Established 1999

Z KRONIKI BYWALCA

10 luty 2016

Polska, Niemcy, Europa

Bezpieczeństwo w Europie – polskie i niemieckie odpowiedzi”, to konferencja zorganizowana 9 lutego 2016 roku w Warszawie przez Instytut Spraw Publicznych i Fundację Konrada Adenauera w Polsce – pisze Jacek Potocki.

Około setka słuchaczy mogło wysłuchać interesujących wypowiedzi na ten temat: Pana Rolfa Nikela, Ambasadora Niemiec w Warszawie, Tomasza Szatkowskiego, wiceministra Obrony Narodowej, dr Ronji Kempin, ekspertki niemieckiej Fundacji Wissenschaft und Politik oraz Michała Baranowskiego z German Marshall Fund.

Spotkanie bardzo kompetentnie i inspirująco prowadziła Pani dr Agnieszka Łada, Kierownik Programu Europejskiego, Instytut Spraw Publicznych. Paneliści koncentrowali się wokół aktualnej sytuacji w Europie oraz zadań i celów szczytu NATO w Warszawie na początku lipca br.

Michael Quaas 300

Michael Quaas z Fundacji Adenauera w Polsce

Otwierając konferencję, dr Jacek Kucharczyk, Prezes Zarządu Instytutu Spraw Publicznych powiedział, że jedną z najważniejszych spraw lipcowego szczytu będzie uzyskanie przez państwa Europy Środkowo-Wschodniej pełnych gwarancji od sojuszników na wypadek agresji, natomiast Michael Quaas z Fundacji Konrada Adenauera w Polsce zwrócił uwagę na aktualne pytanie: „Czy Niemcy powinny się angażować w Europie militarnie”.

Wiceminister Szatkowski podkreślił, że obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance ma charakter symboliczny, stąd od etapu zabezpieczenia na tej flance, Sojusz powinien przejść do etapu odstraszania. Ponieważ sytuacja – czytaj: zagrożenie na wschodniej flance ma charakter trwały, zatem obecność Sojuszu tu powinna być trwała.

Ambasador Rolf Nikel nie wahał się powiedzieć, że bezpieczeństwo Polski to również bezpieczeństwo Niemiec, dlatego Niemcy przywiązują wielką wagę do powodzenia szczytu NATO w Warszawie, jednakże bezpośrednia odpowiedzialność za powodzenie szczytu spoczywa na Polsce. A najważniejsze oczekiwanie, to oczekiwanie jedności Sojuszu w Warszawie.

Niemcy popierają zbiorową strategię odstraszania, ale z drugiej strony opowiadają się za utrzymaniem kanałów komunikacji z Rosją. Choć Berlin jest skłonny przejąć większą odpowiedzialność za politykę bezpieczeństwa w Europie i zgodzić się na większy udział Bundeswehry w jej realizacji.

Panelisci 400

Paneliści, od lewej: dr Ronja Kempin, Michał Baranowski i dr Agnieszka Łada

Tomasz Szatkowski 400

Tomasz Szatkowski, wiceminister obrony narodowej

Dr Kempin podkreśliła, że Niemcy potrzebują Polski jako ważnego partnera, a Michał Baranowski uznał, że w naszym regionie występuje poważne i stałe zagrożenie jądrowe, które Rosja może w każdej chwili podjąć. Dlatego na szczycie NATO w Warszawie powinien zostać położony akcent na kwestię odstraszania.

Bardzo interesująca i inspirująca do myślenia konferencja.

Jacek Potocki

W wydaniu nr 171, luty 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zbrodnia i kara w kraju faraonów
 2. WIATR OD MORZA

  Mój Smoleńsk
 3. DECYDENT POLIGLOTA

  Myśl po angielsku
 4. IMR ADVERTISING BY PR

  Wodzisław stawia na Pesso
 5. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Cios w ministerialne plecy
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Powtórka z Iraku?
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Mroki życia i śmierci
 8. Z KRONIKI BYWALCA

  Polska, Niemcy, Europa
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dykteryjki przedśmiertne
 10. LEKTURY DECYDENTA

  W bankowym piekle
 11. ZA GÓRAMI, ZA LASAMI...

  Wiatr dobrej zmiany
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zakochani w Śmierci
 13. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Na obywatelską drogę
 14. LEWIATAN PUNKTUJE RZĄD

  Podatek jako kara
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Między kłami w paszczy tygrysa
 16. W OBRONIE PRAW I WOLNOŚCI

  Historia uczy i przestrzega
 17. W OPARACH WIZERUNKU

  Zawody zaufania publicznego
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Wojna i miłość