Established 1999

THRILLER DECYDENTA

17/01/2020

Każdy może zostać uwikłany

Chodzi o zamianę mieszkania w centrum Leeds na domek w niewielkiej miejscowości – na krótko.

Po to, by wyzwolić się z udręki życia w wielkim mieście oraz by „odnowić” rozpadające się małżeństwo, w którym Francis, mąż-lekarz terapeuta jest zwykłym nierobem i leniem, uzależnionym od leków uspokajających, a sygnalizowane małżeństwo jest związkiem toksycznym. Ale i sam dom jest jakiś niepokojący, jakiś dziwny, tak jakby czekał na tych właśnie lokatorów.

Główna bohaterka powieści, 35-letnia Caroline, odczuwa w tym domu nieustanny niepokój, podobnie, jak i w swoim życiu. Przed kilku laty wdała się ona w romans z kolegą z pracy, Carlem. Autorka opisuje wiele bezsensownych, przy każdej niemal okazji, sprzeczek Caroline z Francisem w domu jak i poza domem, w małym mieście. Caroline jest silnie znerwicowana, a Francis staje się bardzo podejrzliwy, wręcz zazdrosny o żonę, zresztą nie bez powodów.

W małej miejscowości żyją dość wścibscy ludzie, którzy się wzajemnie obserwują i wszystko o sobie wiedzą. Na uwagę czytelników zasługuje wątek dość dziwnej znajomości, zawartej przez Caroline z Amber, mieszkanką małego miasteczka, jak i osobne zwierzenia Caroline oraz Francisa, stanowiące równoległe wątki. Okazało się, że Amber ma romans z aktualnym kochankiem Caroline, a zetknięcie się Caroline z Amber nie było w swoim czasie przypadkowe; Amber wiedziała wiele o Caroline; ujawniła ona też kolejne sekrety wspólnego życia z Carlem i mówi o Sandrze, właścicielce domu, w którym zamieszkała czasowo Caroline, a która tajemniczo „nawiedza” Caroline w domu pod numerem 21; przedtem nachodziła Amber.

Mamy w powieści śmiertelny wypadek, spowodowany przez Caroline, za który odpowiedzialność przyjmuje Carl. Czy właśnie Sandra była owym złym duchem, który mącił w życiu obu pań? Uwaga: Carl nie znał Sandry!!! Ale pod sam koniec powieści Sandra pojawia się w gabinecie Francisa na sesji terapeutycznej. Okazuje się, że dziewczyna, zabita przez Caroline, jest córką Sandry, a ta orientuje się, jak było w rzeczywistości, czyli kto był w aucie, co wstrząsnęło Francisem.

Jest to powieść niełatwa, z powodu przyzwyczajenia autorki do operowania czasem: od 2013 do 2015 roku, co może czynić, że w książce teraźniejszość jest jakąś ofiarą przeszłości.

Powieść do uważnego czytania, które prowadzi do wniosku: każdemu się to może przytrafić, co bardzo zręcznie przedstawiono w książce.

                                                                                              Jacek Potocki

Rebecca Fleet. „Zamiana”. Tłum. Aga Zano. Wydawnictwo „Marginesy”, Warszawa 2019

W wydaniu nr 218, styczeń 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. MIUOSH - NOWY ALBUM

  W drodze do własnego "Illmatica"
 2. STARE DRZEWO I MORZE

  Synergia z naturą
 3. WSPÓLNE CZYTANIE

  Ważne nauki dla Maluszków
 4. OKRADZIONY BARTIMPEX

  Jak wyciekał majątek Aleksandra Gudzowatego
 5. DECYDENT POLIGLOTA

  Pomoc w biznesie z Rosją
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nie będziemy walczyć przeciwko Iranowi!
 7. POLITYKA DECYDENTA

  Głębokie spojrzenie na Chiny
 8. DECYDENT GLOBTROTER

  Iran bez upiększeń
 9. THRILLER DECYDENTA

  Każdy może zostać uwikłany
 10. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Zło złem się odciska
 11. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Dobry koniec
 12. CELEBRYCI DECYDENTA

  Upalne lato przed apokalipsą
 13. WIATR OD MORZA

  Disco brothers
 14. HISTORIA DECYDENTA

  Tego już nie ma
 15. O NAPRAWIE RZECZPOSPOLITEJ

  Polski kołtun ma się znakomicie
 16. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Morderca złapany
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Czy instytucje mają honor?
 18. WIATR OD MORZA

  Do Siego Roku 2020!
 19. DIETA DECYDENTA

  Przygotuj w domu, zabierz ze sobą