Established 1999

REPORTAŻ DECYDENTA

17 październik 2019

U somalijskich piratów

Autor, dość znany amerykański dziennikarz i pisarz, postanowił napisać książkę-reportaż o piractwie w Rogu Afryki.

Tę książkę zaczął od opisu procesu, jaki odbył się przeciwko somalijskim piratom w Hamburgu. Potem udał się do Somalii, gdzie został porwany przez piratów. Przy okazji przedstawił krótką historię somalijskiego piractwa, które powstało i rozwinęło się w chaosie walk między klanami, jaki tam nastąpił po obaleniu dyktatury prezydenta Siada Barrego.

Opis pobytu u piratów: karmili go regularnie, gdyż był dla nich cennym potencjalnie nabytkiem: mieli uzyskać za uwolnienie go okup, który początkowo ustalili na niebotycznie nierealnym poziomie 20 milionów dolarów.

Kontakty telefoniczne autora z 72-letnią matką w Kalifornii. Ponieważ Scott Moore był pochodzenia niemieckiego, od czasu do czasu udawało mu się wtrącić do rozmowy kilka słów po niemiecku, dzięki czemu matka wiedziała, że autor czuje się możliwie. Zresztą, dzięki silnej psychice, autorowi udało się pewne rzeczy nawet wymusić na piratach. Przez cały czas przebywania w niewoli u piratów, nad piratami i autorem przelatywały amerykańskie samoloty i drony; z jednej strony piraci stosowali różne metody, zabezpieczające przed wykryciem ich przez lotnictwo, z drugiej strony autor różnymi sposobami starał się dać sygnał, gdzie się znajduje.

Piraci byli różni: jedni łagodni, inni okrutni, pastwiący się nad porwanymi. Zagrozili autorowi, że w przypadku niewpłacenia okupu niezwłocznie, przestaną dawać mu jedzenie. Po różnych perypetiach i w wyniku działań różnych pośredników: prawdziwych i fikcyjnych, piraci obniżyli okup do bardziej realistycznego poziomu około 2 milionów dolarów i autora uwolniono z niewoli. Interesujący jest opis aktu uwolnienia, którego przebieg miał zagwarantować bezpieczeństwo sprawcom porwania. Mimo pierwotnego pośpiechu autor przebywał w niewoli u piratów 997 dni, czyli prawie trzy lata.

Książka bardzo wartościowa: nie tylko ukazuje wolę przetrwania w tragicznych warunkach, ale i wyjaśnia źródła piractwa w nie-państwie, zwanym Somalią, gdzie pirackim rzemiosłem zajmowało się kilka tysięcy biednych ludzi. U czytelnika może zrodzić się pytanie, czy po dyktaturze musi powstać niebezpieczna próżnia, wypełniona przez  nienasycone finansowo i zwalczające się wzajemnie klany, nienawidzące przedstawicieli białej cywilizacji?

                                                                                                 Jacek Potocki

Michael Scott Moore. „Pustynia i morze. 977 dni w niewoli na somalijskim wybrzeżu piratów.” Tłum. Janusz Szczepański. Dom Wydawniczy „Rebis”,Poznań 2019

W wydaniu nr 215, październik 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. MUZYKA DECYDENTA

  Wirtuoz
 2. HISTORIA DECYDENTA

  Władca
 3. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Atomowa tajemnica
 4. CHILIJSKI KOCIOŁ

  Wrzenie narastało latami
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Polacy a Żydzi
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Mocny sojusz?
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Internet rajem dla wywiadu
 8. WIATR OD MORZA

  Krajobraz po bitwie
 9. ZDROWIE DECYDENTA

  Allergoff na roztocze
 10. BREXIT W IZBIE GMIN

  Funt zareaguje gwałtownie
 11. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy do Stambułu
 12. MUZYKA DECYDENTA

  Muniek wraca solo
 13. REPORTAŻ DECYDENTA

  U somalijskich piratów
 14. WRACAĆ - NIE WRACAĆ?

  Dylemat Polaków breksitowych
 15. KU PRZESTRODZE

  Historia lubi się powtarzać
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Trump na Twitterze
 17. NIECHCIANI NOBLIŚCI

  Miłosz, Wałęsa, Tokarczuk
 18. DECYDENT POLIGLOTA

  Mówimy po angielsku bez błędów
 19. W SIEDZIBIE IMR

  Allergoffem w roztocze
 20. LEKTURY DECYDENTA

  Dobry, polski kryminał
 21. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Spojrzenie na socjalizm
 22. LEKTURY DECYDENTA

  Bolesny temat
 23. WIATR OD MORZA

  Trzynastego
 24. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowość a spolegliwość
 25. THRILLER DECYDENTA

  Zaskakujące zakończenie