Established 1999

Z KRONIKI BYWALCA

7 sierpień 2016

Nowa instytucja kultury

W związku z 72. rocznicą ludobójstwa na Woli, dokonanego przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego, w dniu 4 sierpnia 2016 roku zademonstrowano nową instytucję kultury, powołaną do życia w kwietniu 2016 roku „Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego”.

Celem działania tego ośrodka, umiejscowionego w strukturze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest dokumentowanie zbrodni niemieckich i radzieckich na Narodzie Polskim oraz publikowanie o nich informacji w kraju i za granicą.

Jak powiedział w trakcie spotkania Piotr Gliński, wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Jest to instytucja, która udostępnia pamięć”. Inicjatorką Ośrodka jest dr hab. Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na spotkaniu kierownictwo Ośrodka poinformowało przedstawicieli mediów o formach i narzędziach pracy tej instytucji, takich jak np. aplikacja mobilna „Wola ’44, Zapisy Terroru” czyli audioprzewodnik, który zostanie zaprezentowany podczas wspólnego spaceru po tej warszawskiej dzielnicy i miejscu jeden z największych zbrodni niemieckich na ludności cywilnej powstańczej Warszawy, strona: www:http://www.audiotrip.org.download.

Spacer jest dostępny od 6 sierpnia na Google Play i App Store.

Ludzie mediów dowiedzieli się również o repozytorium „Zapisy Terroru”, które już zawiera 500 pierwszych świadectw z Warszawy i okolic o zbrodniach. Po stolicy i Mazowszu Ośrodek zamierza zbierać świadectwa o zbrodniach w Polsce prowincjonalnej.

Wicedyrektor Ośrodka, dr Wojciech Kozłowski podkreślił wagę Internetu w dokumentowaniu zbrodni na Narodzie Polskim w świecie w angielskiej wersji językowej. W dyskusji podkreślano konieczność powrotu do terminu „zbrodnie niemieckie’, który od kilku lat z powodu tzw. poprawności politycznej zastępuje się rozmywającym istotę problemu terminem „zbrodnie nazistowskie”.

Natomiast red. Wojciech Grabowski, Przewodniczący Naczelnego Sądu Dziennikarskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, który był dzieckiem-powstańcem warszawskim, poinformował o trybie złożenia w Ośrodku zeznania w charakterze świadka ludobójstwa, dokonanego przez Niemców na Polakach w czasie Powstania Warszawskiego.

 • Kierownictwo Ośrodka (od lewej): Tomasz Stefanek – kierownik Działu ds. Programowych, dr hab. Magdalena Gawin – podsekretarz stanu w MKiDN, Anna Gutkowska – p.o. dyrektora Ośrodka, dr Wojciech Kozłowski – wicedyrektor Ośrodka

                                                                                              Jacek Potocki

W wydaniu nr 177, sierpień 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Wiara i nauka
 2. TURCJA W SYRII

  Wszyscy ze wszystkimi i przeciw wszystkim
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zbrodnia w Niemczech
 4. KLIMAT, GŁUPCY!

  Nieświadomie tracimy oddech
 5. A PROPOS...

  ...jednego człopczyka
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wierni tradycji Adolfa
 7. EKONOMIA POLITYCZNA

  Kto rozstawia pokemony?
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czarowna Azja
 9. ZAGADKI AMERYKAŃSKIE

  Szkoda, że nie Joe Biden
 10. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Dwa pomysły
 11. AMERYKAŃSKA POLITYKA

  Nieufność i katalogi obietnic
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Holmes jako Xango
 13. AMERYKAŃSKI SPISEK

  Trump ich i nie ich
 14. DZISIAJ W AMERYCE

  Trump, czyli słoń w składzie porcelany
 15. Z KRONIKI BYWALCA

  Nowa instytucja kultury
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czwarta część trylogii
 17. I CO TERAZ?

  Trump - schodami w górę, schodami w dół
 18. WIATR OD MORZA

  Zacheusz
 19. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Musimy sobie pomóc sami
 20. A PROPOS...

  ...dopingu
 21. HAJOTY PRESS CLUB

  Parasolek malowanie
 22. KTO ZARZĄDZA DEMOKRACJĄ

  Polska industrialnym gettem kapitału zagranicznego
 23. WIATR OD MORZA

  Roundabout
 24. LEKTURY DECYDENTA

  Ocalić od zapomnienia
 25. W OPARACH WIZERUNKU

  Popkulturowi celebranci