Established 1999

WSPÓLNE CZYTANIE

15/05/2019

Kłamstwo ma krótkie nogi

„Bomberka” to trzecia książeczka z serii „Książkożercy”. Jest ona na poziomie najwyższym, czyli „C”, dla prawdziwych „książkożerców”.

Młody czytelnik może ją próbować przeczytać samodzielnie; pomoże mu w tym słowniczek trudnych wyrazów, pytania, dzięki którym lepiej zrozumie tekst i go zapamięta oraz łamigłówka. Kiedy natknie się na fragmenty trudniejsze, zawsze może poprosić o pomoc rodziców, lub starsze rodzeństwo.

Dla wyjaśnienia: „bomberka” to taka zielona kurtka z suwakiem i breloczkiem, którą otrzymał Filip, główny bohater tej książeczki. Kurtka jest przedmiotem marzeń 6. letniej siostrzyczki Filipa, Zuzy. Ale o kurtce Zuza może tylko sobie pomarzyć, gdyż Filip nikomu kurtki nie daje, nawet na chwilę, ani jej nie pożycza. Zuzia postanawia więc kurtkę zawłaszczyć nielegalnie, czyli bez zezwolenia Filipa. Robi to podczas snu Filipa.

W książeczce jednak bieg wydarzeń jest niekorzystny dla Zuzi: po pierwsze, nagle budzi się Filip, po drugie, zaskoczona Zuzia ma kłopoty z ukryciem bomberki. Najpierw suwak kurtki zaczepia o drzwi szafy, potem odrywa się breloczek. A Zuzia, indagowana przez Filipa, co się dzieje, kłamie w żywe oczy i wymyśla różne rzeczy, które mają uzasadnić jej dość dziwne zachowanie. Wprawdzie nagle przebudzony Filip idzie z powrotem do łóżka, by „dospać”, a Zuzia usiłuje bez powodzenia dołączyć breloczek do kurtki.

Na podwórku, dzięki breloczkowi, chłopcy dołączają ją do akcji „Niezły numer”, w ramach której pomagają zwierzątkom ze schroniska. Breloczek jest bowiem pewnego rodzaju dowodem zaangażowania dzieciaków w akcję. A Zuzia, mimo nagannego zachowania się i brnięciu w dalsze kłamstwa w odniesieniu do breloczka, wykazuje się ogromnym zaangażowaniem w akcji „Niezły numer”.

Filip w końcu dowiaduje się od kolegów o breloczku w rękach Zuzi, ale z uwagi na jej pozytywną działalność w „Niezłym numerze”, wybacza jej zabranie mu kurtki bez zezwolenia i nawet obiecuje siostrze przekazać kurtkę, gdy z niej wyrośnie.

Jest to okazja do zapoznania się z walorami dydaktycznymi książeczki: nie kłam, bo kłamstwo wcześniej czy później, wyjdzie na wierzch, po drugie, pomagajmy zwierzątkom i po trzecie, dobre uczynki czasami powodują wybaczenie złych.

Sympatyczna książeczka z morałem, wspaniale ilustrowana.

                                                                                              Jacek Potocki

Grażyna Nowak-Balcer. „Bomberka”. Ilustrowała Anna Simeone. Seria „Książkożercy. Poziom C”, Wydawnictwo „Wilga”, Warszawa b.r.w.

W wydaniu nr 210, maj 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Wenezuela
 2. WIATR OD MORZA

  Obcowanie
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Mentalność społeczeństw b. Jugosławii
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Finlandia w dwóch wojnach
 5. Z KRONIKI BYWALCA

  Rocznice Azerbejdżanu
 6. WSPÓLNE CZYTANIE

  Kłamstwo ma krótkie nogi
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Nie ma zbrodni bez motywu
 8. WSPÓLNE CZYTANIE

  Wszystko o władzy
 9. WIATR OD MORZA

  Nowa Unia Europejska?
 10. OBYWATELSKA TROSKA

  Prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu pod rozwagę
 11. WSPÓLNE CZYTANIE

  Pomagamy innym
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wenezuelska rozgrywka
 13. WIATR OD MORZA

  Lot nad kukułczym gniazdem
 14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Temat aktualny
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zachowania honorowe
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Wielka ucieczka