Established 1999

SPRAWY MIĘDZYNARODOWE nr 1/2013

16 lipiec 2013

Jaki jest ten świat? - 16.07

Pierwszy w tym roku numer prestiżowego czasopisma „Sprawy Międzynarodowe”, wydawanego przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, obok tradycyjnych recenzji i przeglądów, zawiera bardzo interesujące artykuły.

W rozpoczynającym numer artykule „Teoria zwycięstwa” Robert Kupiecki zastanawia się, co zakłada teoria zwycięstwa i dochodzi do wniosku, że najważniejszym celem zwycięzcy jest przekształcenie sukcesu na polu walki w długofalowe zwycięstwo polityczne. Teoria zwycięstwa pozostaje otwarta na dużą liczbę zasad, ale nie ścisłych reguł zwłaszcza, że dzisiaj wiele zagrożeń ma charakter asymetryczny, a przeciwnikami w walce mogą być struktury niepaństwowe, takie jak ugrupowania terrorystyczne, czy ruchy religijne.


Autor zastanawia się, jak powinno wyglądać zwycięstwo, jakimi sposobami je można osiągnąć i jaką cenę trzeba za nie zapłacić. Szczególnie tą kwestią zajmowali się wybitni politolodzy amerykańscy Robert Mandel i William C. Martel. Niestety, nie do końca zapoznali się z ich wywodami ci, którzy rozpoczynali wojnę w Afganistanie i interwencję w Iraku.


W artykule „Francusko-brytyjska współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony” Joanna Pawełek-Mendez zastanawia się, dlaczego Francja, która nie jest członkiem Grupy Planowania Nuklearnego NATO, zdecydowała się na bliską współpracę z innym państwem, zresztą blisko związanym z USA. W artykule została przeprowadzona analiza dokumentów i omówiony został procesu wdrażania wzajemnych ustaleń.


W artykule „Polityka zagraniczna koalicji Gruzińskie Marzenie” Konrad Zasztoft dochodzi do wniosku, że priorytetem nowego rządu Gruzji pozostaje integracja ze strukturami euroatlantyckimi, o czym może świadczyć tempo negocjacji ws. Traktatu o Stowarzyszeniu. Jednakże opozycja zarzuca obecnemu rządowi odejście od kursu proatlantyckiego w polityce zagranicznej na prorosyjski.  Takich zamiarów rządu nie potwierdzają fakty, zwłaszcza że członkostwo Gruzji w NATO i UE popiera większość społeczeństwa. Według autora, deklarowana przez premiera Iwaniszwilego intencja poprawy stosunków Gruzji z Moskwą, może jednak stawiać pod znakiem zapytania szczerość intencji rządu kontynuowania opcji euroatlantyckiej. Obawia się on zwłaszcza, że nowy rząd Gruzji może dokonać redefinicji polityki zagranicznej na poziomie regionalnym, np. w odniesieniu do Azerbejdżanu i do projektów naftowych. Trudno jest jednak postawić właściwą diagnozę, gdyż premier Gruzji nie ujawnia swych długoterminowych planów.


W artykule „Arabska wiosna- dwa lata później” Stanisław Parzymies stawia pytanie, czy po obaleniu autokratycznych rządów w Afryce Północnej nastąpiły tam zmiany na lepsze? Niestety, już dzisiaj nie ma wątpliwości, że Arabowie w wolnych wyborach nie wybierają partii, które stoją na gruncie wartości zachodnich demokracji. W tych krajach coraz większą rolę odgrywa fundamentalistyczny ruch salafistów, finansowany przez Arabię Saudyjską. Pogłębiają się zwłaszcza obawy, że Arabska Wiosna stanowi zagrożenie dla integralności terytorialnej niektórych krajów arabskich. Coraz większą rolę w tych krajach odgrywają aktorzy niepaństwowi, a także ruchy identyfikujące się z Al-Kaidą. W odniesieniu do Syrii część społeczności międzynarodowej ma poważne wątpliwości, czy opozycja stanowi korzystną alternatywę dla aktualnego reżimu. Autor wyciąga niepokojący wniosek: wpływ Zachodu na rozwój sytuacji w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie jest teraz znikomy, a władzę tam przejmują lub będą przejmować osoby i ruchy związane z ruchami fundamentalistycznymi, wrogie zarówno Zachodowi jak i Rosji.


                                                                                                 Jacek Potocki

W wydaniu nr 140, lipiec 2013 również

  1. POD MŁOTKIEM W SOTHEBY`S

    Miliony utopione w winie - 26.07
  2. UNITED KINGDOM

    Zysk z królewskich narodzin - 23.07
  3. TAKA SZTUKA

    Najlepsze półrocze w historii Christie`s - 23.07
  4. UE Z USA

    Transatlantycka nadzieja - 19.07
  5. NA CZAS KANIKUŁY

    Leasing pracowniczy - 18.07
  6. SPRAWY MIĘDZYNARODOWE nr 1/2013

    Jaki jest ten świat? - 16.07
  7. CO DALEJ Z CHINAMI?

    Wielkie rebalansowanie - 16.07
  8. SPADA SPRZEDAŻ SAMOCHODÓW

    W Polsce jest nieco lepiej - 16.07
  9. NADCIĄGA CHMURA OBLICZENIOWA

    Toruń w czołówce postępu - 16.07
  10. RAPORT PMR

    Prywatna opieka medyczna - 16.07
  11. OUTSORCING

    Oszczędność, wygoda, konieczność - 9.07
  12. CLOUD COMPUTING

    Modna technologiczna nowinka - 9.07
  13. KRONIKA BYWALCA

    Lunch Pań Ambasadorów - 28.07
  14. POLITYKA KLIMATYCZNA

    Konieczna rewizja - 4.07
  15. PODRÓŻE SMAKUJĄ

    Praga piwem płynąca - 3.07
  16. LEKTURY DECYDENTA

    "MSZ: polski czy antypolski?" - 22.07
  17. W IMR ADVERTISING BY PR

    Ogrodowe przy Bieluchu rozmowy - 2.07
  18. RYNKI KAPITAŁOWE

    Dziwna korekta - 2.07
  19. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Środa, 31.07 – Nie pozostało nic
  20. SZTUKA MANIPULACJI

    Wykręt trywialny - 1.07
  21. SIŁA POLITYKI

    Z Europą czy z Moskwą? - 26.07
  22. I CO TERAZ?

    Świat odjechany... - 24.07
  23. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Trudne sąsiedztwo - 16.07
  24. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Portret bajkopisarza - 12.07