Established 1999

WIATR OD MORZA

14 listopada 2016

Wilcza fosa

Tak nazwany w lokalnych mediach, i nie tylko, przekop Mierzei Wiślanej może kojarzyć się z najgorszymi doświadczeniami III Rzeszy – pisze Sławomir J. Czerniak.

Sławomir J. Czerniak

Do tej pory padały określenia bardziej stosowane, wymierzone przeciwko aktualnej polityce Rosji na temat przekopu, państwa, które zgodnie z Jałtą chce korzystać z jej zapisów, na które „wielka trójka” skazała Polskę.

Jako że pisząc z terenów zdobytych przez Armię Czerwoną, które przypadły Polsce przy „zielonym stoliku” (nie dano nam szansy udziału w tym procederze, mimo ponad sześciu milionów zabitych Polaków), zamiast za stracone niepewne ziemie na Ukrainie i Białorusi, jestem zobowiązany do poinformowania czytelników Decydenta w cyklu „Wiatr od morza”, co tu się dzieje w ostatnich czasach na tych terenach i może wpłynąć na suwerenność Polski.

Do wiadomości i rozwagi czytelników podaję.

Przekop przez Mierzeję, nazywany coraz częściej „wilczą fosą”, będzie realizowany (o czym powiadomił Prezes Jarosław) po rejsie zdezelowanym stateczkiem po rzece Elbląg (przeróbka z XIX w). Zakończenie prac zakłada się na 2022 r. Mam nadzieję, że Prezes dożyje, gdyż będzie miał 75 lat i przetnie szarfę.

Koszt inwestycji która wstępnie miała wynosić 650 mln PLN, wzrosła w międzyczasie do 850 mln PLN. Dzisiaj znaleźli się chętni do zaprojektowania przekopu w kwocie od 5,2 – 7,3 mln PLN. Jest to koszt opracowania tylko do mostu w Nowakowie (obecnie pontonowy).

A co dalej? Jako tubylec cieszę się, że z kasy państwowej będą środki na tę wiekopomną inwestycję. Czy będzie efekt ekonomiczny? Zobaczymy. Ostatecznie piramidy w Egipcie są dzisiaj atrakcją turystyczną…

skanNovum powalającym z nóg jest zapowiedź ministra Macierewicza, którą popełnił w czasie niedawnej wizyty w Braniewie. Według zapowiedzi ministra:
– do Elbląga przeniesione zostaną jednostki Marynarki Wojennej! Nie było tego nawet za czasów III Rzeszy,
– opustoszałe garnizony po b. Wehrmachcie, później przez LWP (Ludowe Wojsko Polskie), są w dobrym stanie i mają przyjąć 150.000 etatów wojskowych i związanych z wojskiem. Władze miasta już robią bilans zysków, zapominając, że mogą być straty…
– kuriozum jest podana (10.11.2016 r.) przez Dziennik Bałtycki wiadomość, że została zmieniona granica między Federacją Rosyjską a Polską! Według niej Warmia przypada Rosji – patrz zdjęcie. Optymiści twierdzą, że jest to kolejna pomyłka portalu Google, gdzie zmienia się granice państw. Znamiennym natomiast jest, że informacja ta okazała się w dniu kiedy ogłoszono o zwycięstwie Trumpa – czyżby nowy „Pakt o nieagresji,” miedzy Putinem a Trumpem? Zaś prawdopodobieństwo spotkania tych obu władców potęg jako pierwsze jest niemalże pewne, gdyż media o tym już spekulują.

Proszę więc ministra Macierewicza, aby zaczął korzystać z ocen dokształconych fachowców wojskowych, gdyż obecna sytuacja zmienia wspaniałą doktrynę wojskową jaką zaplanował, czyli pospolite ruszenie – obrona terytorialna, drony, helikoptery, wojenne okręty w Elblągu i przekop, który miał wprowadzić te okręty na Zalew Wiślany, jako antidotum na Cieśninę Piławską; wydają się w obecnej sytuacji co najmniej nieadekwatne i nie zabezpieczająca polskiej racji stanu, podobnie jak we wrześniu 1939 r.

Jako wybitnemu historykowi pragnę przypomnieć, że nie na Westerplatte, czy w Wieluniu zaczęła się II Wojna Światowa, tylko z Elbląga (Elbinga), skąd wystartowały trzy bombowce i dwa myśliwce, które zbombardowały most na Wiśle w Tczewie…

Gdyby nie było możliwe opracowanie nowej doktryny przez MON, to jest jeszcze szansa na starą koncepcję Jana Pietrzaka, obecnego nadwornego klowna PiS: wypowiedzieć wojnę Ameryce i na drugi dzień się poddać.

Wilcza fosa” kojarzy się jednak z Wilczym Szańcem, w którym właściciel tej nieruchomości nie wstrzymał jednak swojej zagłady i niemieckiego narodu…

Jeżeli obecny status nam się nie podoba, to trzeba otwarcie wystąpić o rewizję granic do tych sprzed 1939 r., a minister Waszczykowski na pewno pomoże w tej kwestii.

PS Felieton dedykuję wynalazcy leku Depamide.

Sławomir Jerzy Czerniak
Elbląg

W wydaniu nr 180, listopad 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. IMR I KWIAT KOBIECOŚCI

  Drugie życie, nowa ja
 2. PO PROSTU SZTUKA

  Miłość w czasach cyberkultury
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Podręcznik kontrwywiadowcy-amatora
 4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Walka o członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych
 5. "GENTLEMAN"

  Kroniki piarowe
 6. WYCZYTYWACZ

  Sejmowa cenzura
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Londyńska mozaika
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Oberkomandos
 9. WIATR OD MORZA

  Wilcza fosa
 10. WYWIAD DLA VIP

  Lwica piaru
 11. Z KRONIKI BYWALCA

  Hołd złożony Tadeuszowi Mazowieckiemu
 12. A PROPOS...

  Donald Trump na przekór wszystkim i wszystkiemu
 13. I CO TERAZ?

  Clinton, Trump, a może ten trzeci?
 14. LEKTURY DECYDENTA

  Nieżywi bohaterowie
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  CETA podpisane!
 16. WIATR OD MORZA

  Myśli i czyny...
 17. W OPARACH WIZERUNKU

  Drogi i ścieżki do celebrytyzmu