Established 1999

RELIGIA DECYDENTA

15/03/2021

Cuda po śmierci

Autor zajmuje się w książce nadprzyrodzonym faktem „wiecznego charakteru” ciał świętych po ich śmierci.

Odkrywane po latach zwłoki zachowują „świeży” charakter i nie podlegają zmianom biologicznym, jak normalne zwłoki. Taka sytuacja nie daje się wytłumaczyć w sposób naukowy. Przy okazji autor przypomina warunki, w jakich osoba może być uznana za błogosławionego, a w jakich za świętego. Spełnienie tych warunków jest zapisane w tzw. kartotekach watykańskich.

Autor odnosi się też krytycznie do poglądów sceptyków, dla których nadprzyrodzona rzeczywistość jest niemożliwa do zaakceptowania, gdyż taka akceptacja wiązałaby się z koniecznością zaakceptowania prawa moralnego, czyli kary lub nagrody za swoje uczynki. Autor jest zdania, że nawet pewni publicyści katoliccy uznają niezliczone cuda za przesądy. Przy tej okazji autor przytacza poglądy przeciwne i twierdzi, że katolicka apologetyka ma obowiązek głosić rzeczywistość cudów, a pogląd przeciwny trzeba uznać za niezgodny z prawdziwą nauką Kościoła. Z tym, że wydarzenia uznane za nadprzyrodzone, powinny być odpowiednio weryfikowane.

Autor przypomina, że koniec ziemskiego życia oznacza dla chrześcijanina początek życia wiecznego. Tematy śmierci i zwłok, to wprawdzie tematy tabu, ale w tej kwestii wypowiedział się już Sobór Trydencki (1545- 1563), uznając nienaruszone ciała świętych  za cud boski, za dodatkowy znak, przy pomocy którego Bóg objawia swą chwałę i potwierdza świętość danej osoby. Chociaż Kościół rzymsko-katolicki nie uznaje samego braku rozkładu ciała za wyłączny dowód świętości, a taki brak jest zjawiskiem niewytłumaczalnym.

Autor przypomina fazy, jakie towarzyszą ludzkiej śmierci, a także sposoby naturalnej i sztucznej konserwacji ciała. Na szczególną uwagę zasługuje, według niego, balsamowanie ciała w wyniku zabiegów chemiczno-fizycznych. Wyjaśnia pojęcie „niezniszczalności” i podaje pięć argumentów, podnoszonych przez krytyków owej niezniszczalności, a także 12 kategorii zjawisk, towarzyszących niezniszczalności. Kościół katolicki liczy 9900 świętych i błogosławionych.

Autor w części drugiej książki wymienia 587 przypadków „niezniszczalnych”. Jako Włoch siłą rzeczy preferuje swoich rodaków, chociaż wykaz zawiera również świętych Niemców, Francuzów, Belgów i Anglików. Wykaz zawiera również świętych i błogosławionych z kręgu Europy Środkowej i Wschodniej, w tym kilkoro Polaków.

Jest to elegancko wydana książka, a właściwie album, skierowana nie tylko do wyznawców katolicyzmu, ale również do tzw. niedowiarków.

                                                                                              Jacek Potocki

Giuseppe Fallica. „Niezniszczalni. 2000 lat dziejów cudu nienaruszonych ciał”. Tłum. Jacek Partyka. Wydawnictwo „AA”, Kraków 2019, str. 430

W wydaniu nr 232, marzec 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Cuda i dziwy
 2. DECYDENT POLIGLOTA

  Wszystko o języku francuskim
 3. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Nowy Ład
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Zawsze Polska
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Chiny zagrażają gospodarce USA
 6. WIATR OD MORZA

  Osiecka
 7. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Przeszczepy
 8. ANGLIK IN POLAND

  Murzyniątka czy żołnierzyki?
 9. ALBA LACH HERITAGE

  Chopin w Szkocji
 10. RELIGIA DECYDENTA

  Cuda po śmierci
 11. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Zabójstwo "przez pomyłkę"
 12. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Samce z gumową pałką
 13. SZTUKA DECYDENTA

  Prawda o grabieżcach
 14. WIATR OD MORZA

  Idy marcowe
 15. HISTORIA DECYDENTA

  Sanatorzy o brudnych rękach
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Rok wojny
 17. HISTORIA DECYDENTA

  Intrygi na francuskim dworze
 18. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Ten nasz przeregulowany świat
 19. ANGLIK IN POLAND

  Brexit shock
 20. BAŚŃ W WERSJI SCIENCE FICTION

  Helena i AI (Piękna i bestia)
 21. ALBA LACH HERITAGE

  Dlaczego Szkocja?
 22. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Komu niezbędny jest dystans?
 23. LEKTURY DECYDENTA

  Terroryzm to przemoc polityczna