Established 1999

THRILLER DECYDENTA

14 lipiec 2021

Intryga i miłość

Tytułowa „zaklinaczka” to warszawska fotograficzka, Iga Wawrzyniak, która przeniosła się do bieszczadzkiej wsi Polana, gdzie, w chwilach wolnych od weselnych zleceń,  utrwala na kliszy fotograficznej tamtejsze motyle.

Jej przyjaciółką jest właścicielka miejscowego sklepiku, Zosia Zając, a niebawem  jej sąsiadem „przez miedzę”, ma zostać Michał Jarocki, znany dziennikarz radiowy.

Michał, wraz z narzeczoną Eweliną Krycz, sprowadzają się do domu po zmarłej babci Michała, Heleny. Ewelina nie lubi Igi i od samego początku jest zazdrosna o Michała. Powieść obejmuje wachlarz intryg, jakie stosuje Ewelina, by zniszczyć wizerunek Igi, zarówno w oczach Michała, jak i wśród miejscowej społeczności. A Michał coraz bardziej  lgnie do Igi i coraz lepiej czuje się w jej towarzystwie. Jak się okazuje, między nimi powoli rodzi się uczucie. Natomiast Ewelina zyskuje jako sojuszniczkę, naiwną i łatwowierną córkę Zosi, maturzystkę Majkę, która wchodzi w bliski związek z nauczycielem, Dawidem, prowadzącym grupę teatralną, w której działa Majka.

Uwagę czytelników przyciągnie opis uzyskania przez Igę psa, zwanego Larą. Psa tego z pożaru, jaki nastąpił w wyniku pewnego rodzaju niedbalstwa ze strony Igi, ratuje Michał. Najpierw jednak rozpada się związek Michała z Eweliną: Michał demaskuje jej krętactwa i pomówienia, znajdując ów niby skradziony przez Igę wisiorek Eweliny i dowiadując się o nasłaniu przez nią dwóch zbirów, by pobili Igę. Poza tym, Michał nie może znieść atmosfery, panującej w domu przyszłych teściów, czyli u rodziców Eweliny.

Powieść rozwija się, ujawniając „smaczki” w postaci spotkania Michała i byłego męża Igi, Adama, który zginął w katastrofie lotniczej, a którego Iga wielbi jako tego „naj…naj”. Okazuje się, że Adam ma nieślubnego syna z ukochaną kuzynką Michała, Gabi. Nawet rodzice Igi, którzy spotkali przypadkiem w Krakowie ciężarną Gabi i Adama, o tym od lat wiedzieli.

Na uwagę zasługuje związek Majki i Dawida, który perfidnie porzuca dziewczynę w 11 tygodniu ciąży, mówiąc że dziecko nie jest jego, ale „bardzo chętnie zacząłby wszystko od początku” z Majką. Ta ostatecznie mądrzeje, robi maturę i dostaje się na ukochane studia aktorskie, chociaż ciąża kończy się poronieniem.

Jest to w założeniu powieść obyczajowa, ale w rzeczywistości znakomity thriller. Powieść ukazuje dość skomplikowane stosunki w małej, bieszczadzkiej wsi, pokazuje też generalnie wiele ciemnych stron życia, na przykładzie Eweliny, która wszędzie doszukuje się winy innych, a także na przykładzie wygodnego nauczyciela Dawida. Chociaż zasadniczym wątkiem tej powieści jest miłość, która w końcu pokonuje wszelkie przeszkody.

                                                                                              Jacek Potocki

Agnieszka Stec- Kotasińska. „Zaklinaczka motyli”. Wydawnictwo „Replika”, Poznań 2021, s. 287.

W wydaniu nr 236, lipiec 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT SPRZEDAJE

  Biurka i szafy
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Ustawa 447 - zagrożenie
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Sąsiedzi i sojusznicy
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Arystokrata polskiej rozrywki
 5. RELIGIA DECYDENTA

  To może być ostatni papież Zachodu
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Trudne lata
 7. WIATR OD MORZA

  Wyciskacz łez i nie tylko
 8. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Cnoty za płoty
 9. THRILLER DECYDENTA

  Intryga i miłość
 10. ALBA LACH HERITAGE

  Mistrz Ignacy Tłoczyński
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Co nas czeka?
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Niepodłączony telefon
 13. DECYDENT GLOBTROTER

  Dwa piękne i bogate kraje
 14. GÓRALKI NA WAKACJACH

  Pyszna radość
 15. WIATR OD MORZA

  Drugi potop szwedzki
 16. SHERLOCK HOLMES WRACA

  Za sprawą Anthony`ego Horowitza