Established 1999

REWOLUCJA MUSI TRWAĆ

25/11/2020

Wiadome i niewiadome

Dzięki dziewczynom i kobietom wiemy, co musi się wydarzyć. Rewolucja. Bezkrwawa. Jednak na razie nie wiemy, jak osiągnąć, aż tak burzący porządek, cel. Wiadomo: przeżarty korozją polski Kościół musi zamienić się w rdzawy pył – tu nie ma kto i kogo reformować. PiS musi zgnić, czyli zniknąć z polityki. Dwa najważniejsze dzisiaj byty muszą osunąć się w zapomnienie. Śmietnik historii to dobre miejsce. Mglistą niewiadomą jest również pytanie o czas, który jest daną kluczową. Rok, dwa, więcej?

Jak wieść niesie z kręgów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, nie ma co liczyć na niemrawych, okrągłostołowych dziadersów z opozycji. Kto mógłby podjąć się nowatorskiego, gigantycznego zadania oczyszczenia zaskorupiałej, śmierdzącej stajni Kaczyńskiego. Może powinien powstać rząd obywatelski? Ale co ta idea może oznaczać i którzy, skąd wyrośli, obywatele mogliby podjąć się rządzenia Polakami? Na pewno już gdzieś żyją w uśpieniu. Jak ich wywlec na światło dzienne? Wiadoma: szukać ich muszą wyłącznie rewolucyjne dziewczyny i kobiety. Czy dziadersi pozwolą? Będą zmuszeni. Rewolucja nie przestanie pełznąć.

Nad zniknięciem PiS-u żaden prawdziwy Polak nie będzie ubolewał, a pamięć po nim szybko się zatrze w społecznej świadomości. Tak, jak to się stało np. z AWS (na wszelki wypadek rozwinę: Akcją Wyborczą Solidarność). A Partia Przyjaciół Piwa? Piwoszy przynajmniej trochę żal, bo podchmielenie powodowało radość i łagodziło obyczaje. Gdy zniknie PO, również nikt nie będzie biadolił. A przystawki same się skonsumują.

A kościoły, po obróceniu się w proch episkopatu? Mogą stać się oazami sztuki, np. siedzibami teatrów. W latach 90. XX wieku w kościele w Londynie byłem na przedstawieniu Teatru Gardzienice. Piętrowe miejsca dla widzów były ustawione po obu stronach nawy głównej. Niestety, nie pamiętam ani tytułu, ani akcji przedstawienia, ale ogrom mrocznego wnętrza i atmosferę tajemniczości – jeszcze tak. A zresztą, kilkanaście lat temu w bazylice na Pradze Północ słuchałem koncertu fortepianowego Leszka Możdżera. I to nie w czasie mszy.

W całkiem niedalekiej perspektywie może się okazać, że Polska, z doświadczeniem w stopniowym obalaniu komunizmu europejskiego, stanie się prekursorką kolejnej rewolucji? Rewolucji dziewczyn i kobiet, która doprowadzi do rządów demokracji prawdziwie przedstawicielskiej, obywatelskiej. Przy kwękającym poparciu dziadersów. Tyle spraw na tym i tamtym świecie wydawało się niegdyś nierealnych, że cel dzisiejszej rewolucji wcale nie jawi się jako dystopia.

Może jeszcze pomoże nam Białoruś? Sennych i – wydawało się – zastraszonych Białorusinów jeszcze trzy miesiące temu nikt nie podejrzewał o taką determinację i konsekwencję w doprowadzaniu do obalenia baćki Łukaszenki.

A co z obalonymi dzisiejszymi mocarzami? W polskiej i rosyjskiej tradycji rewolucyjnej nadal żywa jest pamięć środków przymusowej lokomocji, zwanych naonczas kibitkami. Zapomniany trochę szlak na Syberię należy przywrócić na mapę XXI wieku. Niech tam przegrani organizują sobie nowe życie pod czujnym okiem towarzysza Putina.

DECYDENT SNOBUJĄCY
Wspierający rewolucję dziaders

W wydaniu nr 228, listopad 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Biznes po niemiecku
 2. REWOLUCJA MUSI TRWAĆ

  Wiadome i niewiadome
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  W polityce nie ma sentymentów
 4. POEZJA DECYDENTA

  Raz pewien mały trzmiel
 5. RELIGIE DECYDENTA

  Prymas Tysiąclecia
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tajemnicza Japonka
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Tyrmand nie tyle zły, ile egotyk
 8. 15 SIERPNIA I 1 LISTOPADA

  Polsko-francuskie powiązania
 9. BIDEN - TRUMP

  306 do 232
 10. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Tyskie węglem warzone
 11. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Ku czemu prowadzi ta droga?
 12. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Gangsterzy i policjanci
 13. DECYDENT PIŁKARSKI

  Biały, niebieski, czerwony, żółty
 14. GEOPOLITYKA DECYDENTA

  Historia inna niż wszystkie
 15. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Jaka szkoda
 16. ŻYCZENIA OD DECYDENTÓW

  Józek, trzymaj się!
 17. WIATR OD MORZA

  Ach, te wulgaryzmy
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czy to koniec świata?
 19. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowe wyjście
 20. LEKTURY DECYDENTA

  Herodot wiecznie żywy
 21. AMERYKA, AMERYKA

  Winnetou czy Old Shatterhand
 22. PEACE ONE DAY

  Raport ze świata
 23. HORROR DECYDENTA

  Epidemia innego wirusa
 24. OPOWIADANIE

  Czerwona Obróżka i zielone ludki
 25. POEZJA DECYDENTA

  Do zwierzęcia, z którego zrobiono moją torebkę
 26. WIATR OD MORZA

  Ciemnogrodzka prokreacja
 27. PODRÓŻE DECYDENTA

  Pojechałem na wycieczkę