Established 1999

THRILLER DECYDENTA

16 czerwca 2020

Sekta i Martwi

Można znaleźć w książce nawiązanie do śmierci w Gujanie w 1978 roku członków apokaliptycznej amerykańskiej sekty Jima Jonesa „Świątynia Ludu”.

Powieść rozpoczyna się znalezieniem przez policjantów martwych członków sekty „Arka”, a rozgrywająca się w Anglii książka obejmuje dwa wątki: życie w sekcie i wydarzenia poza nią, w tzw. świecie Martwych.

Sekta została założona przez chorego erotomana Luciena-Damiana i przyciągała ludzi, którzy uwierzyli, że tylko w ten sposób uratują się przed Apokalipsą czyli totalnym zniszczeniem, które dotknie cały świat poza nią.

Powieść ma dwie bohaterki: Sarah Byrne, kobietę pracującą w pewnej szkole w charakterze administratorki oraz jej siostrzenicę, Romy, której matka, siostra Sarah, uciekła z domu rodzinnego do sekty „Arka”, gdzie nadano jej imię Somer.

Stosunki w sekcie… Szef-staruch wybiera urodziwe dziewczyny na matki swoich dzieci, z których jedno ma zostać Jedynym czyli przywódcą sekty po śmierci starego guru. Somer i Romy to jedne z jego ofiar.

Autorka opisuje życie w sekcie i brutalną walkę dzieci Luciena o schedę po nim; szczególną rolę odgrywa w tej walce pierworodny syn starego, Uri. W międzyczasie matka Romy, Somer, traci uprzywilejowaną pozycję byłej partnerki szefa, gdyż zaszła w ciążę z normalnym członkiem sekty. Po śmierci starego przywódcy sekta przenosi się w inne miejsce, gdzie działa jej filia. Przy okazji, rosnący w siłę Uri, eliminuje tych, którzy nie chcą się przenieść; dzieci uwalniają się z sekty, a rodzeństwo Romy, które stanowią potomkowie Luciena i sama dziewczyna trafiają pod opiekę Sarah, choć jeszcze pod wpływem Uriego Romy eliminuje z grona żywych tych, którzy odeszli z sekty.

Powieść Alex Marwood jest ostrzeżeniem, kierowanym do wypaczonych z powodu dobrobytu ludzi: zastanówcie się nad tym, co robicie! Zręczni manipulatorzy was zwyczajnie wykorzystują i moralnie i seksualnie. Nie myślą oni o was, tylko o sobie!!!

Bardzo interesująca powieść, która ukazuje codzienne życie w zamkniętej grupie ludzi, którym bardzo trudno wrócić do normalności.

                                                                                              Jacek Potocki

Alex Marwood. „Zatruty ogród”. Tłum. Anna Dobrzańska. Wydawnictwo „Albatros”, Warszawa 2020

W wydaniu nr 223, czerwiec 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. WIARA DECYDENTA

  To nie sekta
 2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Polska broń atomowa
 3. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Tuż przed wojną
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Radziecki kraj-raj
 5. MILKPOL CZARNOCIN

  Docenieni przez prezydenta
 6. THRILLER DECYDENTA

  Sekta i Martwi
 7. RELIGIA DECYDENTA

  Samotny sternik Kościoła
 8. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jednostronny
 9. WIATR OD MORZA

  Wizjoner
 10. HISTORIA DECYDENTA

  Ukraińcy na Lubelszczyźnie