Established 1999

REWOLUCJE DECYDENTA

9 marzec 2020

Życie człowieka z boku

Jest to książka o przeżyciach młodego człowieka w czasach Wielkiej Proletariackiej Rewolucji Kulturalnej w Chinach. Trwała ona w latach 1966-1976.

Jest to fikcja literacka, gdyż w rzeczywistości pisarz w czasach rewolucji został zesłany na wieś, ale studia w USA odbył dopiero po jej zakończeniu, gdyż w czasach rewolucji do Chin się nie wjeżdżało, a Chińczycy stamtąd nie wyjeżdżali, zwłaszcza zaś na stypendium do USA.

Nasz bohater pracuje w fabryce wytwarzającej tofu i jest przez dłuższy czas prześladowany przez towarzyszkę dyrektor, która podejrzewa go o stworzenie sprośnego rysunku, ją przedstawiającego. Pisarz przedstawia swoje rzekome przeżycia w fabryce, związane z erotyką w postaci czysto fizycznej. Tak on rozumie słowo „miłość”.

Na uwagę zasługują tzw. sesje szkoleniowe, które prowadzi z bohaterem młoda tow. komisarz. Przebieg tych sesji jest charakterystyczny dla okresu rewolucji kulturalnej, a jej wynikiem ma być uznanie się bohatera za „wroga ludu”. W rzeczywistości, dochodzi do zbliżenia tow. komisarz i naszego bohatera; do zbliżenia fizycznego, dość szczegółowo opisanego, natomiast politycznie bohater powieści i tow. X. Haiyng znajdują się nadal na przeciwstawnych pozycjach. Przy okazji, bohater przypomina sobie i czytelnikom swój dawny romans z pewną studentką, której nazwiska nawet nie znał, przypomina też fakty z poznania swojej żony. Pisze o pobycie z nią na stypendium w USA oraz gdzie indziej, za granicą. Ale to są już wspomnienia z późniejszych lat.                                                                Interesująca jest konstrukcja powieści: koncentrowanie się na bzdetach i głupotach w czasach rewolucji kulturalnej, która przecież miała w założeniu jej twórcy, Przewodniczącego Mao, zmienić Chiny na lepsze. Ta powieść pokazuje, do jakich nonsensów oraz do jakiego bezprawia wówczas dochodziło, zwłaszcza w przypadku poszczególnych obywateli.

Powieść tę należy koniecznie przeczytać: do dzisiejszego dnia ani ta powieść, ani jej autor nie są ulubieńcami tamtejszych władz, z powodu przedstawionej na jej kartach prawdy o zakłamaniu i pustosłowiu, jakie panowały w czasach rewolucji. O prawdziwej miłości raczej było wówczas trudno mówić. Stąd autor nawet we wstępie pisze, że jest „to książka o pożądaniu”.

                                                                                                 Jacek Potocki

Wang Xiaobo. „Miłość w czasach rewolucji”. Tłum. Katarzyna Sarek. Wydawnictwo „Państwowy Instytut Wydawniczy”, Warszawa 2019

W wydaniu nr 220, marzec 2020, ISSN 2300-6692 również

  1. KOBIETY DECYDENTA

    Czasy słusznie minione
  2. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Auf Wiedersehen, Herr Gutenberg!
  3. LIST OTWARTY DO PREMIERA RP

    Przedsiębiorcy z BCC radzą i proszą
  4. HISTORIA DECYDENTA

    Druga Osoba w II RP
  5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Czy nas się ktoś pytał?
  6. HISTORIA DECYDENTA

    Amerykańska komunistka
  7. WIATR OD MORZA

    Dżuma XXI wieku
  8. POLITYKA DECYDENTA

    Nikt mu nie podskoczy
  9. KOBIETY DECYDENTA

    Życie za kratami
  10. GŁUPOTA DECYDENTA

    Jaki to kraj?
  11. REWOLUCJE DECYDENTA

    Życie człowieka z boku
  12. POCIĄG DO MLEKA

    Czarnocin liderem
  13. KLASYKA DECYDENTA

    Polskość w głębi duszy
  14. DLA SMAKOSZY

    Whisky Karuizawa
  15. KOBIETY DECYDENTA

    Życie w schyłkowym PRL-u
  16. WIATR OD MORZA

    Szczuhejt
  17. KONTROLA BIZNESOWA c.d.

    Budowanie staranności podatnika
  18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Anachroniczny honor męski