 miliony karatów. Jest to jednak wynik znacznie poniżej poziomu sprzed kryzysu (177 mln w 2005 roku). Następnie, w latach 2019-2024 podaż kamieni ma spadać, średnio 1,5-2 proc. rocznie.


Spadek produkcji będzie przede wszystkim efektem wyczerpywania się dostępnych złóż, braku nowych odkryć i kosztownej konieczności zejścia głębiej pod ziemię. Do innych wyzwań stojących przed branżą należą także problemy związane z ochroną środowiska i lokalnych społeczności, zamieszkujących eksploatowane tereny.


Marianna Wodzińska


Inwestycje Alternatywne Profit S.A.






Treść raportu: http://www.bain.com/Images/BAIN_REPORT_The_Global_Diamond_Report_2014.pdf




Inwestycje Alternatywne Profit SA (IAP) – to uznany przez tysiące klientów lider na polskim rynku metali szlachetnych. Zajmuje się detaliczną i hurtową dystrybucją złota i srebra inwestycyjnego, monet kolekcjonerskich oraz brylantów, a także prowadzi emisję własnych serii sztabek i monet. Historia IAP sięga początku lat dziewięćdziesiątych. W 2008 roku firma przekształciła się w spółkę akcyjną, a od 2009 roku tworzy grupę kapitałową razem ze spółką emonety.pl SA. Grupa IAP jest autoryzowanym przedstawicielem renomowanych światowych mennic. Do partnerów biznesowych IAP należą m.in. Perth Mint, Royal Canadian Mint, PAMP, Rand Refinery, a także A-Mark i Allgemeine. IAP jest również dystrybutorem brylantów certyfikowanych przez największe instytuty gemmologiczne świata, w tym IGI, GIA i HRD. Klienci grupy IAP obsługiwani są poprzez szereg serwisów: e-numizmatyka.pl (najstarszy i zarazem największy polski portal numizmatyczny), emonety.pl, mennicazlota.pl, fabrykazlota.pl, czystesrebro.pl, e-brylanty.pl, starabizuteria.pl, kursyzlota.pl, kursysrebra.pl, a także platformy: e-skupzlota.com.pl, pozyczkazazloto.pl oraz e-kantorwalutowy.pl. W 2010 roku IAP uruchomiła ekskluzywny salon sprzedaży w centrum stolicy, a w 2013 sieć stoisk w centrach handlowych w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Gdyni i Katowicach. Od 2013 roku spółka jest notowana na rynku NewConnect.

W wydaniu nr 157, grudzień 2014, ISSN 2300-6692 również

  1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Ikona - 22.12
  2. TP NR 51-52, PŁYTA DVD

    Ks. Boniecki komentuje Biblię - 18.12
  3. IMR ADVERTISING BY PR

    Gotowe na Sylwestra, edycja 5 - 17.12
  4. WIATR OD MORZA

    Życzenia dla Jarosława K. - 30.12
  5. KONIEC UNII EUROPEJSKIEJ?

    Obywatele głosu nie mają - 16.12
  6. DIAMENTY JEDNAK SĄ WIECZNE

    Nadchodzą jeszcze lepsze czasy - 12.12
  7. TP NR 51-52

    Trzy ucieczki Boga - 16.12
  8. SZTUKA KOMIKSÓW

    To był świetny rok - 8.12
  9. KRONIKA BYWALCA

    Kolędy u Anglików - 17.12
  10. ANGLIK IN POLAND

    Szlachetna grafomania - 3.12
  11. I CO TERAZ?

    Byle przeczekać - 16.12
  12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Gruzja sama sobie poradzi - 8.12
  13. LEKTURY DECYDENTA

    Geniusz pamięci - 18.12
  14. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Środa, 31.12 – Od Annasza do Kajfasza
  15. W OPARACH WIZERUNKU

    Problemy samookreślenia - 1.12
  16. ARCHITEKT WSZECHŚWIATA

    W krzywym zwierciadle historii - 1.12