Established 1999

WYTRWAŁOŚĆ POPŁACA

12 czerwiec 2023

Kojak nie doczekał

Gdyby porucznik Kojak dzisiaj żył, to na głowie mógłby mieć włosów moc. A na karku zaledwie 101 lat.

Pamiętliwi oglądacze peerelowskiej telewizji pamiętają ten amerykański serial kryminalny z drugiej połowy lat 70. ubiegłego wieku z co najmniej dwóch powodów.

Po pierwsze: nowojorski policjant był łysy, a taki brak fryzury naonczas w PRL-u nie był powszechnie widziany. Dla niektórych pań był to „plus dodatni”. „Plusem ujemnym”, to po drugie, był nałóg porucznika: papierosy. Aby pozbyć się głodu nikotyny, namiętnie jadł (lizał, ssał?) okrągłe lizaki, zwane u nas „kojakami”.

Nie pamiętam czy wylizywanie „kojaków” pomogło porucznikowi w rzuceniu palenia. To znaczy, czy jeden nałóg zastąpił drugim. Nie wiadomo, który bardziej szkodliwy – z dzisiejszego punktu widzenia. Przypomnę tylko, że w tamtych latach palenie papierosów było nie tylko modne, ale i powszechnie reklamowane (vide: reklamy choćby Marlboro).

Telly Savalas, odtwórca roli głównej, zmarł mając 72 lata, czyli młodo. Mogło mu śmiertelnie zaszkodzić naprzemienne ssanie i palenie.

Pomijając piękność lub nie Kojakowej czaszki, można zapytać dlaczego wyłysiał? Czy to rodzinna przypadłość genetyczna, czy choroba nowotworowa czy też nowojorscy bandyci tak zestresowali porucznika?

W każdym bądź razie, porucznik Kojak mógłby wypróbować preparat NEFRET MAN. I nawet nie musiałby przyjeżdżać do Warszawy.

DECYDENT SNOBUJĄCY, ale jeszcze nie łysiejący

 

W wydaniu nr 259, czerwiec 2023, ISSN 2300-6692 również

 1. CZARNY ELIKSIR

  Szatański napój
 2. ZAPOMNIANA ROCZNICA

  Wojna koreańska
 3. CHIŃSKA REPUBLIKA LUDOWA

  Narodowe kwiaty w herbach
 4. PAŃSTWO ŚRODKA

  Kwiaty czterech pór roku
 5. WYTRWAŁOŚĆ POPŁACA

  Kojak nie doczekał
 6. MARKOWE ZAGADKI

  Pi Zet You
 7. UPALNE LEKTURY

  Lato
 8. KONKURSY KULINARNE

  Pies na talerzu
 9. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Ekstrawagancja pretensjonalna