Established 1999

RELIGIA DECYDENTA

20 wrzesień 2021

Bohaterski, święty zakonnik

Książkę napisał znany teolog, stąd czytelnika nie powinny dziwić pewne, nieużywane na co dzień, sformułowania. A  książka zaczyna się od krytyki filozofii gender oraz zachodniego modernizmu.

Autor pisze, że za atakiem na Kościół stoi masoneria, na co zwracał uwagę Ojciec Maksymilian Kolbe. Następuje opis dzieciństwa Maksymiliana, który przed wstąpieniem do zakonu nazywał się Rajmund i zamierzał zostać zawodowym żołnierzem i walczyć o wyzwolenie Polski spod panowania zaborców. Był już w klasztorze, opuścił go i wstąpił do Związku Strzeleckiego. W wyniku działań rodziców nie tylko trzech ich synów wstąpiło do zakonu, ale i sami rodzice zdecydowali się na złożenie dozgonnych ślubów zakonnych.

Rajmund-Maksymilian, obdarzony wybitnymi zdolnościami humanistycznymi, wstąpił do Seminarium Duchownego w 1912 roku, a potem został wysłany na studia do Rzymu, gdzie spędził siedem lat, a w 1915 roku obronił doktorat z filozofii, w Rzymie też myśli o założeniu masowej organizacji Maryjnej w świecie.

Czytelnik ma okazję dowiedzieć się o sławie Cudownego Medalika oraz o związanych z nim objawieniach, począwszy od konwersji ojca Alfonsa Ratisborne’a z judaizmu na katolicyzm.

Dalej, możemy w książce przeczytać o kulcie Matki Bożej i o stosunku o. Maksymiliana Kolbego do tego kultu, a zwłaszcza do Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej. Autor pisze o objawieniu w Lourdes, o powołaniu przez Maksymiliana Kolbego Rycerstwa Niepokalanej, o artykułach Kolbego w „Rycerzu Niepokalanej”, o jego postoju w Moskwie w podróży do Japonii, o objawieniu w Fatimie, o walce papieży z masonerią, o gruźlicy o. Kolbego i o jego kuracji w Zakopanem, o silnym laikacie Akcji Katolickiej.

Autor wiele miejsca poświęca wydawaniu miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”, trudnym początku pisma z powodu trudności finansowych, pracownikom pisma, powstaniu Niepokalanowa na ziemiach darowanych przez księcia Druckiego-Lubeckiego. Potem o. Kolbe jedzie do Japonii, do Nagasaki, gdzie chciał zbudować japoński Niepokalanów. Tam korzystał z pomocy ojca Zenona Żebrowskiego. Przy okazji, autor pisze o antykatolickiej polityce Napoleona i o jego walce z papiestwem. Pisze też o zamiarach o. Kolbego wykorzystania nowinek technicznych, łącznie z rodzącą się telewizją, do wspierania czasopisma „Rycerz Niepokalanej”. Powołuje też pismo „Mały Dziennik”. O. Kolbe nie dopuszczał do druku zbyt nacjonalistycznych, antyżydowskich tekstów.

Autor książki przyznaje, że pisma związane z „Rycerzem Niepokalanej”, jako że były kierowane do ludzi bez wykształcenia, były dość płytkie i propagowały dewocję. To masowy odbiorca dyktował poziom pism.

Wreszcie, wojna 1939 roku i dwukrotne aresztowanie Maksymiliana Kolbego wraz z kilkoma zakonnikami przez Niemców. Różne obozy przejściowe, Pawiak, gdzie został pobity przez Niemców. Obóz Koncentracyjny Auschwitz, gdzie o. Kolbe był okrutnie traktowany przez sadystę Krotta i gdzie zachorował na płuca.

„Ostatni akt” to rozdział książki poświęcony tragicznej śmierci głodowej o. Maksymiliana, który zgłosił się dobrowolnie na śmierć w wieku 47 lat, by ocalić  Franciszka Gajowniczka. O. Kolbe przeżył prawie 400 godzin, mimo skazania na śmierć głodową i był uśmiercony zastrzykiem przez Niemca.

Wspomnienia więźniów i czasy powojenne, kiedy już panował kult o. Kolbego, który został beatyfikowany w dniu 17 października 1971 roku, a kanonizowany 19 stycznia 1982 roku.

Książka godna przeczytania, by zapoznać się z bohaterskim zakonnikiem, z jego życiem i śmiercią, zgotowaną przez Niemców. Na uwagę zasługują ryciny i interesujące zdjęcia.

                                                                                              Jacek Potocki

Czesław Ryszka, ”Wiara i ofiara. Życie, dzieło i epoka św. Maksymiliana M. Kolbego”. Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków 2021, s. 375

W wydaniu nr 238, wrzesień 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. SMAK I MUZYKA

  Hot Chocolate
 2. OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

  Technologie przyszłości a prywatność
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Kryzys na granicy z Białorusią
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dzielne tragarki
 5. ZDROWIE DECYDENTA

  Koronawirusa nie ma
 6. RELIGIA DECYDENTA

  Bohaterski, święty zakonnik
 7. DECYDENT GLOBTROTER

  Interesujący kraj w Azji
 8. HISTORIA DECYDENTA

  Ten naród żyje!
 9. CZYTADŁA DECYDENTA

  Senne wynurzenia autora
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Tajne oczy i uszy państwa
 11. WIATR OD MORZA

  Moralność
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zaiste, wielka intryga
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Życie po japońsku
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Gdzie te autorytety?
 15. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Witaj szkoło
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Życie pisarza
 17. WIATR OD MORZA

  Mój Wrzesień