Established 1999

WIATR OD MORZA

02/01/2019

Polska bijącym sercem Europy

Taką sentencję żarliwie, jak zwykle, wyartykułował nasz premier, zaś Naczelnik dodał (głosem Tomasz Jachimka z jego piosenki) o Europie: „Oni nie potrafią rządzić, oni tolerują zło” – pisze Sławomir J. Czerniak.

Sławomir J. Czerniak

Zagłębiając się w tę nową, innowacyjną rolę Polski, zacząłem zastanawiać się co autorzy mieli na myśli?

Serce.
Serce jest newralgicznym narządem w organizmie ssaka, jak również homo sapiens, ulokowanym centralnie w organizmie, o czym przypominam premierowi. Jako bankowiec, wykształcony w celu pozbawiania nas pieniędzy, nie musi akurat znać się na anatomii i fizjologii człowieka, którą dogłębnie studiowałem na ówczesnej ART Olsztyn – Kortowo.

Z umiejscowieniem Polski jako serca Europy są jednak problemy natury nie tylko anatomicznej, ale geograficzno – politycznej.

Suchowola - środek Europy

Suchowola – środek Europy

Wydawało się nam Polakom, że środek Europy ustalony w czasach jedynie słusznych, został zlokalizowany właśnie w Suchowoli koło Białegostoku. Niestety, inne narody chcąc przejść do historii Europy, wytyczyły inne miejsca centrów kontynentu.  A to w Purnaskes k. Wilna, czy kilkanaście innych miejsc na terenach Austrii, Białorusi, Czech, Estonii, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Słowenii czy nawet Ukrainy.

Nie wiem, w jakie miejsce Europy nasz premier zdecyduję się włożyć bijące serce Polski, ale jako patriota, jestem za Suchowolą!

Z medycznego punktu widzenia, najważniejszym jednak narządem są płuca. Życie jest przecież „sumą oddechów” i można mieć zdrowe wszystkie narządy miękkie, ale gdy płuca nie pracują, to te narządy można i trzeba jak najszybciej poddać transplantacji… O ile nie zostanie przegłosowany podczas kolejnej nocy sejmowej zakaz transplantacji…

U nas smog zaczyna zapędzać ludzi do piachu, coraz częściej do urn (nie wyborczych), dlatego nie proponuję premierowi, aby proponował Polskę jako płuca Europy, bo będzie poruta. W smogu jesteśmy w czołówce świata, a samo już wydobywanie węgla zabija coraz więcej górników.

Litewski środek Europy

Litewski środek Europy

W związku z tym powinniśmy pójść śladem śp. Profesora Religi i zaproponować Europie serce świni. Jak pamiętamy, w eksperymencie nie mógł uzyskać ludzkiego, więc wykorzystał świńskie. W Polsce świnia żyje na wsi (element folkloru polskiego) w niezłych jeszcze warunkach ekologicznych. Ponadto, genetycy dowiedli, że ludzie mający 44 chromosomy autosomalne plus dwa inne, nie różnią się zbytnio od świń mających 39 chromosomów, które też cierpią na otyłość, Parkinsona czy Alzheimera…

Towarzysze chińscy, którzy są obecnie przodującym krajem w opanowaniu świata i wszechświata dostrzegli, że największą bolączkę narodu chińskiego, jaką jest ślepota, można zminimalizować wszczepiając niewidomym rogówkę z oczu świń!

Tak więc, serce naszej polskiej świni, najlepiej odmiany polskiej białej zwisłouchej (PBZ), krzyżówki rasy rodzimej ze świniami pochodzenia niemieckiego i szwedzkiego, byłoby idealne dla Europy. Ponadto, świnie są także bardzo towarzyskie, więc ich serca wszczepione np. niektórym politykom złagodziłyby stosunki Polski z ościennymi krajami i na odwrót…

Co do pouczania o umiejętności rządzenia Europą, to Naczelnikowi radziłbym wstrzemięźliwość. Bowiem, przeciwko jakiemu złu mamy walczyć?

Henri Fabre na swoim wodolocie

Henri Fabre na swoim wodolocie

Przede wszystkim musimy, jako Polacy, powiedzieć, co wnieśliśmy do Europy, żeby uważać się jako jej pępek.

W moje ocenie niewiele. Zawsze byliśmy zaściankiem Europy, chociaż byliśmy już potęgą za czasów Jagiellonów. Na własną prośbę po potopie szwedzkim nie możemy podnieść się do dzisiaj…

Raz nadarzyła się nam okazja ponadczasowa! Łukasiewicz wynalazł lampę naftową i jako pierwszy na świecie wykazał jakie korzyści daje ropa naftowa!

Niestety, nie poszliśmy za ciosem i kraje arabskie robią biznes, a my z tego wynalazku nie mamy żadnej korzyści. Może uratowaliśmy tysiące wielorybów, których tran służył między innymi do lamp.

Nawet w czasach jedynie słusznych nie mogliśmy zaoferować nic Europie. Wręcz na odwrót, w ramach pomocy partii komunistycznej Włoch w obozie socjalistycznym produkowaliśmy fiaty 125p i 126p na licencji. Tylko Czesi produkowali swoje skody w ramach odwiecznej miłości do „vaterlandu” i dobrze do dzisiaj wychodzą.

Przypuszczam, że tym sekretnym planem Naczelnika jest „chinistianizacja” Europy. Tu jednak byłbym bardzo ostrożny. Większość krajów europejskich, a cerkiew nadal, jest odwrócona od nas, przeszła reformację i zdobyczy osiągniętych przez nią nie odda. W 1988 r., gdy poraz pierwszy pojechałem na „zgniły Zachód” w celu podniesienia sobie stopy życiowej, w miasteczku Lumbin, ca 5000 ludności na jedyną w tygodniu mszę niedzielną przychodziło sześć osób, w tym prist i ja. W Polsce też nie mamy się czym chwalić. Według Episkopatu tylko ok. 25% katolików jest praktykująca!

Kliper herbaciany

Kliper herbaciany

Zamożnością naszą też nie możemy zaimponować. Przez kilka lat pracowałem w kilku miejscach we Francji. Poznałem rodzinę Fabre, gdzie Henry, ojciec, jako wynalazca hydroplanu dorobił się fortuny, jego ojciec miał flotyllę statków  handlowych, którymi przywoził herbatę, kawę i zioła. Inni statystyczni Europejczycy,  mimo strajków o drobnostki, żyją sobie jak w pączki w maśle i nie zamieniliby swoich osiągnięć na nasze „dokonania”.

Ale nie to najważniejsze. Przez wiele lat jeździłem i jeżdżę nadal po Europie i świecie. Na początku, to fakt, świadczyłem, że po ulicach nie biegają u nas białe niedźwiedzie oraz walczyłem ze stereotypem postrzeganie nas, Polaków. Mam znajomych i przyjaciół we Francji, Niemczech i Szwecji. Coraz częściej zapytują z pewnym niedowierzaniem, co tam się u was dzieje?

Dlatego proszę Naczelniku, jeżeli nie ma Pan nic budującego do zaproponowania Europie, to proszę nie wysyłać V kolumny w postaci kandydujących do Parlamentu Europejskiego z Pana partii polityków, którzy ośmieszą Polskę i cofną ją w oczach Europejczyków o dziesięciolecia. Nie podaję nazwisk, bo są to postacie powszechnie znane…

Sławomir J. Czerniak

W wydaniu nr 206, styczeń 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Blisko obywatela
 2. NIE MA RATUNKU

  Wszechobecne złośliwe oprogranowania
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zbrodnie w Nowej Soli
 4. PRALNIA PIENIĘDZY

  Podwójna gra
 5. DECYDENT POLIGLOTA

  Włoski bliżej
 6. WIATR OD MORZA

  Panie Prokuratorze Generalny!
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Zbrodniarz i panna
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Szwedzka policjantka w Afganistanie
 9. WIATR OD MORZA

  Ucieczka
 10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nowe, polskie, prawo międzynarodowe
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Polska 1000 lat temu
 12. WSPÓLNE CZYTANIE

  Ważne przesłania dla wszystkich
 13. WIATR OD MORZA

  Polska bijącym sercem Europy
 14. DECYDENT POLIGLOTA

  Zostań językowym mistrzem
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako wartość bezcenna
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Taka zmiana