Established 1999

WEEKENDOWE WYPADY...

1 październik 2023

Opera i architektura

Na koniec lata wpadłam do Bydgoszczy, by obejrzeć balet „Sen nocy letniej” z muzyką Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Tańczono na scenie teatru OPERA NOVA – pisze Elżbieta Potocka.

Fot. EP

Obiekt wyróżnia się na tle tradycyjnej zabudowy miejskiej. To przykład architektury modernistycznej. Kierunku rozwijającego się od 1910 roku i trwającego do lat 80. XX wieku.

Twórcą tego nurtu był francuski architekt szwajcarskiego pochodzenia Le Corbusier. Jego budowle były proste i funkcjonalne. Były to bryły kubiczne, czasami zaokrąglone. Całkowicie odchodziły nie tylko od stylów historycznych, ale również od wszelkiej stylizacji. Szkło, stal i beton, to charakterystyczne materiały konstrukcyjne. Przykładem takiego stylu jest budynek Sekretariatu ONZ w Nowym Jorku.

Wiezowiec

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:UNO_New_York.JPG

To 154-metrowy drapacz chmur, którego powierzchnie są płaskie i całkowicie pozbawione ozdób i dekoracji. Przeszklenia mają dużą powierzchnię i są zlicowane z powierzchnią ścian.

Opera Nova mieści się w tym nurcie. Ma jasne tynki, płaskie dachy i zaokrąglone powierzchnie.

Do obecnej chwili ciągle składa się z trzech kręgów, ale to się za moment zmieni. Projektantem tego  obiektu był architekt Józef Chmiel (1926-2013), a w roku 1971 do projektu dołączył Andrzej Prusiewicz. Chmiel w zamyśle miał cztery kręgi, jak cztery połączone ze sobą statki kosmiczne, albo spodki UFO. To jeden z najdłużej realizowanych projektów budowy scen operowych w Polsce. Projekt przedstawiono w 1962 roku, ale scenę otwarto dopiero w 2006 roku i do tego nie zrealizowano oryginalnego projektu. Okres budowy – to historia wszystkich ważnych w Polsce wydarzeń i kryzysów… Do idei budowy czwartego kręgu wrócono w 2016 roku. Już istnieje pod niego wykop i mam nadzieję, że jego budowa nie będzie trwała wielu lat.   

Chmiel

Pierwotny projekt Chmiela; https://metropoliabydgoska.pl/opera-nova-z-czwartym-kregiem-wraca-pomysl-sprzed-lat/

Póki co pionowe fasady i głęboko wcięte okna rzucające nocą cienie na rzekę Brdę czynią to miejsce romantycznym.

Rzeka Brda na pewnym odcinku łączy się z Kanałem Bydgoskim. Powstał kiedy siedzący na tronie w Królewcu, władca Królestwa Prus (powstało w 1701 roku), Fryderyk II zwany Wielkim dążył do rozszerzania swego państwa. W jego rękach już od roku 1720 był Szczecin (Sttetin), czyli miasto nad Odrą. Fryderyk II „musiał” więc zająć polskie ziemie leżące między Królewcem a Stettin. Na początku 1771 roku polecił dokonać rozpoznanie kartograficzne ziem, które planował anektować. W połowie 1771 roku dogadał się z Petersburgiem, a 17 lutego 1772 roku  podpisał z Rosją układ, który mu te ziemie gwarantował. W ten sposób Bydgoszcz znalazła się w Królestwie Prus.

 Mapa

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/19/Partitions_of_Poland_german.png;

Fryderyk II szybko dostrzegł korzystne położenie Bydgoszczy na szlaku wodnym. W czerwcu 1772 roku odwiedził miasto i zatwierdził istniejący już projekt budowy kanału łączącego Odrę i Wisłę. Prace rozpoczęto wiosną 1773 roku i po 18 miesiącach Kanałem popłynął pierwszy ładunek.

Stare, murowane śluzy. Fot. EP

Kanał Bydgoski to 24,7 kilometrów drogi wodnej poprzecinanej drewnianymi śluzami. Ich wrota zrobione są z drzewa modrzewiowego, które jest żywiczne, odporne na wilgoć, insekty i grzyby. To niezwykły trakt turystyczny – zachwyca o każdej porze roku.

Nad woda

Symbioza WODY i NIEBA. Fot. EP

ELŻBIETA POTOCKA

W wydaniu nr 263, październik 2023, ISSN 2300-6692 również

  1. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Złoty wiek Makau
  2. WAŻNA ROCZNICA

    To już 174 lata
  3. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Portugalczyk chciał Makau rządzić sam
  4. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Jak Portugalczyk trafił do Makau
  5. ARABSKIE OPOWIEŚCI

    Kupić, sprzedać, zarobić...
  6. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Spektrum mierności
  7. WEEKENDOWE WYPADY...

    Opera i architektura