Established 1999

WIATR OD MORZA

4 lipiec 2020

Mamy przekopane!

Chyba jednak do końca, myślę tu o drugiej mega inwestycji, zaraz za mega lotniskiem, czyli o przekopie Mierzei Wiślanej, gdzie trwają wytężone prace ziemno wodne – pisze Sławomir J. Czerniak.

Sławomir J. Czerniak

Teren budowy, niewykluczone, że może być podobny do budowy piramid w Gizie. Łachy piachu, koparki, sznury ciężarówek typu kamaz, ale made in EU, wiozące piach na potężne hałdy i pirsy.

Ma powstać z tego piachu wyspa na Zalewie Wiślanym, marzenie sanacyjne a także obecnego kontynuatora tego „tryndu” Pana Prezesa, taki nowy pisowski Madagaskar. Dzisiaj przypomina to z drona wielką piaskownicę dla dzieci, a faktycznie jest na razie ulubionym miejscem realizatora tej zabawy, czyli Pana Prezesa. To właśnie on ruszył z podstaw bryłę Polski, wzorem Międzynarodówki, która miała zmienić świat, a w tym przypadku zmienia Polskę.

Wspominam o tym, gdyż sprawa przekopu datuje się co najmniej od czasu gdy mierzeją zawiadywał słynny Adolf. Sprawa padła, bo miał Cieśninę Piławską i pływał gdzie chciał. Pech spowodował, że przegrał wojnę i w prezencie od Wielkiej Trójki dostaliśmy 700 km wybrzeża morskiego, w tym piękną mierzeję z dostępem do Elbląga, z którego piszę, bo przez Cieśninę Piławską.

Od lat pisałem na ten temat na łamach Decydenta. A ponieważ upoważnia mnie do tego „Wiatr od morza”, przedkładam aktualną subiektywną ocenę tego przedsięwzięcia.

Na początku byłem zdecydowanym przeciwnikiem, głównie z powodu braku przedstawienia biznesplanu tej inwestycji, która ma być finansowana przez państwo, czyli podatników. Niestety, nikt tego nie zrobił. Decyzję jedynie słuszną powziął Pan Prezes, o niespotykanych talentach wizjonerskich, korzystając z ekonomiki socjalizmu, jakiego był, zwolennikiem w czasach studiów, oraz pracy w PRL.

Lopaty

Więc słowo stało się ciałem i dialektyka polityczna zdecydowała się narobić wbrew Putinowi i Wielki Przekop wszedł w fazę realizacji. Zanim zabrano się do przekopu, w Matki Boskiej Zielnej 2019 r. na arenę wkroczyła niestety niepolska firma (to musi zbadać tow. Ziobro), która zaczęła pogłębiać tor wodny z kierunku północ do Portu Gdańskiego. Na początku rurami o średnicy ca 1 m, zaczęto wywalać szlam do wody i na plaże od Mikoszewa po Stegnę. Wczasowicze wyglądali jak kuracjusze w kąpielach błotnych. Potem dokopano się do piasku i dzięki temu plaże w tym rejonie powiększyły się o ok. 50 m.

Decyzja Prezesa, jak się okazuje, jest ukłonem w stronę Elbląga, który ma zostać czwartym portem (nie wiem, który jest trzeci), a to za sprawą, że jako swego czasu, Jarosław w okolicznościach, które swego czasu opasałem w felietonie pt. Poseł Patriota z 9 stycznia 2017 r., został senatorem Ziemi Elbląskiej – (sic).

Przez te kilka lat także weryfikowałem swój wcześniej negatywny stosunek do tego przedsięwzięcia, wobec braku rachunku ekonomicznego. Dlatego wykonałem własną symulację ekonomiczną. Zastosowałem tzw. metodę porównawczą w odniesieniu do klasycznego parytetu obowiązującego w Polsce od wieków, który zawsze i nadal obowiązuje, bo w butelkach mocnego alkoholu.

W wyniku dogłębnej analizy doszedłem do nieoczekiwanie pseudonaukowego wniosku! Nawet, jeżeli przekop, będzie kosztował 4–5 miliarda złotych, to jest to zaledwie 4-5 litrów wódki na statystycznego suwerena, bez uwzględnienia tzw. dziecka poczętego… W tej sytuacji doszedłem do wniosku, niech kopią, gdyż pójdzie to na koszt wszystkich podatników w naszej bogatej ojczyźnie!!! Przy dwóch miliardach na Zenka i Kurskiego w TVP to pryszcz!

Kaczor

Już nie interesuje mnie, czy to się na dzisiaj opłaca. Na pewno coś tam będzie się działo. Może to być duża atrakcja turystyczna. Nawet dzisiaj zatrzymują się setki samochodów jadących do mojej ukochanej Krynicy Morskiej, aby zobaczyć za płotami co to jest? Kto był przy Kanale Korynckim, wie jaka to atrakcja!!! Zazdrośnicy piszą, że słynny Banaś dogadał się już z Prezesem i wybuduje tam hotele na godziny…

Inwestować i zwiedzać jadąc do pięknej Krynicy Morskiej, do której zapraszam. Jak nie znajdziecie lokum, to dzwońcie: 601 060 238. Niech się święci kanikuła 2020 r.!

Sławomir J. Czerniak

PS Felieton dedykuję tow. Wisarionowiczowi, też znanemu wizjonerowi różnych kanałów, miedzy innymi: Wołga-Don czy Biełomorkanał. My wybór mamy na razie jeden.

W wydaniu nr 224, lipiec 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Niepełnoletnia, zamordowana
 2. SZTUKA DECYDENTA

  Samotna obywatelka świata
 3. POLITYKA DECYDENTA

  Więzi transatlantyckie
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Przed rozbiorami
 5. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy na Maltę
 6. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Obalanie flaszki
 7. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Prawdy i kity
 8. WIATR OD MORZA

  Kondolencje dla Pana Prezesa
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Wojna polsko-bolszewicka
 10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Co dalej na Kaukazie Południwoym?
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Takiej książki jeszcze nie było
 12. HISTORIA DECYDENTA

  Hitler po latach
 13. PRACA DECYDENTA

  Inny świat
 14. HISTORIA DECYDENTA

  Zamordowany
 15. WIATR OD MORZA

  Mamy przekopane!
 16. ANTYKWARIAT DECYDENTA

  Intrygujący świat
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor straceńców
 18. RELIGIE DECYDENTA

  Wiara i praca