Established 1999

15 LAT SZKOŁY LIDERÓW

26/10/2009

Przywództwo po polsku

Założyciel Stowarzyszenia Szkoła Liderów, oksfordzki profesor Zbigniew Pełczyński na jubileusz piętnastolecia uczelni zaprosił absolwentów, studentów oraz sympatyków nauczania liderstwa. Był wśrod nich również były uczeń, a obecnie minister sprawiedliwości, Krzysztof Kwiatkowski.

Szkoła Liderów uroczyście obchodziła 15-lecie powstania. Pomysłodawca i założyciel szkoły, prof. Zbigniew Pełczyński, wykładowca Uniwersytetu w Oksfordzie, zaprosił do siedziby Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie szerokie i reprezentatywne grono byłych i obecnych studentów oraz wykładowców. Gościem był absolwent Szkoły Liderów minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.


Jubileusz był nie tylko okazją do spotkań po latach w zacnym gronie. Profesor Pełczyński przypomniał drogę liderów do urzędów i stanowisk w wolnej Polsce. Mówił o trudnych początkach, kiedy to Georges Soros nie uznał za potrzebne wesprzeć finansowo pomysłu powołania szkoły. Jednak upór pomysłodawcy utorował drogę do pieniędzy Sorosa poprzez Open Society Institute w Budapeszcie, a później do Fundacji Batorego. Profesor Pełczyński podkreślił, że głównym celem szkoły jest kreowanie modelu działacza publicznego pracującego w swoim najbliższym środowisku samorządowym, w organizacjach pozarządowych i w partiach politycznych. Przypomniał, że istniejącym do dzisiaj fundamentem Szkoły Liderów jest przekonanie o otwartości społeczeństwa obywatelskiego na różne środowiska.


Profesor Anna Giza-Poleszczuk i dr Maria Rogaczewska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego omówiły najświeższe badania dotyczące liderstwa w Polsce.


W panelu o zmianach elit przywódczych po 1989 r., prowadzonym przez red. Jana Wróbla, wzięli udział: Joanna Pommersch  z Hay Group, Krzysztof Kwiatkowski – minister sprawiedliwości, dr Olgierd Annusewicz z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz Kuba Wygnański reprezentujący Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.


W drugiej części jubileuszowego seminarium debatowano o przyszłości liderstwa w Polsce oraz o tym, czy w dzisiejszych czasach Szkoła Liderów ma sens istnienia?


www.szkola-liderow.pl


 

W wydaniu 95, październik 2009 również

  1. 15 LAT SZKOŁY LIDERÓW

    Przywództwo po polsku
  2. KOMPENDIUM WIEDZY LOBBINGOWEJ

    Teoria i praktyka dla lobbystów
  3. POLKI NA DACHU AFRYKI

    Padma pomocna we wspinaczce
  4. SMAKI DECYDENTA

    Tofu na 80 sposobów
  5. TECHNOLOGIA KAMITEC

    Odpady na energię
  6. LOBBING W CENTRUM UWAGI

    Deklaracja uczestnictwa
  7. PKPP LEWIATAN

    Przedsiębiorcy do europosłów
  8. POSZUKIWANIE WARTOŚCI

    Snobowanie jako odtruwanie
  9. OD REDAKTORA

    Hazardowy lobbing
  10. SZTUKA MANIPULACJI

    Atrakcyjna oprawa