Established 1999

TECHNOLOGIA KAMITEC

20/10/2009

Odpady na energię

W połowie 2011 roku firma Kamitec uruchomi pierwszą na świecie instalację do przetwarzania tworzyw sztucznych zawartych w odpadach komunalnych na energię elektryczną i cieplną. Zakład funkcjonujący w oparciu o stanowiącą alternatywę dla spalarni śmieci, innowacyjną technologię ACREN, powstanie w Toruniu. Inwestycja pochłonie 45 mln złotych i będzie współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. W jej wyniku powstanie ok. 100 nowych miejsc pracy.

Inwestycja będzie realizowana w 3 etapach. Jej wartość wynosi 45 mln złotych. 70% tych kosztów zostanie pokrytych ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Zakład zostanie uruchomiony w połowie 2011 roku i początkowo będzie przetwarzał tworzywa sztuczne zawarte w odpadach.


Nowoczesny obiekt będzie przerabiał ok. 28 tys. ton odpadowych tworzyw sztucznych rocznie, czyli tyle, ile wytwarza w tym czasie 40-tysięczny ośrodek miejski. Instalacja będzie w stanie przerobić 2,5 tony odpadów w ciągu godziny.


Tworzywa sztuczne stanowią obecnie ok. 10-12% wszystkich odpadów komunalnych w regionach miejskich. Z uwagi na rozwój gospodarczy kraju należy się spodziewać, że ilość ta będzie w następnych latach sukcesywnie rosła. Z przerabianych tworzyw sztucznych zawartych w śmieciach zakład w Toruniu będzie odzyskiwał rocznie 17 MW czystej ekologicznie energii elektrycznej. Źródło energetyczne o takiej mocy wystarczy do całkowitego zaspokojenia zapotrzebowania na prąd miasta z 40 tys. mieszkańców.  Produkowana w zakładzie energia będzie sprzedawana do sieci elektroenergetycznej.


 


Energia elektryczna będzie powstała dzięki wykorzystaniu opatentowanej przez firmę Kamitec i nagrodzonej przez PARP technologii depolimeryzacji tworzyw sztucznych – wyjaśnia Arkadiusz Fenicki, prezes zarządu Kamitec. – Metoda ta jest główną częścią opracowanej przez naszą firmę technologii ACREN. Pozwala na odzyskanie z tworzyw sztucznych wysokiej jakości paliwa, zbliżonego do diesla, które jest następnie spalane w agregatach prądotwórczych. W ten sposób powstaje energia elektryczna oraz cieplna. Technologia ta umożliwia łatwe magazynowanie wyprodukowanego
z odpadów paliwa i produkowanie z niego energii w momencie, kiedy faktycznie jest na nią zapotrzebowanie. Ponadto, pozwala ona na odzysk energii na poziomie 85% i to w sposób całkowicie bezpieczny dla środowiska. Stanowi to olbrzymią przewagę nad innym oferowanymi na rynku sposobami utylizacji odpadów, na przykład spalarniami. W ich przypadku energii nie da się magazynować i jest ona odzyskiwana zaledwie na poziomie 30-35%, zanieczyszczając przy tym atmosferę.


 


O lokalizacji inwestycji w Toruniu zadecydowało położenie geograficzne miasta, sąsiadujące z głównymi szlakami komunikacyjnymi w kraju oraz rozbudowana infrastruktura terenów, na których powstanie zakład.


 


Nie bez znaczenia był dla nas także dostęp do wykwalifikowanych pracowników – mówi Arkadiusz Fenicki, prezes zarządu Kamitec. – Planujemy zatrudnić ok. 100 osób. W ostatnim czasie natomiast zakłady toruńskiej Elany zwolniły część pracowników, wśród których znajdowało się wielu fachowców.    


 


Po zakończeniu 2 etapu inwestycji działalność zakładu zostanie rozszerzona o utylizację opakowań wielowarstwowych, z których będzie odzyskiwane aluminium i tektura. Docelowo obiekt w Toruniu zostanie dostosowany do pełnego wykorzystania technologii ACREN i przetwarzania wszelkiego rodzaju odpadów komunalnych. Pozwoli to na zmniejszenie ilości śmieci składowanych w regionie na wysypiskach i tym samym wpłynie korzystnie na środowisko naturalne. Zakład w Toruniu będzie wówczas w stanie przetworzyć ok. 45 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. Zakończenie trzeciego etapu inwestycji jest planowane w 2012 roku.


 


Informacje o firmie Kamitec


 


Firma Kamitec istnieje od 2003 roku. Jest pionierem w skali światowej w zakresie opracowywania i wdrażania nowoczesnych, w pełni ekologicznych oraz innowacyjnych technologii zagospodarowania odpadów cywilizacyjnych. Nadrzędnym celem firmy jest ochrona środowiska naturalnego. Kamitec  jest członkiem Izby Gospodarczej Energetyki
i Ochrony Środowiska. Spółka prowadzi swoją działalność w oparciu o system zarządzania środowiskowego według normy ISO 14001:2004.


 


Oferowane przez Kamitec rozwiązania są przełomem w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych. Najważniejszym z nich jest opatentowana w 2006 technologia recyklingu odpadowych tworzyw sztucznych, będąca sercem innowacyjnej technologii ACREN. Została ona opracowana od podstaw przez zespół polskich naukowców i otrzymała w konkursie organizowanym przez PARP prestiżową nagrodę „Polski Produkt Przyszłości 2003” oraz „Polski Produkt Przyszłości 2008” za technologię do odzysku surowców
z opakowań wielowarstwowych, będącą drugim istotnym elementem technologii ACREN. Technologia ACREN pozwala na całkowitą i ekologiczną utylizację wszelkiego typu odpadów komunalnych. Tworzywa sztuczne przetwarzane są w procesie depolimeryzacji sterowanej na wysokiej jakości produkty ropopodobne – tzw. szeroką frakcję olejową. Jakość uzyskanych w ten sposób paliw została wielokrotnie potwierdzona przez laboratoria koncernów ORLEN i Lotos. Szeroka frakcja olejowa jest wykorzystywana jako paliwo
w agregatach prądotwórczych wytwarzających energię elektryczną i cieplną na potrzeby prowadzenia procesu recyklingu. Pozostałe odpady, bez konieczności manualnego sortowania, zamieniane są na czystą wodę oraz energię elektryczną i cieplną, dzięki wykorzystaniu innowacyjnego procesu obróbki termicznej, który jest alternatywą do technologii wykorzystywanych w spalarniach odpadów. Odzyskana w ten sposób energia jest czysta ekologicznie. Emisja CO2 i SO2 przy produkcji energii z wykorzystaniem technologii ACREN jest wielokrotnie mniejsza niż w przypadku klasycznej elektrowni węglowej. Otrzymywana w ramach technologii ACREN energia elektryczna jest w pełni odnawialna, ponieważ pochodzi z przetwarzania biomasy zawartej w odpadach. Cały proces utylizacji odpadów metodą ACREN jest autonomiczny, gdyż nie wymaga dostarczania energii z zewnątrz.


 


Firma Kamitec funkcjonuje obecnie na terenie Polski, prowadząc działalność badawczo-rozwojową i realizując inwestycje o łącznej wartości ca 150 mln zł. W najbliższych latach planowane jest rozpoczęcie działalności spółki w innych krajach Unii Europejskiej, a także na Bliskim Wschodzie i w USA. 


 


Dodatkowych informacji udziela:


 


Michał Jankowski
Pełnomocnik Zarządu ds. PR



michal.jankowski@kamitec.eu
kom.: +48 600 015 556


 


Kamitec Sp. z o. o.
Al. Jana Pawła II 23
00-854 Warszawa

W wydaniu 95, październik 2009 również

  1. 15 LAT SZKOŁY LIDERÓW

    Przywództwo po polsku
  2. KOMPENDIUM WIEDZY LOBBINGOWEJ

    Teoria i praktyka dla lobbystów
  3. POLKI NA DACHU AFRYKI

    Padma pomocna we wspinaczce
  4. SMAKI DECYDENTA

    Tofu na 80 sposobów
  5. TECHNOLOGIA KAMITEC

    Odpady na energię
  6. LOBBING W CENTRUM UWAGI

    Deklaracja uczestnictwa
  7. PKPP LEWIATAN

    Przedsiębiorcy do europosłów
  8. POSZUKIWANIE WARTOŚCI

    Snobowanie jako odtruwanie
  9. OD REDAKTORA

    Hazardowy lobbing
  10. SZTUKA MANIPULACJI

    Atrakcyjna oprawa