Established 1999

BOMBA EKOLOGICZNA

13/08/2009

Polska wysypiskami śmieci stoi

Już w 2010 roku, o czym mało kto wie, przepisy Unii Europejskiej nakazują Polsce znaczne ograniczenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach. W przypadku nie dostosowania się do tych regulacji zapłacimy bardzo wysokie kary, sięgające nawet 250 tys. euro dziennie. Tymczasem spośród 10-11 mln ton odpadów komunalnych produkowanych rocznie w Polsce, aż 95% wciąż trafia na wysypiska. Zdaniem ekspertów dane te są alarmujące. W naszym kraju nie tylko sukcesywnie powiększa się bomba ekologiczna, ale i występuje porażające marnotrawstwo energii i surowców wtórnych zawartych w odpadach.




Dla porównania w Niemczech wysypiska przechodzą już do niechlubnej historii – 20% odpadów trafia tam do spalarni, a 60% jest poddanych recyklingowi bądź kompostowaniu. Jedną z szans na zlikwidowanie wysypisk śmieci w Polsce jest opracowana i wdrażana przez firmę Kamitec innowacyjna metoda recyklingu odpadów komunalnych, dzięki której śmieci zostaną przetworzone na energię elektryczną i ciepło, w procesie znacznie efektywniejszym pod względem ekonomicznym i ekologicznym od utylizacji w spalarniach.


Polska znajduje się obecnie na szarym końcu wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej pod względem gospodarki odpadami komunalnymi. Składujemy nie tylko najwięcej śmieci na wysypiskach, ale na dodatek możemy się pochwalić najniższym poziomem odzyskanej z nich energii.


 


W Niemczech, pomimo dwukrotnie większej ilości produkowanych odpadów, jedynie 20% z nich trafia na wysypiska i nie podlega utylizacji bądź przetworzeniu. Podczas gdy u naszych zachodnich sąsiadów, oraz w pozostałych rozwiniętych krajach na świecie, trwały zawansowane prace nad rozwojem i wdrażaniem nowoczesnych technologii, w Polsce problem odpadów nie był dostrzegany. Jedynym rozwiązaniem było wyrzucenie ich na wysypisko.  


 


Jest wysypisko, nie ma problemu


 


Zgodnie ze statystykami przeciętny Polak wytwarza w ciągu roku 300-500 kg śmieci, co w skali kraju daje łącznie ok. 10-11 mln ton. Zdecydowana większość odpadów trafia po prostu na wysypiska.


 


Należy się liczyć z tym, że ilość odpadów wytwarzanych w Polsce w ciągu roku jest jeszcze większa, niż wynika  z oficjalnie podawanych informacji – uważa Jakub Jurzak, dyrektor ds. rozwoju w Kamitec. – Dane te opierają się bowiem wyłącznie na rejestrowanych na wysypiskach ilościach odpadów. Tymczasem, co nietrudno zauważyć, wiele śmieci trafia w Polsce po prostu do lasu bądź na tzw. dzikie wysypiska. Odpadów jest zatem obecnie już znacznie więcej niż myślimy. Dodatkowo, wraz z rozwojem gospodarczym i wzrastającą konsumpcją ich ilość będzie w przyszłości rosła. Od kilku lat zwiększa się ona w tempie ok. 1% rocznie. Dynamika ta w najbliższych latach znacząco się zwiększy.


 


Wzrastającej co roku ilości odpadów w Polsce nie towarzyszy rozwój i wprowadzanie jakichkolwiek technologii pozwalających nie tylko na całkowitą ich utylizację
i zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko, ale i na odzysk zgromadzonej
w nich energii.


 


Koszt składowania odpadów na wysypiskach rośnie od kilku lat i jest już obecnie wyższy od utylizacji śmieci za pomocą nowoczesnych i ekologicznych metod – zauważa Bartosz Szczytowski, dyrektor ds. wdrożeń w Kamitec. – Należy się spodziewać, że taka tendencja wzrostowa będzie się utrzymywała przez kolejne lata. W związku z tym w pewnym momencie, z powodu zbyt wysokiej ceny wywozu śmieci może dojść do sytuacji, w której znacznie większa niż obecnie ilość odpadów będzie przez mieszkańców wywożona do lasów.


 


Ograniczenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach do roku 2010, zdaniem ekspertów, jest już  w tym momencie praktycznie niemożliwe. Aktualnie podejmowanych jest kilka inwestycji w spalarnie, jednakże ich ilość zdecydowanie nie wystarczy do wywiązania się ze zobowiązań wynikających z przepisów UE. Problem pojawia się również w przypadku innych unijnych regulacji, dotyczących chociażby redukcji zawartości biomasy w odpadach do poziomu 30% do 2013 roku.


 


Oznacza to, że w Polsce istnieje potrzeba wybudowania dużej ilości sortowni – tłumaczy Jakub Jurzak, Kamitec. – W tym momencie funkcjonuje ich
w naszym kraju ok. 100. Przeciętna sortownia w Polsce ma wydajność na poziomie 1,2 – 1,8 tys. ton śmieci rocznie. Dla porównania:  Kraków produkuje rocznie 250 tys. ton, a Warszawa ponad 2 razy więcej, bo aż 600 tys. ton. Obiektów tego typu jest więc stanowczo za mało i biorąc pod uwagę czas trwania procesów inwestycyjnych, nie zdążą one być zbudowane i uruchomione przed 2013.


 


Dlaczego nie inwestujemy w gospodarkę odpadami?


 


Za dramatyczny wręcz stan gospodarki odpadami w Polsce eksperci winią obowiązujące przepisy. Na przeszkodzie w podejmowaniu działalności gospodarczej, ukierunkowanej na tworzenie i rozwój nowoczesnej gospodarki odpadami komunalnymi, stoją przede wszystkim duże bariery biurokratyczne oraz brak jakichkolwiek prawnych mechanizmów stymulujących. Na problemy te nakłada się również duża niestabilność prawa, które jest zbyt często zmieniane. Ponadto, bezpośrednio odpowiedzialne za gospodarkę odpadami samorządy, były dotychczas w małym stopniu zainteresowane inwestycjami w metody faktycznego unieszkodliwiania odpadów. Wynika to przede wszystkim z braku świadomości korzyści zastosowania nowoczesnych technik.


 


Produkcja paliw odzyskiwanych z odpadów plastikowych w ramach nowoczesnych metod recyklingu jest obecnie w Polsce nieopłacalna – tłumaczy Bartosz Szczytowski, Kamitec. –  W rozwiniętych krajach działalność tego typu jest wspierana przez państwo za pomocą odpowiednich regulacji prawnych, np. ulg podatkowych. W Polsce akcyza na tego typu paliwa jest obecnie zbyt duża, co powoduje, że ich cena jest za wysoka dla potencjalnych nabywców, np. rafinerii. Z podobnych względów nieopłacalna stała się również produkcja wyrobów plastikowych z surowców wtórnych, pozyskiwanych w ramach recyklingu. Ze względu na brak mechanizmów prawnych stymulujących i wspierających tego typu działalność, znacznie bardziej zyskowne jest obecnie wytwarzanie takich produktów z surowców pierwotnych. Są one po prostu tańsze.    


 


Odpady są w Polsce wciąż traktowane jako śmieć i zbędny balast, którego należy się pozbyć. Najlepszym rozwiązaniem jest nadal składowanie ich na wysypisku z dala od miasta, bez większej troski o aspekty ekologiczne. Tymczasem nowoczesne metody pozwalają nie tylko na wyeliminowanie szkodliwego wpływu odpadów na środowisko, ale i na znaczne korzyści ekonomiczne.


 


W wytwarzanych przez każdego z nas codziennie odpadach znajduje się znaczna ilość energii, którą można odzyskać w postaci energii i jej nośników, czyli gazu, paliw płynnych i stałych – wyjaśnia Jakub Jurzak, Kamitec. – Energia ta może być przerabiana na energię elektryczną bądź służyć do ogrzewania mieszkań. Dodatkowo zagospodarowanie odpadów przy użyciu nowoczesnych technik jest tańsze od składowania ich na wysypiskach, co przyczynia się do obniżenia kosztu wywożenia śmieci ponoszonego bezpośrednio przez mieszkańców. Inwestycje w nowoczesne i ekologiczne metody są ponadto wspierane i finansowane przez Unię Europejską. 


 


Jaka alternatywa dla wysypisk?


 


Modernizacja i ucywilizowanie systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce nie będzie możliwa bez inwestowania i rozwijania nowoczesnych metod w tym zakresie. Jednym z rozwiązań jest zgazowanie i piroliza odpadów komunalnych, pozwalające na ich przerób na paliwa stałe. Innym sposobem jest kompostowanie. Zdaniem specjalistów technika ta przynosi jednak zadowalające efekty jedynie w przypadku biomasy.


 


Kompostowanie było jeszcze niedawno rozwijane i mocno promowane
w Polsce –
twierdzi Jakub Jurzak, Kamitec. – W przypadku odpadów komunalnych nie istnieje jednak nadal dobra technologia kompostowa, pozwalająca na ekologiczne przeprowadzenie tego procesu. Kompost uzyskany w ten sposób jest słabej jakości i wciąż znajduje się w nim wiele substancji niekorzystnych dla środowiska. W trakcie samego procesu wydzielają się również gazy cieplarniane.


 


Inną z technik jest fermentacja metanowa. Poza wymienionymi metodami jest jeszcze recykling, rozumiany jako odzysk surowca wtórnego z materiału odpadowego, nadającego się do ponownego wykorzystania.   


 


Kompleksowe zagospodarowanie odpadów – czy tylko spalarnia?


 


Wymienione technologie nie pozwalają jednak na zagospodarowanie odpadów
w sposób kompleksowy. Dotyczą one bowiem nie wszystkich rodzajów odpadów
i w niektórych przypadkach są mało doskonałe. Poza tym zazwyczaj nie pozwalają na odzysk i wykorzystanie energii zawartej w śmieciach, a jeśli już taka możliwość istnieje, to sprawność takich instalacji jest bardzo niska.


 


Jedyną stosowaną dotychczas na rynku techniką pozwalającą na kompleksowe zagospodarowanie odpadów i tym samym likwidację wysypisk śmieci są spalarnie.


W Polsce istnieje jeden tego typu obiekt, a w planach jest budowa kilku następnych.


 


Ponieważ Polsce zostało już bardzo mało czasu na spełnienie unijnych wymagań w zakresie zmniejszenia wykorzystywania wysypisk, działając trochę w panice, władze samorządowe zaczęły zastanawiać się nad budową spalarni – wyjaśnia Jakub Jurzak, Kamitec. – Włodarze nie widzą alternatywy dla tej technologii. Wydaje się, że rozwiązanie to jest najszybsze, jednakże z całą pewnością nie jest najlepsze. W nowoczesnej gospodarce odpadami chodzi bowiem nie tylko o skuteczne zlikwidowanie śmieci, ale przede wszystkim o maksymalnie duży odzysk zawartej w nich energii. Spalarnie mają niską sprawność, ponieważ odpady w pierwszej fazie mogą być jedynie przetwarzane na energię cieplną, która dalej może być przetworzona na elektryczną, ale już z bardzo małą sprawnością. Znacząca część energii zgromadzonej w odpadach, które w przypadku bardziej zaawansowanego technologicznie rozwiązania mogłaby być wykorzystana np. do produkcji paliwa bądź energii, w przypadku spalarni jest wypuszczana przez komin.


 


Alternatywą wobec spalarni jest stworzona od podstaw w firmie Kamitec przez zespół polskich naukowców technologia ACREN. Znajduje się ona obecnie
w fazie wdrożeniowej i w połowie 2010 roku zostanie uruchomiony pierwszy prototypowy obiekt do utylizacji odpadów z odzyskiem energii. Prace nad techniką ACREN są współfinansowane z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, wspieranego środkami unijnymi. Metoda recyklingu odpadowych tworzyw sztucznych, będąca sercem innowacyjnej technologii ACREN, jest chroniona patentem uzyskanym w 2006 roku. Za technologie związane z odzyskiem energii i surowców z odpadów, firma Kamitec dwukrotnie (w 2003 i 2008 roku) otrzymała w konkursie organizowanym przez Państwową Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości prestiżowe nagrody „Polski Produkt Przyszłości”.


 


ACREN jest obecnie najbardziej ekologiczną znaną na rynku metodą unieszkodliwiana odpadów, pozwalającą na utylizację wszelkiego rodzaju śmieci, a więc na kompleksowe ich zagospodarowanie. Technika ta jest obok spalarni jedyną metodą umożliwiającą całkowitą likwidację wysypisk śmieci i rozwiązanie problemu Polski w tym zakresie. Dzięki zastosowaniu metody ACREN możliwe jest jednak nie tylko kompleksowe zagospodarowanie odpadów komunalnych, ale i odzysk zawartej w nich energii i to na poziomie 85%. Znane do tej pory techniki nie osiągają nawet połowy tej wartości. ACREN pozwala na odzyskanie energii w postaci wysokiej jakości paliw płynnych zbliżonych do diesla oraz węgla drzewnego.


 


Technologia ta jest połączeniem kilku znanych już wcześniej metod z całkowicie nowymi, rewolucyjnymi rozwiązaniami stworzonymi od podstaw przez firmę Kamitec – sortowania mechanicznego, sortowania fizyko-chemicznego, zwęglenia biomasy oraz depolimeryzacji tworzyw sztucznych. Metoda ta jest energetycznie samowystarczalna i nie potrzebuje dostarczania energii z zewnętrznych źródeł. Energia potrzebna do utylizacji odpadów pochodzi wyłącznie z procesu odzysku energii z przerabianych śmieci.


 


Technika ACREN nie ma w zasadzie obecnie konkurencji, ponieważ znajduje się kilka poziomów wyżej jeśli chodzi o efektywność, sprawność i zaawansowanie technologiczne od pozostałych metod – mówi Bartosz Szczytowski, Kamitec.


 


ACREN podobnie jak spalarnie pozwala na utylizację wszelkiego rodzaju odpadów. Na tym jednak podobieństwa się kończą.


 


Opracowana przez nas technologia jest przede wszystkim znacznie tańsza od spalarni i dodatkowo pozwala na dużo większy odzysk energii z odpadów – wyjaśnia Jakub Jurzak, Kamitec. – Koszt budowy instalacji ACREN oscyluje w granicach 30-50% kosztu spalarni. Największą przewagą naszej metody jest jednak elastyczność. Budowa spalarni zaczyna być opłacalna dopiero w momencie, gdy będzie ona przerabiała 250 tys. ton rocznie, czyli tyle, ile wytwarza Kraków. ACREN jest opłacalny już przy przerobie 15 tys. ton rocznie, zachowując jednocześnie pełną możliwość obsługiwania dużych metropolii. Bardzo istotną różnicą jest również lokalizacja. Spalarnia ze względu na duże ilości produkowanego ciepła musi zostać usytuowana blisko miasta tak, by zapewnić odbiór wytworzonej energii cieplnej. Ciepło powstałe w wyniku stosowania techniki ACREN jest natomiast wykorzystywane do procesów przerobu odpadów i w związku tym obiekt tego typu może zostać usytuowany w dowolnej lokalizacji. Spalarnie są poza tym rozwiązaniem archaicznym, gwarantującym odzysk energii przy małej wydajności. W ramach ACREN odzyskiwane są natomiast wysokiej jakości paliwa gazowe, płynne i stałe, które dalej mogą być wykorzystane do produkcji energii, w tym elektrycznej w dowolnym miejscu i czasie. Technologia ACREN jest wreszcie rozwiązaniem nieporównywalnie bardziej przyjaznym dla środowiska
i otoczenia od spalarni.  
 


 


Problem gospodarki odpadami był dotychczas w Polsce niedostrzegany. W czasie kiedy rozwinięte kraje europejskie inwestowały w modernizacje systemu utylizacji odpadów, w naszym kraju wciąż eksploatowano wysypiska śmieci. W obecnej sytuacji konieczna jest zatem edukacja władz i instytucji odpowiedzialnych za politykę gospodarki odpadami na temat nowoczesnych metod ich utylizacji. W przeciwnym razie, w momencie gdy w Europie Zachodniej śmieci staną się cennym surowcem, z którego będzie można czerpać znaczne korzyści ekonomiczne, w Polsce będą one problemem nie tylko ekologicznym, ale i powodującym olbrzymie straty finansowe z tytułu kar UE dla kraju.


 


 


Informacje o firmie Kamitec


 


Firma Kamitec istnieje od 2003 roku. Jest pionierem w skali światowej w zakresie opracowywania i wdrażania nowoczesnych, w pełni ekologicznych oraz innowacyjnych technologii zagospodarowania odpadów cywilizacyjnych. Nadrzędnym celem firmy jest ochrona środowiska naturalnego. Kamitec  jest członkiem Izby Gospodarczej Energetyki
i Ochrony Środowiska. Spółka prowadzi swoją działalność w oparciu o system zarządzania środowiskowego według normy ISO 14001:2004.


 


Oferowane przez Kamitec rozwiązania są przełomem w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych. Najważniejszym z nich jest opatentowana w 2006 technologia recyklingu odpadowych tworzyw sztucznych, będąca sercem innowacyjnej technologii ACREN. Została ona opracowana od podstaw przez zespół polskich naukowców i otrzymała w konkursie organizowanym przez PARP prestiżową nagrodę „Polski Produkt Przyszłości 2003” oraz „Polski Produkt Przyszłości 2008” za technologię do odzysku surowców z opakowań wielowarstwowych, będącą drugim istotnym elementem technologii ACREN. Technologia ACREN pozwala na całkowitą i ekologiczną utylizację wszelkiego typu odpadów komunalnych. Tworzywa sztuczne przetwarzane są w procesie depolimeryzacji sterowanej na wysokiej jakości produkty ropopodobne – tzw. szeroką frakcję olejową. Jakość uzyskanych w ten sposób paliw została wielokrotnie potwierdzona przez laboratoria koncernów ORLEN i Lotos. Szeroka frakcja olejowa jest wykorzystywana jako paliwo w agregatach prądotwórczych wytwarzających energię elektryczną i cieplną na potrzeby prowadzenia procesu recyklingu. Pozostałe odpady, bez konieczności manualnego sortowania, zamieniane są na czystą wodę oraz energię elektryczną i cieplną, dzięki wykorzystaniu innowacyjnego procesu obróbki termicznej, który jest alternatywą do technologii wykorzystywanych w spalarniach odpadów. Odzyskana w ten sposób energia jest czysta ekologicznie. Emisja CO2 i SO2 przy produkcji energii z wykorzystaniem technologii ACREN jest wielokrotnie mniejsza niż w przypadku klasycznej elektrowni węglowej. Otrzymywana w ramach technologii ACREN energia elektryczna jest w pełni odnawialna, ponieważ pochodzi z przetwarzania biomasy zawartej w odpadach. Cały proces utylizacji odpadów metodą ACREN jest autonomiczny, gdyż nie wymaga dostarczania energii z zewnątrz.


 


Firma Kamitec funkcjonuje obecnie na terenie Polski, prowadząc działalność badawczo-rozwojową i realizując inwestycje o łącznej wartości ca 150 mln zł. W najbliższych latach planowane jest rozpoczęcie działalności spółki w innych krajach Unii Europejskiej, a także na Bliskim Wschodzie i w USA. 


 


Michał Jankowski


pełnomocnik zarządu ds. PR


michal.jankowski@kamitec.eu


tel. kom. 600 015 556


 


Kamitec Sp. z o. o.
Al. Jana Pawła II 23
00-854 Warszawa

W wydaniu 93, sierpień 2009 również

  1. BIOTECHNOLOGIA W FARMACJI

    Boom dopiero w 2011 roku
  2. UMOWA IMR Z KREWELEM

    Zdrowie w bluszczu
  3. BOMBA EKOLOGICZNA

    Polska wysypiskami śmieci stoi
  4. SZTUKA MANIPULACJI

    Hołdy cyniczne
  5. REKLAMOWY BEZSENS

    Szkoła dla rozrzutnych
  6. APEL PKPP LEWIATAN DO PRACODAWCÓW

    Podpisujcie umowy na czas nieokreślony
  7. OKIEM SOCJOLOGA

    Nędza polskiej polityki
  8. MURDOCH! MURDOCH!

    Płatne treści w Internecie