Established 1999

WSPÓLNE CZYTANIE

6 maja 2019

Pomagamy innym

Jest to druga książeczka w serii „Książkożercy”, dla nieco starszych dzieci, niż pierwsza. Poziom „B”, to bowiem poziom wyższy, niż poziom „A”, książeczki poprzedniej.

Autorka posłużyła się w niej zarówno zdaniami pojedynczymi, jak i złożonymi, a także wprowadziła do tekstu wieloznaki oraz literki z polskimi znakami diakrytycznymi. O trudniejszym przekazie może świadczyć też kilka zdań na każdej stronie, co może od małego czytelnika wymagać większej koncentracji, a nawet poświęcenia przy jej czytaniu, niż poprzednia książeczka z tej serii, zawierająca jedno zdanie na stronie.

Cennym novum jest słowniczek wyrazów, które mogą stanowić pewną trudność w natychmiastowym ich zrozumieniu, a bardzo trafioną tradycją jest szereg pytań na końcu książeczki, które pomogą w pełni zrozumieć i zapamiętać jej treść.

Akcja tej książeczki może być dla młodego czytelnika nawet frapująca: bohaterowie są detektywami, rozwiązującymi różne zagadki: po znalezieniu misia pewnej dziewczynki w opisywanym, konkretnym przypadku ustalają miejsce zamieszkania małego kotka Jogi, który w deszczowy dzień zabłądził po wyjściu z domu i znalazł się w zasięgu działania dzielnych, małych detektywów.

Autorka przedstawiła czytelnikom, jak należy metodycznie dochodzić do sedna sprawy, czyli do prawdy, by poszukiwania tej prawdy  okazały się skuteczne. Książeczka zawiera też wskazówki na temat właściwego traktowania zwierzątek. Autorka pokazała również formy przyzwoitej i naturalnej wdzięczności za bezinteresowną pomoc, która to wdzięczność mieści się w granicach dopuszczalnych zarówno przez prawo jak i przez zwyczaje, panujące w społeczeństwie. Młodzi detektywi, przy tej okazji dowiedzieli się, jak pożyteczne i ważne były ich wysiłki.

I to jest bardzo pozytywna dydaktyka, płynąca w tej książeczki, w czasach – wydawałoby się – pewnej znieczulicy w warunkach wszechpotężnej gospodarki rynkowej, bazującej przede wszystkim na pieniądzu. Wspólne czytanie, a następnie rozmowy o lekturze, powinny zawierać motyw: „Pomagajmy innym”!

Niekwestionowanym walorem książeczki są kolorowe ilustracje Nili Jaworowskiej-Duchlińskiej.

                                                                                              Jacek Potocki

Barbara Wicher. „Akcja Jogi”. Ilustrowała Nila Jaworowska-Duchlińska. Seria: „Książkożercy. Poziom B”, Wydawnictwo „Wilga”, Warszawa b.r.w.

W wydaniu nr 210, maj 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Wenezuela
 2. WIATR OD MORZA

  Obcowanie
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Mentalność społeczeństw b. Jugosławii
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Finlandia w dwóch wojnach
 5. Z KRONIKI BYWALCA

  Rocznice Azerbejdżanu
 6. WSPÓLNE CZYTANIE

  Kłamstwo ma krótkie nogi
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Nie ma zbrodni bez motywu
 8. WSPÓLNE CZYTANIE

  Wszystko o władzy
 9. WIATR OD MORZA

  Nowa Unia Europejska?
 10. OBYWATELSKA TROSKA

  Prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu pod rozwagę
 11. WSPÓLNE CZYTANIE

  Pomagamy innym
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wenezuelska rozgrywka
 13. WIATR OD MORZA

  Lot nad kukułczym gniazdem
 14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Temat aktualny
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zachowania honorowe
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Wielka ucieczka