Established 1999

RECYKLING

02/06/2009

Puszka to jest to!

Puszki aluminiowe do napojów pojawiły się na polskim rynku w połowie lat 90. wraz z uruchomieniem dwóch fabryk puszek Can Pack w Brzesku i Continental Can Polska w Radomsku.


Recykling jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się branży przemysłu w Polsce. Szczególnie recykling opakowań, których wprowadzona na rynek całkowita masa w 2002 r. wyniosła ok. 3,1 mln ton. Stał się on wiodącym tematem dla biznesu, lokalnych samorządów jak i organizacji ekologicznych. Dla biznesu, gdyż jest to działalność przynosząca coraz większe zyski, dla samorządów, gdyż stał się szansą na zmniejszenie kosztów związanych z finansowaniem gospodarki odpadami w gminach, zaś dla organizacji ekologicznych, bo jest doskonałym tematem do realizacji projektów edukacji ekologicznej w społeczeństwie. Spośród wielu odpadów opakowaniowych jeden zasługuje jednak na szczególną uwagę. Łączy on bowiem w sobie wszystkie zalety i jest doskonałym przykładem sukcesu branży – branży recyklingu puszek aluminiowych.


Puszki aluminiowe do napojów pojawiły się na polskim rynku w połowie lat 90. wraz z uruchomieniem dwóch fabryk puszek Can Pack w Brzesku i Continental Can Polska w Radomsku. Od samego też początku obie firmy rozpoczęły realizację projektów zmierzających do stworzenia w Polsce sprawnego systemu zbiórki i recyklingu tego opakowania. Inicjatywy te były pionierskie na ówczesnym rynku, świadcząc o odpowiedzialności producentów za los wytworzonych produktów, nie tylko do momentu ich sprzedaży, ale w całym okresie trwania, nawet po ich zużyciu. Efektem tych zamierzeń było powołanie w 1995 r. Fundacji RECAL, prowadzącej programy edukacji ekologicznej oraz otworzenie pierwszych, profesjonalnych punktów skupu, a następnie założenie w 2001 r. Organizacji Odzysku RECAL SA, branżowej spółki budującej w Polsce system recyklingu puszek.


Przedsięwzięcia te zaowocowały rozwojem branży odzysku i recyklingu aluminiowych puszek po napojach, dynamicznym wzrostem zbiórki tego opakowania oraz zwiększeniem poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa. Rok 2002 zakończył się odzyskiem aż 41 proc. sprzedanych na rynku aluminiowych puszek. Ilość ta znacznie przewyższyła 15 procentowy poziom recyklingu wyznaczony ustawowo na 2002 r., w efekcie dało to puszkom pierwsze miejsce wśród najlepiej odzyskiwanych opakowań w Polsce. Warto zaznaczyć, że poziom odzysku puszek w naszym kraju dorównał średniej Unii Europejskiej, przewyższając takie kraje jak: Irlandia, Francja czy Hiszpania.


Istotne dla zapewnienia rozwoju odzysku było zaangażowanie producentów piwa oraz napojów. Możliwość taką dały nowe regulacje prawne obowiązujące od stycznia 2002 r., a w szczególności ustawa z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców (…). W 2002 r. ponad 95 proc. producentów i importerów napojów w puszkach scedowało obowiązek recyklingu na organizacje odzysku. (RECAL S.A. jest głównym partnerem producentów na rynku). Pozostali przedsiębiorcy realizowali swój obowiązek samodzielnie lub we współpracy z “osobami trzecimi”.


Nieco inaczej na tle puszek wypadają pozostałe branże opakowań. Organizacje odzysku przejęły w 2002 r. obowiązek recyklingu od zaledwie 35 proc. producentów towarów w opakowaniach. Jednak ostateczna ocena wywiązania się z obowiązku odzysku i recyklingu będzie mogła być dokonana w drugim kwartale 2003 r., kiedy to urzędy marszałkowskie będą dysponować odpowiednimi sprawozdaniami od producentów towarów w opakowaniach jak i organizacji odzysku.


Powracając do puszek; rok 2003 przynosi kolejną szansę dalszego rozwoju recyklingu tego opakowania. Spółka RECAL szacuje, że zostanie ich sprzedanych w Polsce minimum 2,2 mld sztuk. Oznacza to, że ponad 30 tysięcy ton aluminium pojawi się na rynku surowców wtórnych. Przewidywana wartość złomu wyniesie ponad 120 mln zł. Nawet część tej kwoty jest wystarczająca, żeby jej odzyskaniem zainteresowały się chociażby samorządy rozwijając w gminach selektywną zbiórkę odpadów. Szczególnie istotne dla stabilności systemu będzie tworzenie infrastruktury służącej recyklingowi, a przez to nowych miejsc pracy.


DOMINIK DOBROWOLSKI


RECAL Organizacja Odzysku S.A.


www.recal.pl


W wydaniu 45, czerwiec 2003 również

  1. EKONOMIA I POLITYKA

    Sarmacka przekora
  2. NIEUCZESANE REFLEKSJE

    Proste, jak konstrukcja cepa
  3. DYPLOMACJA

    Znak firmowy
  4. RECYKLING

    Puszka to jest to!
  5. TROSKI PRZEDSIĘBIORCY

    Kreator bezrobocia
  6. OD REDAKTORA

    Nieprzewidywalni
  7. SUROWCE

    Gazowe meandry
  8. DLA UNII - TAK

    Wybór dla środowiska
  9. PUNKTY WIDZENIA

    Trudny próg
  10. PUNKTY WIDZENIA

    Poczucie równości
  11. SZTUKA MANIPULACJI

    Finezja sugestii
  12. POLSKA - UNIA EUROPEJSKA

    Test dojrzałości
  13. DUCH CZASU

    Klawiatura wyborcza
  14. POLSKA W IRAKU

    Um Kasr - sen o potędze
  15. POLSKA - UNIA EUROPEJSKA

    Tylko dialog
  16. ARCHIWUM KORESPONDENTA

    Izrael i Tunezja: miękki lobbing
  17. ANGLICY W POLSCE

    Mantra dla rządu / Investment climate
  18. AMERYKANIE W POLSCE

    Zegar tyka
  19. POLSKA DROGA DO UE

    Przyszła kryska na Matyska / The chicken have come flocking home to roost
  20. DECYZJE I ETYKA

    TAK w referendum
  21. PKN ORLEN

    Już jesteśmy w Unii Europejskiej